Zamknij

Co stosuje się do ochrony transportu mebli?

11:48, 09.06.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:49, 09.06.2021

Kupiłeś meble w Internecie i zastanawiasz się, jak sprowadzić je do domu? Przeprowadzasz się i szukasz bezpiecznego transportu? Poza wyborem odpowiedniego przewoźnika, kluczową sprawą jest zabezpieczenie mebli na czas transportu. Jak zrobić to właściwie, aby zapewnić rzeczom bezproblemową podróż?

Na pierwszy rzut oka meble wydają się raczej bezproblemową przesyłką. Przyzwyczajeni do sklepów, które oferują rozkręcone szafy, stoły i łóżka, zapakowane w zgrabne paczki, spodziewamy się, że nawet międzynarodowy przewóz mebli nie powinien sprawić nam trudności. I rzeczywiście – odpowiednio przygotowany transport mebli powinien przebiec bez przeszkód. Ważne jednak, aby wiedzieć, jak właściwie zabezpieczyć przewożone przedmioty.

Czy warto rozkręcić meble do przewozu?

Pierwsza zasada: meble bezpieczniej podróżują rozkręcone. Jeśli więc Twoje meble można rozkręcić, należy zrobić to przed transportem. Będą wtedy mniej podatne na uszkodzenia, łatwiej owiniesz je też materiałami ochronnymi. Dodatkowo – przewoźnicy chętniej przewożą rozkręcone meble, bo zajmują mniej miejsca w pojeździe i łatwiej je zabezpieczyć. Co jednak, jeśli potrzebujesz transportu mebli, których nie można rozkręcić, np. tapicerowanych foteli? 

Transport mebli, szczególnie na długich trasach, może obfitować we wstrząsy i wibracje. Dlatego kluczem jest odpowiednie zabezpieczenie kruchych elementów, które mogą być szczególnie podatne na wstrząsy i wgniecenia. Pamiętaj też, że elementy wystające poza bryłę mebla są dużo bardziej podatne na uszkodzenia. Do zabezpieczenia mebli użyj filii bąbelkowej, fragmentów kartonu, styropianu. Jeśli nie posiadasz żadnego z wymienionych materiałów, zamiennie możesz użyć fragmentów tkanin, a nawet gazet. Jednakże – szczególnie w przypadku dużych przeprowadzek i długich tras – gazety mogą okazać się niewystarczającym zabezpieczeniem.

Jak zabezpieczyć meble podczas transportu?

Jeśli planujesz transport szaf, szafek lub komód, pamiętaj, aby opróżnić je przed pakowaniem. Następnie zabezpiecz drzwi i szuflady, aby nie otworzyły się w trakcie przewożenia. Wszelkie nóżki i uchwyty warto owinąć folią bąbelkową. Z kolei wszelkie rogi należy zabezpieczyć styropianem lub – w ostateczności – także folią bąbelkową. Pamiętaj, aby zabezpieczyć meble także wewnątrz pojazdu transportowego tak, aby meble nie przesuwały się w trakcie transportu. To ważne, szczególnie, gdy posiadasz meble z kruchych lub miękkich materiałów (drewno sosnowe, szkło etc.). 

W przypadku, gdy przewozisz fotele (zwłaszcza te tapicerowane) warto owinąć je materiałem ochronnym w całości. Najbezpieczniejszym wyjściem jest użycie folii bąbelkowej, to rozwiązanie jest jednak problematyczne z praktycznego punktu widzenia, ponieważ fotel owinięty folią bąbelkową zajmie znacznie więcej miejsca w pojeździe transportowym. Dlatego też, w przypadku, gdy zależy Ci na zaoszczędzeniu miejsca, w transporcie mebli możesz wykorzystać też grubą warstwę folii stretch. 

Jeśli planujesz transport mebli we własnym zakresie, możesz bez przeszkód zadbać o wszystkie wymienione elementy. Jednak w przypadku, gdy zatrudniasz firmę transportową zwykle nie masz możliwości zgłoszenia swoich uwag. Oczywiście, profesjonalny przewoźnik powinien dysponować wiedzą na temat prawidłowego zabezpieczenia ładunku – warto jednak mieć pewność, szczególnie, gdy zlecasz przewóz mebli o dużej wartości (pieniężnej lub sentymentalnej). 

Niestety jeśli zlecasz transport firmie kurierskiej lub transportowej zwykle nie masz takiej możliwości. Rozmowy prowadzisz z pośrednikami wewnątrz firmy, a nie bezpośrednio z osobami, które będą przeprowadzać twój transport mebli. Czy istnieje sposób, aby zatrudnić przewodnika bezpośrednio? Na szczęście – tak. Wystarczy skorzystać z giełdy transportowej.

Jednym z najpopularniejszych serwisów tego typu w Polsce jest Clicktrans. W bazie platformy znajdziesz ponad 73 tys. przewoźników z całej Europy. Wystarczy, że wystawisz bezpłatne ogłoszenie na stronie, a przewoźnicy sami zgłoszą się do Ciebie z ofertami. To Ty wybierasz, na którą się zdecydujesz. Przed podjęciem decyzji w komentarzach możesz zadać przewoźnikom wszystkie pytania, które są dla Ciebie ważne (także o zabezpieczenie przesyłek podczas transportu).

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%