Zamknij

Szef resortu finansów w Mielcu o kasie dla samorządów [FOTO]

19:07, 28.11.2024 Aktualizacja: 10:46, 30.11.2024

Minister finansów Andrzej Domański powiedział w czwartek w Mielcu, że dzięki wchodzącej 1 stycznie 2025 roku reformie finansów samorządów będą one miały więcej pieniędzy na inwestycje. Dodał, że cel był jasny: wzmocnienie, uniezależnienie i ustabilizowanie finansów polskich samorządów.

[FOTORELACJANOWA]12068[/FOTORELACJANOWA]

W artykule:

345 miliardów więcej

Domański przyjechał w czwartek na Podkarpacie, w Krośnie i Mielcu spotkał się z samorządowcami z regionu w sprawie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, która wchodzi w życie 1 stycznia przyszłego roku.

Minister poinformował, że dzięki tej reformie w przyszłym roku do samorządów w całej Polsce trafi 25 mld zł więcej, a w ciągu najbliższych 10 lat będzie to 345 mld zł więcej.

- Chodzi nam nie tylko o to, aby tych środków na kluczowe zadania było więcej. Zadaniem i celem tej reformy było również uniezależnienie finansów samorządów od decyzji o charakterze politycznym, dotyczących chociażby podatków – dodał Domański.

Jak mówił minister, wprowadzone przez poprzedni rząd Polski Ład i zmiany podatkowe „uderzyły w polskie samorządy”. - Chcemy, aby dochody samorządów były od tych zmian niezależne. Reforma wchodząca od 1 stycznia 2025 roku to gwarantuje – zapewnił Domański.

Według ministra kolejnym ważnym aspektem reformy jest stabilizacja finansów samorządów. 

Będzie to możliwe dzięki oparciu budżetów samorządów w większym stopniu o dochody własne. - Po to, aby samorządy mogły samodzielnie podejmować kluczowe decyzje dla mieszkańców – powiedział szef resortu finansów.

Minister zapowiedział także, że w 2026 roku, po roku obowiązywania ustawy, odbędzie się „przegląd reformy”. Dodał, że resort będzie gotowy do dyskusji i wprowadzenia ewentualnych zmian.

Szef Ministerstwa Finansów podkreślił, że zależy mu, aby na każdym etapie reformy głos samorządów był słyszalny i uwzględniany. 

- W ministerstwie zdajemy sobie sprawę ze złożoności tych zmian. Być może po roku obowiązywania reformy jakieś jej parametry będą musiały być zmienione. Chcę, aby samorządy wiedziały, że jesteśmy gotowi do rozmów – powiedział.

Ustawa, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku, wprowadza m.in. zasadniczą zmianę w sposobie ustalania dochodów jednostek samorządu terytorialnego (JST) z tytułu udziałów w podatkach dochodowych. Dochody te mają być obliczane jako procent od dochodów podatników danego podatku z terenu danej JST, podczas gdy obecnie dochód samorządów z tytułu udziału w PIT i CIT naliczany jest na podstawie podatku należnego.

Kroplówka dla samorządów

Podczas wizyty Domańskiego w Krośnie i Mielcu ministrowi towarzyszyły posłanka Krystyna Skowrońska oraz wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul.

Mieleckie spotkanie odbyło się popołudniem w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego. Przyjechali przedstawiciele większości gmin powiatu mieleckiego oraz powiatowych jednostek.

Jednym rozmowy z tematów była tak zwana „kroplówka dla samorządów”. To 10 miliardów złotych, które ma trafić do samorządów w dwóch transzach jeszcze w tym roku, by ratować finanse miast czy gmin.

Do miasta Mielca w ten sposób powinno dotrzeć blisko 10 milionów, a do Starostwa Powiatowego w Mielcu ponad 4 i pół miliona złotych. Gminy powiatu mieleckiego powinny w większości otrzymać po 1 i pół miliona złotych.

Minister Domański zapewnił w Mielcu, że przelewy powinny być wysłane do samorządów już w najbliższym czasie. Chociaż dodał, że tak zwana „kroplówka samorządowa” nie będzie regułą powtarzaną co roku.

Posłanka Krystyna Skowrońska przypomniała, że samorządy już wcześniej poznały sposób podziału środków w budżetu państwa dla nich przeznaczonych.

