Wielu pacjentów unika stomatologów jak ognia - często już od czasów dzieciństwa wizyta w gabinecie dentystycznym wywołuje nieprzyjemne skojarzenia. Zaniedbywanie regularnych kontroli stomatologicznych w połączeniu z niewłaściwą higieną może prowadzić natomiast do nieprzyjemnych konsekwencji, wśród których najłagodniejszą jest zdecydowanie leczenie zachowawcze, a najcięższą może być nawet utrata zęba. Właśnie przed tym ostatnim ma za zadanie uchronić leczenie kanałowe, które często wzbudza niesłuszne przerażenie u pacjentów.
Kiedy zęby należy leczyć kanałowo?
Aby zrozumieć dlaczego leczenie kanałowe jest bardzo istotne z punktu widzenia utrzymania pełnego uzębienia, trzeba zapoznać się pokrótce z budową zęba. Składa się on mianowicie z korony, która jest jego widoczną częścią i korzenia, który znajduje się w kości. Widoczna część zęba zbudowana jest z kolei ze szkliwa, zębiny oraz i miazgi i to właśnie choroby tej ostatniej są wskazaniem do przeprowadzenia leczenia kanałowego. Jeżeli pacjent przez dłuższy czas ignoruje próchnicę lub ubytek pojawiający się na szkliwie, bakterie stopniowo przedostają się coraz głębiej i głębiej, aż dochodzi do nieodwracalnego zapalenia miazgi - w tym momencie leczenie kanałowe jest jedynym ratunkiem dla zęba. Leczenie to stosuje się więc w wypadku rozległej i głębokiej próchnicy, ale także w sytuacji gdy ząb został złamany, na przykład w wyniku wypadku.
Jak przebiega leczenie kanałowe?
Podjęcie decyzji o leczeniu kanałowym zazwyczaj poprzedzone jest wykonaniem zdjęcia punktowego, na którym uwidocznione jest wnętrze bolącego zęba i kanały - dzięki temu stomatolog może ocenić jak zaawansowana jest próchnica oraz liczbę i położenie kanałów. Następnie następuje znieczulenie pacjenta - w większości przypadków jest to znieczulenie miejscowe, choć u osób z bardzo zaawansowaną dentofobią, lekarz może podjąć decyzję o przeprowadzeniu zabiegu w narkozie. Samo leczenie kanałowe, mimo groźnie brzmiącej nazwy, jest zupełnie bezbolesne i może się odbyć nawet w trakcie jednej wizyty, choć zdarza się, że jest dzielone na 2 części. Pierwszym etapem jest rozwiercenie korony zęba w taki sposób, który umożliwia stomatologowi dotarcie do miazgi - jednocześnie usuwana jest cała widoczna próchnica. Podczas przebijania się przez coraz głębsze warstwy zęba, dentysta stosuje odpowiednie środki chemiczne, które mają za zadanie dezynfekować i usuwać bakterie. Po dostaniu się do kanałów, dentysta musi ocenić ich głębokość, a następnie poszerzyć je i usunąć z ich wnętrza zakażoną tkankę. Gdy kanały zostają oczyszczone, a następnie zdezynfekowane, stomatolog wypełnia je odpowiednim materiałem (np. ciekłą gutaperką) i zakłada wypełnienie.
O czym należy pamiętać po leczeniu kanałowym?
Po wykonaniu leczenia kanałowego, stomatolog zapoznaje pacjenta z dalszymi krokami postępowania. Przede wszystkim, tuż po założeniu wypełnienia, zostanie wykonane zdjęcie rentgenowskie punktowe, które ma za zadanie ocenić, czy kanały zostały dokładnie wypełnione. Należy pamiętać, że nawet jeśli na samym początku wydaje się, że leczenie przebiegło pomyślnie, jednak ząb będzie bolał czy stanie się wrażliwy na zmiany temperatury, może to oznaczać konieczność ponownego leczenia kanałowego, tzw. reendo. Ząb leczony endodontycznie jest martwy, nie powinien więc dawać żadnych dolegliwości, czyni go to jednak bardzo słabym - aby uniknąć jego złamania czy ukruszenia, prawie zawsze konieczne jest jego wzmocnienie, np. przy pomocy korony.
Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://amber-clinic.pl/