Zamknij

Spotkaj swoją pasję na Politechnice Krakowskiej. Trwa rekrutacja

artykuł sponsorowany + 00:00, 13.06.2022 Aktualizacja: 14:10, 10.08.2022

Zbudowali i z powodzeniem przeprowadzili misję sondy stratosferycznej, stworzyli betonowy kajak, który nie tonie, opracowali innowacyjne hydrożelowe opatrunki wspierające leczenie martwicy skóry, a jako odpowiedź na pandemię koronawirusa, wykonali samodezynfekujące się krzesło przeznaczone do miejsc użyteczności publicznej. Zdolni, kreatywni, nie bojący się wyzwań, aktywni w różnych dziedzinach – tacy właśnie są studenci Politechniki Krakowskiej. O ich rozwiązaniach i sukcesach można regularnie usłyszeć lub przeczytać w mediach. Znakomitą okazją umożliwiającą dołączenie do społeczności studentów PK jest rekrutacja na studia I stopnia, która na dobre ruszyła 6 czerwca. Elektronicznej rejestracji można dokonać w każdej chwili. Kandydaci mają do wyboru aż 36 kierunków studiów!

Na Politechnice Krakowskiej na semestr zimowy nadchodzącego roku akademickiego przygotowano 4122 miejsc na studiach I stopnia. Uczelnia pilnie śledzi zapotrzebowanie rynku i dostosowuje swoją ofertę do zmieniających się trendów, dzięki czemu absolwenci PK nie muszą obawiać się o swoją przyszłość. Wyniki badania przeprowadzonego przez Biuro Karier wskazują, że blisko 92 proc. wychowanków Politechniki znajduje pracę do maksymalnie 6 miesięcy po ukończeniu studiów, a przeważająca część pracuje jeszcze przed obroną dyplomu. Zdecydowana większość badanych potwierdza wykonywanie pracy zgodnej ze swoim wykształceniem.

Koła naukowe i klimat sprzyjający kreatywności

Politechnika Krakowska stwarza swoim studentom doskonałe warunki do rozwijania naukowych pasji. Na pewno należy wspomnieć o znakomitej kadrze dydaktycznej i dobrze wyposażonej bazie laboratoryjnej, która nieustannie się rozrasta, zwiększając możliwości badawcze uczelni. Studenci mogą dołączyć do jednego z ponad 90 kół naukowych działających na wszystkich wydziałach PK, a ich projekty naukowe mają szansę na dofinansowanie w ramach konkursu organizowanego przez FutureLab PK – jednostkę uczelni wspierającą studencką innowacyjność. Od 2021 r. Politechnika realizuje też program stypendialny z Własnego Funduszu Stypendialnego. Półrocznymi stypendiami nagradzani są żacy mający na koncie wybitne osiągnięcia badawcze, projektowe i publikacyjne. Nic więc dziwnego, że w tak sprzyjającym klimacie powstają wynalazki i rozwiązania, zdobywające uznanie w skali międzynarodowej i mające realny potencjał komercyjny. Przykładem są materiały hydrożelowe, które mogą pełnić rolę innowacyjnych opatrunków III generacji do zastosowania w leczeniu trudno gojących się ran. Prace nad nimi prowadzą studenci z Koła Naukowego Materiałów Funkcjonalnych SMART-MAT, działającego na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Fizyki. Ich wielofunkcyjne opatrunki, które m.in. nie przywierają do rany i dostarczają substancji o działaniu bakteriobójczym oraz wspomagającym gojenie, zostały niedawno docenione srebrnym medalem podczas jednej z większych wystaw wynalazków odbywających się w Europie.

Na początku maja grupa studentów z Koła Naukowego Cosmo (Wydział Informatyki i Telekomunikacji) wysłała do stratosfery sondę o nazwie HABSat – urządzenie pomiarowe do przeprowadzania eksperymentów na wysokości ok. 30 km nad powierzchnią Ziemi. Sonda, po kilkugodzinnym locie, bezpiecznie wylądowała. Internauci mogli śledzić całą trasę przelotu za pomocą strony internetowej projektu. Misja miała kilka celów, wśród których niezmiernie istotne było zdobycie doświadczania i wiedzy niezbędnych do budowy nanosatelity. Niemniej pasjonujące są dokonania Koła Naukowego Inżynierii Materiałów Budowlanych Footprint. W skład tej grupy wchodzą studenci z Wydziału Inżynierii Lądowej oraz Wydziału Architektury, którzy stworzyli około 100 kg betonowy kajak – PKanoe. Łódka z powodzeniem unosi dwie osoby. Ponadto, beton tekstylny użyty do jej budowy jest bardziej ekologiczny niż ten tradycyjny.