Starosta i wójtowie reformie przychylni

Samorządowcy, którzy zabierali głos podczas spotkania w Mielcu, zdawali się pozytywnie oceniać reformę.

- Zmiany, które pan minister nam proponuje są dla nas do przyjęcia. Sprawiają, by samorządy szukały środków finansowych, by opierały swoje finanse na zasobach które mają na swoich terytoriach – oceniał starosta mielecki Kazimierz Gacek.

- Wstępnie nowe zasady nam się podobają, wiążemy z tym duże nadzieje. Pierwszy rok będzie doświadczalny – komentował wójt Borowej Stanisław Mieszkowski.

- Apeluję, by państwo samorządowcy aktywnie brali udział w dyskusji o systemie finansowania, zależy mi na tym by reforma okazała się sukcesem nie tylko rządu, ale nas wszystkich, obywateli. W mojej ocenie jest to system apolityczny. Chcemy skończyć z polityką tekturowych czeków i uznaniowości, że minister finansów tym daje a tym nie daje, bo gdzieś jest konflikt, a jednak na końcu są ludzie, są obywatele – odpowiadał Andrzej Domański.

Pojawiły się też sugestie i apele kierowane do samego ministra, także jako przedstawiciela rządu.

Jak zatrzymać młodych lekarzy w powiecie?

Radny miejski Bogdan Bieniek wskazywał na potrzebę zapewnienia samorządom pieniędzy na tak zwany wkład własny do projektów inwestycyjnych realizowanych z wykorzystaniem środków zewnętrznych, na przykład unijnych. 

- W ostatnich latach straciliśmy wiele dochodów własnych i nie bardzo możemy stanąć na nogi by inwestować – oceniał. 

Starosta Kazimierz Gacek dopytywał o realizację projektów z Krajowego Programu Odbudowy, czyli dużego unijnego programu dotacji, którego uruchomienie za poprzedniego rządu w Polsce było blokowane przez unijnych polityków. Ale też apelował o zmiany w finansowaniu służby zdrowia.

O systemie ochrony zdrowia mówił również wójt gminy Padew Narodowa Robert Pluta. 

- W naszym kraju nie ma systemu racjonalizującego zatrudnianie młodych lekarzy. Oddając nasze pieniądze na podatek finansujemy wykształcenie lekarzy. Jednak w ten sposób także s oddajemy świetne kadry, które stąd mogą wyjechać – wskazywał Pluta i sugerował wprowadzenie systemu zatrudnienia młodych medyków w regionach, gdzie są najbardziej obecnie poszukiwani. 

Bogusław Wojnarowski, wójt gminy Gawłuszowice, troszczył się także o bezpieczeństwo. - Czy będzie wsparcie gmin dotyczące obrony cywilnej, ochrony ludności – mówił.

Posłanka Krystyna Skowrońska natomiast wskazywała, że najważniejszym zadaniem jest ograniczenie wyludniania się Podkarpacia – poprzez rozwijanie szkolnictwa wyższego i infrastruktury.

Złotówka zainwestowana w Mielcu zwraca się

Starosta mielecki Kazimierz Gacek przypomniał natomiast szefowi resortu finansów, że Mielec – chociaż zlokalizowana jest tu potężna strefa ekonomiczna – ma do dyspozycji wyłącznie sieć dróg wojewódzkich.

- Potrzebne nam dobre połączenie z siecią dróg krajowych i autostrad, przygotowaliśmy środki na taką koncepcję i będziemy zwracać się o życzliwość. Złotówka zainwestowana w Mielec zwraca się w podatkach, w dochodach budżetu państwa – oceniał Gacek.

Spotkanie zakończyło się dwoma deklaracjami. Minister Domański zapowiedział swój przyjazd w odwiedziny do mieleckiej strefy ekonomicznej. Posłanka Skowrońska natomiast zapewniła o ciągłym kontakcie z szefem resortu finansów, by mówić o potrzebach regionu.

Minister Andrzej Domański wyjechał z Mielca też z drobnymi upominkami, w tym najnowszym albumem muzycznym mieleckiego barda Andrzeja Szęszoła, wraz z dedykacją.

[HOROSKOPY]1732817232475[/HOROSKOPY]

[OGLOSZENIA]1732817217404[/OGLOSZENIA]

 

(PC, za PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%