Zamknij

Pożyczka leasingowa - co to jest i czym się różni od leasingu

13:51, 09.06.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:51, 09.06.2021

Każdy przedsiębiorca ma w dzisiejszych czasach duży wybór w formach finansowania najróżniejszych przedmiotów bez konieczności inwestowania środków własnych. Jest to bardzo wygodne, gdyż zamiast kupować jeden przedmiot za gotówkę, można zainwestować w więcej rzeczy i po prostu spłacać je w wygodnych ratach. Takie rozwiązania poprawiają wydajność firmy i powodują, że przedmioty zarabiają same na siebie.

Główne możliwości finansowania: kredyt, pożyczkę, leasing i najem. Każda z nich ma dodatkowo swoje rodzaje. Teraz skupimy się na jednym z nich, czyli pożyczce leasingowej. 

Pożyczka leasingowa to forma stosunku cywilnoprawnego pomiędzy finansującym a korzystającym. Jest to forma finansowania skierowana głównie do przedsiębiorców, ponieważ przedmiotem finansowania mogą być jedynie środki trwałe, poprawiające i przyśpieszające działalność gospodarczą. Niestety nie można nią finansować dowolnego celu, a to czy dany przedmiot będzie finansowany zależy od procedur. 

Pożyczka leasingowa a leasing- jakie są różnice i podobieństwa?

Podobieństwem w obu formach finansowania jest, to, że finansującym jest firma leasingowa, a nie bank. Tym, co również łączy oba te produkty finansowe, są z góry określone przedmioty umowy. Mogą nimi być jedynie środki trwałe, potrzebne do prowadzenia działalności gospodarczej. Cechą wspólną są również uproszczone procedury. Firmy leasingowe nie mają tak rygorystycznych warunków, jak banki, dlatego można dużo szybciej zacząć korzystać z danego przedmiotu. Często nie są wymagane dokumenty finansowe ani wysoka zdolność kredytowa.

Główną różnicą pomiędzy pożyczką leasingową a leasingiem jest formalny właściciel finansowanego przedmiotu. W przypadku leasingu, do końca trwania umowy jest nim finansujący, czyli leasingodawca. Korzystający jest osobą, która spłaca wartość środka trwałego w formie comiesięcznych rat, powiększonych o marżę dla leasingodawcy. Dopiero po zapłaceniu ostatniej raty, dany przedmiot staje się własnością leasingobiorcy. W leasingu finansowym nie ustala się wartości wykupu, więc dzieje się to automatycznie. Z kolei pożyczka leasingowa jest bardzo podobna do kredytu. Przedmiotem takiej pożyczki jest kwota, którą przeznaczymy na środek trwały, więc przedmiot od razu staje się naszą własnością, a osoba zaciągająca pożyczkę spłaca comiesięczne raty. Przy pożyczce leasingowej, pożyczkobiorca powinien sam dokonywać amortyzacji przedmiotu. Można to zrobić tylko raz, na początku zawierania umowy. Tak samo wygląda sprawa z odliczaniem podatku VAT. 

W leasingu amortyzacja przedmiotu jest po stronie leasingodawcy, a VAT odlicza się co miesiąc. Jest to dużo wygodniejsze rozwiązanie.

Pożyczka leasingowa a kredyt

Głównym podobieństwem pożyczki leasingowej do kredytu jest przedmiot. W obu przypadkach jest nim gotówka. Kredyt jednak można przeznaczyć na dowolny cel, a pożyczka leasingowa tyczy się tylko przedmiotów potrzebnych do prowadzenia działalności. Podobieństwo widać również w sposobie wliczania w koszty rat miesięcznych. Zaliczyć w nie można tylko część odsetkową raty. Pożyczka leasingowa tak samo, jak kredyt obniża niestety zdolność kredytową, w przeciwieństwie do leasingu, który nie ma na nią żadnego wpływu. 

Pierwszą różnicą między omawianymi formami finansowania jest łatwość w uzyskaniu pożyczki leasingowej, której udziela firma leasingowa, a nie bank. Dzięki temu uzyskanie pożyczki jest prostsze, szybsze i często tańsze. Kolejną różnicą jest fakt, że o kredyt może starać się każda osoba fizyczna, natomiast o pożyczkę leasingową już nie. Marża przy pożyczce zazwyczaj jest mniejsza, co daje mniejszy całościowy koszt finansowania.

Kalkulator – pożyczka

Ratę pożyczki można bardzo łatwo wyliczyć. Należy jedynie wyszukać kalkulator leasingowy lub kalkulator finansowy z opcją pożyczki. Pozwoli Ci on poznać całościowe koszty finansowania. Wystarczy znać kwotę przedmiotu finansowania, opłatę wstępną i okres. 

Kolejną opcją, aby poznać najkorzystniejsze warunki pożyczki leasingowej, jest zgłoszenie się do doradcy leasingowego. W MyLease doradcy podchodzą indywidualnie do każdego klienta, dlatego z pewnością pomogą Ci wybrać najkorzystniejszą formę finansowania dopasowaną do Twoich potrzeb i możliwości.

Warto sprawdzić również wynajem długoterminowy samochodu na stronie MyLease.pl.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%