Zamknij

Stopa cukrzycowa - czym jest i jakie są jej przyczyny?

11:40, 15.04.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:41, 15.04.2021

Stopa cukrzycowa jest częstym i poważnym powikłaniem nieleczonej cukrzycy. Wynikiem powstających na stopach urazów są niegojące się rany, które z kolei skutkują infekcjami, mogącymi zająć inne tkanki. W takich przypadkach amputacja może okazać się koniecznością. Według danych Ministerstwa Zdrowia w 2017 roku lekarze średnio co dwie godziny dokonywali amputacji części nogi bądź stopy. Zły stan kończyn dolnych powodowany był występującą cukrzycą. Co więc sprawia, że cukrzyca prowadzi do stopy cukrzycowej?

Cukrzyca - co to za choroba?

Światowa Organizacja Zdrowia definiuje cukrzycę jako zespół chorób metabolicznych, których wspólnym czynnikiem jest hiperglikemia, czyli zbyt duże stężenie glukozy we krwi. Wynika ona z defektu wydzielania bądź działania insuliny. Insulina jest hormonem wydzielanym przez komórki beta trzustki i odpowiedzialnym głównie za obniżanie poziomu cukru w krążącej krwi. Zależnie od typu cukrzycy, insuliny może być zbyt mało lub jej poziom może być odpowiedni, ale komórki organizmu mogą być na nią niewrażliwe. Bez względu na genezę problemu konsekwencje są podobne - stężenie glukozy jest zbyt wysokie. Przyczyną cukrzycy może być m.in. choroba autoimmunologiczna lub regularne, nadmierne spożywanie pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym. Jak nietrudno się domyślić, ów patologiczny stan prowadzi do wielu powikłań. Wśród nich wyróżnić można retinopatię cukrzycową, wiążącą się z uszkodzeniem naczyń krwionośnych, znajdujących się w oku, niewydolność nerek, neuropatię, czyli uszkodzenie nerwów oraz właśnie stopę cukrzycową, na której temat przeczytać więcej możesz na https://zywieniemaznaczenie.pl/

Patogeneza stopy cukrzycowej

Jak wspomniano we wcześniejszej części artykułu, cukrzyca może prowadzić do uszkodzenia nerwów. Dotyczy ono przede wszystkim kończyn i jest częstym, przewlekłym powikłaniem, które leży u podstaw opisywanego schorzenia. Objawia się zanikiem czucia, mrowieniem oraz drętwieniem. Zaburzone jest odczuwanie temperatury i wibracji. Stopy są szczególnie narażone na urazy. W cukrzycy nierzadko dochodzi do uszkodzeń naczyń krwionośnych. Dopływ krwi może być więc utrudniony. Skóra robi się sucha i pęka, otwierając drogę dla patogenów. Sam chory również może powodować otarcia. Noszenie zbyt ciasnych lub, zwyczajnie, obcierających butów nie należy do rzadkości. Zdrowy człowiek czułby, że coś go uwiera, jednak chory, ze znacznie osłabionym czuciem w kończynach dolnych, nie jest w stanie tego stwierdzić. Impulsy nerwowe odbierane z receptorów bólowych nie docierają do odpowiednich struktur w mózgu. Nic więc dziwnego, że na stopach z czasem pojawiają się rany, które, z uwagi na słaby przepływ krwi, trudno się goją. Przerwana ciągłość skóry stanowi czynnik rozwoju infekcji, która z czasem zajmuje kolejne tkanki. Źle leczona cukrzyca prowadzić może zatem do amputacji.

Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli parę słów o prewencji

Zapobieganie rozwojowi stopy cukrzycowej ogranicza się w dużej mierze do odpowiedniego leczenia cukrzycy. W tym celu należy udać się do diabetologa - to on dobierze odpowiednie leczenie i pomoże w doborze diety. Dobrze skomponowane posiłki będą kluczowym narzędziem walki o prawidłowy poziom glukozy we krwi. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o odpowiedniej diecie, sprawdź Dieta dla cukrzyka – jadłospis dla chorego. Chory powinien także skonsultować się także z podologiem. Obserwacja stóp przez specjalistę może okazać się nieoceniona w dostrzeżeniu wczesnych zmian cukrzycowych i uratować diabetykowi kończynę.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%