Wymienione rozwiązania to tylko część efektów indywidualnych i zespołowych prac naukowych, które codziennie prowadzone są m.in. przez chemików z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej, młodych badaczy z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki oraz Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej czy Wydziału Mechanicznego, gdzie – w ramach pracy magisterskiej – Angelika Kopcińska zbudowała samodezynfekujące się krzesło, zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusów.

Oprócz zainteresowań naukowych, studenci Politechniki mogą realizować pasje sportowe, korzystając z oferowanych przez Klub Uczelniany AZS PK kilkudziesięciu sekcji sportowych. Żacy mają także możliwość szlifowania umiejętności organizacyjnych w ramach działalności Samorządu Studenckiego, a dzięki współpracy PK z uczelniami na całym świecie mogą część studiów odbyć za granicą.

Atrakcyjne kierunki studiów

Na rok akademicki 2022/2023 Politechnika Krakowska przygotowała ponad 30 kierunków studiów, w tym kierunki w języku angielskim. Na kandydatów czekają: architektura, architektura w języku angielskim, architektura krajobrazu, architektura krajobrazu w języku angielskim, budownictwo, budownictwo w języku angielskiminformatyka, informatyka w inżynierii komputerowej, mechanika i budowa maszynmechanika i budowa maszyn w języku angielskim, technologia chemiczna, inżynieria wzornictwa przemysłowego, geoinformatykaelektrotechnika i automatykamatematyka stosowanainformatyka stosowanatransportautomatyka i robotykainżynieria materiałowaodnawialne źródła energii i infrastruktura komunalnabiotechnologiaenergetykafizyka technicznagospodarka przestrzennainżynieria bezpieczeństwainżynieria chemiczna i procesowainżynieria czystego powietrzainżynieria i gospodarka wodnainżynieria medycznainżynieria produkcjiśrodki transportu i logistykainżynieria środowiskamatematykananotechnologie i nanomateriałypojazdy samochodowesystemy i urządzenia przemysłowe. Szczegółowy opis każdego z kierunków oraz wszystkie informacje niezbędne dla kandydatów można znaleźć na Portalu Rekrutacyjnym uczelni: rekrutacja.pk.edu.pl. Tam także możliwość dokonania elektronicznej rejestracji na studia.

Nie przegap ważnych terminów

Na większość kierunków oferowanych przez PK rejestracja zaczęła się 6 czerwca i potrwa do 19 września na studiach stacjonarnych (na studiach niestacjonarnych do 20 września). Termin elektronicznej rejestracji dla kandydatów na architekturę mija 14 czerwca. Szybciej też kończy się rejestracja na inżynierię wzornictwa przemysłowego – 12 lipca, choć przewidziana jest również w dniach od 5 do 12 września. Osoby zainteresowanie studiami na architekturze krajobrazu mają czas na dokonanie rejestracji do 11 września. Wszyscy kandydaci powinni dokładnie zapoznać się z harmonogramem rekrutacji, aby niczego nie przegapić. W przypadku niektórych kierunków uczelnia przygotowała dodatkowe wymagania rekrutacyjne. Na przyszłych architektów czeka dwudniowy egzamin z predyspozycji architektonicznych i uzdolnień artystycznych. Ubiegając się o przyjęcie na architekturę krajobrazu, należy pamiętać o przygotowaniu portfolio i przekazaniu go elektronicznie. Z kolei kandydaci, którzy chcą studiować inżynierię wzornictwa przemysłowego, muszą przystąpić do egzaminu składającego się z części praktycznej oraz oceny portfolio.

Nie czekaj i wybierz studia na Politechnice Krakowskiej już dziś.

Fot. materiały PK

 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%