• Profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego dr. hab. Tadeusz Zych napisał książkę „Pierwsi po Hubalu. Odwet - Jędrusie 1939-1945” poświęconą Władysławowi Jasińskiemu - urodzonemu w Sadkowej Górze dowódcy grupy dywersyjno-bojowej Jędrusie.
• Promocja książki odbyła się w Pałacyku Oborskich w Mielcu. Autor szczegółowo opisywał niezwykłe losy Jasińskiego - pobudki jego działania, bardzo silne związki z Mielcem, okoliczności największych akcji przeprowadzonych przez jego grupę, a także nie do końca zrozumiałe okoliczności śmierci.
• Ta książka od dawna była wyczekiwana. Dotychczas brak było takiej naukowej monografii, która by w sposób całościowy, rzetelny potraktowała ten temat. To się właśnie stało i to ważne szczególnie dla Mielca, gdzie temat Jędrusiów stał się legendą - mówił Jerzy Skrzypczak, dyrektor mieleckiego muzeum.
[FOTORELACJA]8918[/FOTORELACJA]
- To szczególne wydarzenie związane z promocją książki prof. Tadeusza Zycha, dyrektora Muzeum Historii Tarnobrzega. Rzecz jest o organizacji niepodległościowej „Odwet” oraz grupie partyzanckiej Jędrusie, a także temu, który założył te dwa wielkie dzieła - Władysławowi Jasińskiemu - powiedział Jerzy Skrzypczak, dyrektor Muzeum Historii Regionalnej Pałacyk Oborskich.
- Dla nas w Mielcu temat Jędrusiów to legenda - przede wszystkim dlatego, że właśnie Jędrusie rozbili więzienie w Mielcu. To była jedna z największych akcji polskiego podziemia w okresie II wojny światowej. Kilka domów stąd był przecież punkt przebitkowy „Odwetu” - u Romana Ortyla - mówił Skrzypczak.
Książka prof. Tadeusza Zycha ukazuje historię jednej z pierwszych niepodległościowych organizacji w okupowanej przez Niemcy Polsce. Założony w październiku 1939 roku w Tarnobrzegu przez Władysława Jasińskiego „Odwet” wydawał pismo o tym samym tytule oraz prowadził akcje pomocowe, budząc nadzieję i ducha oporu wśród polskiego społeczeństwa.
Na bazie „Odwetu” w 1941 roku Jasiński stworzył słynny oddział partyzancki „Jędrusie”, działający głównie na terenie Sandomierszczyzny. Wśród kilkudziesięciu akcji zbrojnych, jakie przeprowadził, najsłynniejszymi były rozbicie więzień w Opatowie i Mielcu. „Jędrusie” swoją walkę zakończyli podczas akcji „Burza”, stanowiąc 4 kompanię odtworzonego 2 Pułku Piechoty Leg. AK.
- Ogromnie cieszę się mogąc być tutaj w Mielcu, wszak to właśnie tutaj wszystko się zaczęło. Nie byłoby Władysława Jasińskiego, gdyby nie Mielec i mieleckie Gimnazjum, które w ogromnej mierze go ukształtowało – przyznał prof. Tadeusz Zych, dodając, że „wielu współpracowników, żołnierzy pochodziło z Mielca”. - Tym tematem zajmowało się wiele osób – Mirosław Maciąga i Janusz Krężel, który naprawdę odegrali ogromną rolę jeśli chodzi o gromadzenie wiedzy - dodał.
Zych przyznał, że temat Jędrusiów „nosił w sobie przez 40 lat”. - Przełomowym momentem było spotkanie, które przerodziło się w przyjaźń, która trwała długi okres ze śp. Tadeusza Szewerą - jednym z najmłodszych żołnierzy Jasińskiego, synem prof. Zygmunta Szewery. Pod koniec życia pan Tadeusz obdarzył mnie dużym zaufaniem przekazując mi całe, gromadzone przez lata archiwum dotyczące Jędrusiów. Kiedy zmarł, miałem świadomość i czułem wewnętrzny imperatyw, że dał mi to nie po to, by to przechować, ale żebym zrobił z tym jakiś użytek - powiedział prof. Zych.
Obszerna i skrupulatnie opisująca losy Jędrusiów książka „Pierwsi po Hubalu. Odwet - Jędrusie 1939-1945” jest już dostępna w Pałacyku Oborskich.
Antymon 00:16, 22.10.2021
fan Pietrzaka, tydzień temu uścisnął dłoń komuniście, a dziś żnie wielkiego patriotę no cóż czego się nie robi dla pieniędzy
CC07:00, 22.10.2021
Antymon lecz się człowieku z tej obsesyjnej nienawiści, zajmij się czymś pozytywnym
JohnCasta09:38, 22.10.2021
a jaki jest właściwie tytuł tej książki?
qwtyyui22:53, 22.10.2021
PIERWSI PO „HUBALU" ODWET - JĘDRUSIE 1939-1945
JohnCasta12:33, 23.10.2021
o dziękuje, w pierwszej - oryginalnej wersji artykułu zabrakło tej informacji ;)
Mam nadzieje że szybko się pojawi w naszej bibliotece.
noddy10:27, 22.10.2021
nomografia??? czy może raczej monografia....
Obserwator 17:16, 22.10.2021
Coś na widowni czerwienią tracą 😀.
Jusb15:13, 23.10.2021
ohoo-ho, zmiany w polityce, psl w ofensywie..
wkrótce wypłyną nazwiska
Obserwator 22:57, 24.10.2021
A fotomaniak "najbardziej oczytany" człowiek co to ani jednej książki nie przeczytał
xyz09:46, 25.10.2021
po co wysiłek skoro można ebooka posłuchać, znam takich speców co tylko z bryków korzystają
Jusb09:50, 25.10.2021
najlepiej się pisze powieści konspiracyjne, szerokie pole manewru, bo konspiracja 😥
uśmiech półgembkiem, niestety
TE EM18:32, 26.10.2021
NAJLEPSZA KSIĄŻKA O ODDZIALE ,,JĘDRUSIÓW'' I WŁADYSŁAWIE JASIŃSKIM , TO KSIĄŻKA EUGENIUSZA DĄBROWSKIEGO PSEUDONIM ,,GENEK'' CZŁONKA TEGO ODDZIAŁU OD POCZĄTKU JEGO ISTNIENIA DO KOŃCA , RODOWITEGO DZIKOWIANINA Z ULICY NADOLE , NAPISANEJ W 1969 ROKU, A DRUGIEE WYDANIE W 1990 ROKU.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu hej.mielec.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
5 2
Przesadzasz, można być patriotą i jednocześnie kulturalną osobą. Przecież jesteśmy katolikami.
3 0
,,Bolszewicy na mszy , w pierwszych rzędach siedzą, całują sutannę i opłatki jedzą.
A ksiądz ich przytula i garnie do siebie, esbeków kapusiów, co chcą miejsca w niebie.
Jezus na to patrzy , łez ma pełne oczy, pójdzie ksiądz do piekła, wyżej nie podskoczy,,
--tak śpiewa p. Kukiz--