Zamknij
REKLAMA

Czy zdrowe odżywianie oznacza więcej godzin w kuchni?

15:00, 09.06.2021 | Materiał partnera

Podstawą zdrowego odżywiania jest unikanie żywności wysoko przetworzonej i przygotowywanie posiłków ze składników wysokiej jakości. Można więc powiedzieć, że zdrowe jedzenie to jedzenie ugotowane samodzielnie ze świeżych, najlepiej ekologicznych produktów spożywczych.

Nie oznacza to jednak, że zdrowa dieta wymaga spędzania w kuchni wielu godzin dziennie. Wystarczy wiedzieć, jak i z czego przygotowywać potrawy, aby szybko, łatwo, bez wysiłku i bez wyrzeczeń zacząć jeść i czuć się lepiej.

Zdrowa żywność a sposób przygotowania potraw

Czy zdrowa żywność jest wygodna do samodzielnego przygotowania? Odpowiedź mi: tak! Najkorzystniejsze dla zdrowia jest przyrządzanie posiłków poprzez ich gotowanie – w wodzie lub na parze. Taki proces nie musi trwać długo, a co ważniejsze – nie wymaga stałego kontrolowania, gdyż przygotowywane na parze warzywa czy mięsa nie mogą się przypalić. Dla urozmaicenia zdrowe dania można również piec w piekarniku (bez dodatku tłuszczu). Piekąc lub gotując potrawy z reguły poświęcamy czas jedynie na przygotowanie składników, zaś cały proces obróbki cieplnej odbywa się już bez naszego udziału, co oznacza, że tak naprawdę spędzamy w kuchni tylko kilka, kilkanaście minut.

Zakup jedzenia typu fast food czy gotowej potrawy do podgrzania wydaje się dużą oszczędnością czasu i energii, jakie w innym wypadku należałoby poświęcić na przygotowanie posiłku w domu. Warto jednak mieć na uwadze, że takie wysoko przetworzone jedzenie jest nie tylko bardzo kaloryczne, ale również niezdrowe. Podczas smażenia czy ponownego podgrzewania wiele składników odżywczych ulega zniszczeniu.

Zdrowe dania wyłącznie ze zdrowych składników

Nie da się gotować zdrowo z produktów spożywczych, które same w sobie są już niezdrowe, czyli wysoko przetworzone. Lodówkę i kuchenne szafki należy wypełnić więc zdrową żywnością o jak najkrótszym składzie – a najlepiej bez składu. Proste produkty spożywcze to przede wszystkim razowe makarony, kasze, brązowy ryż, warzywa czy nabiał.

Dla dobrego samopoczucia i utraty wagi warto przygotowywać posiłki również ze składników bogatych w błonnik. Substancja ta zmusza bowiem do dłuższego żucia pokarmu, czym pobudza wydzielanie śliny i zapewnia szybsze uczucie sytości. Co więcej, zawierające błonnik kasze, pieczywo razowe czy warzywa stymulują także pracę jelit i ułatwiają trawienie.

Podczas zakupów dobrze jest zwracać uwagę także na indeks glikemiczny poszczególnych produktów spożywczych. Te o niskim indeksie, czyli między innymi kasze czy razowy makaron, stopniowo uwalniają węglowodany, dzięki czemu zapewniają energię na dłużej. Zdrowe gotowanie nie musi zabierać nam więcej czasu niż gotowanie tradycyjne! Wystarczy, że zamienimy smażone potrawy na potrawy gotowane lub pieczone i przygotujemy je z wysokiej jakości składników.

Sklep internetowy Brokułek.pl to najprostszy sposób, aby dodatkowo oszczędzić czas potrzebny na gotowanie – wysokiej jakości składniki do zdrowych potraw można zamówić tam z dostawą do domu. W ofercie znajdziemy m.in. kasze, makarony, fasole i wiele innych wartościowych produktów, które mogą stać się podstawą różnorodnych posiłków oraz zbilansowanej diety. Zakupy online zapewnia bogaty wybór najlepszych produktów, jakie ma do zaoferowania zdrowa żywność. Postaw na sprawdzony sklep – zdrowa żywność oraz naturalne produkty ekologiczne, pozbawione zbędnych dodatków można znaleźć online w znakomitych cenach.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%