Zamknij

Jak poradzić sobie ze zbyt dużą masą ciała kota?

12:14, 18.02.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:16, 18.02.2021

Gruby kot zazwyczaj budzi miłe skojarzenia, jednak bynajmniej nie jest to jego naturalny wygląd. Prawidłowa sylwetka mruczka - oglądana z góry - powinna przybierać kształt klepsydry. Zaokrąglony brzuszek u kota nie jest zdrowym objawem. Nadwaga u domowego zwierzęcia bardzo szybko może przerodzić się w otyłość, która zwiększa ryzyko takich chorób, jak cukrzyca, zwyrodnienia stawów, niewydolność nerek czy wątroby. Dlatego bardzo ważne jest kontrolowanie masy ciała u kota. Jak zadbać o prawidłową kondycję ciała swojego pupila? Jak poradzić sobie z nadwagą u kota?

Jak rozpoznać nadwagę i otyłość u kota?

O nadwadze u kota mówimy wtedy, gdy jego masa ciała wzrasta o 15-30% w stosunku do wartości prawidłowej. Kiedy ciężar naszego mruczka odbiega o ponad 30% od normy, mamy do czynienia z otyłym kotem. Prawidłowa masa ciała zwierzęcia zależy od wielu czynników, takich jak rasa, płeć, wiek czy indywidualne predyspozycje. W rozpoznaniu nadwagi i otyłości u kota pomaga skala BCS (ang. body condition score), która polega na ocenie masy ciała i kondycji zwierzęcia na podstawie wyglądu jego sylwetki. Jeśli nie wiesz, jak skorzystać z tego wskaźnika, poproś o poradę specjalistę - lekarza weterynarii lub zoodietetyka.

Zarówno nadwaga, jak i otyłość u kota oznaczają nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie. Jednak podobnie jak w przypadku ludzi, otyłość u kotów jest chorobą wymagającą leczenia. W większości przypadków z nadwagą u kota można poradzić sobie samodzielnie, kontrolując liczbę spożywanych przez kota kalorii i zwiększając jego aktywność fizyczną. Z bardzo grubym kotem powinniśmy zgłosić się do lekarza weterynarii w celu podjęcia odpowiedniej terapii odchudzającej. 

Gruby kot - przyczyny i konsekwencje otyłości u kota

Główną przyczyną zbyt dużej masy ciała u grubego kota jest nadmierna liczba dostarczanych zwierzęciu kalorii. Wynika to z błędów popełnianych przez opiekuna - przesadne porcje jedzenia, stosowanie diety domowej, źle dobrana karma (np. podawanie karmy dla kociąt kotom dorosłym), niekontrolowana liczba przekąsek w codziennej diecie. Zwiększone ryzyko nadwagi i otyłości występuje też u kotów: 

  • po zabiegu kastracji i sterylizacji,
  • w starszym wieku,
  • mało aktywnych fizycznie.

Warto zadbać o zachowanie prawidłowej masy ciała u zwierzęcia, ponieważ grube koty, narażone są na groźne choroby, m.in.:

  • cukrzycę,
  • choroby serca i układu krążenia,
  • stłuszczenie i niewydolność wątroby,
  • dyskopatie i zwyrodnienia stawów,
  • choroby układu pokarmowego,
  • choroby skóry,
  • kamicę moczową, 
  • nowotwory.

Jak poradzić sobie z nadwagą u grubego kota?

  • Wybierz odpowiednią karmę - dopasowaną do wieku i aktywności zwierzęcia, pełnoporcjową, pokrywającą zapotrzebowanie kota na energię i wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
  • Ustal prawidłowe porcje pokarmu. Kieruj się instrukcją dawkowania znajdującą się na opakowaniu karmy. Jeśli masz problemy z określeniem zapotrzebowania Twojego pupila na energię, poradź się specjalisty. Każdego dnia odmierzaj dokładnie taką ilość karmy, która dostarczy kotu optymalną liczbę kalorii.
  • W kontrolowaniu masy ciała u kota pomaga stosowanie tzw. diety mieszanej, czyli karmienie kota suchą i mokrą karmą w stosunku 1:9 pod względem masy produktu (z przewagą mokrej karmy). Podaj kotu mokry pokarm rano i wieczorem, natomiast w ciągu dnia i na noc suchą karmę w starannie odmierzonej porcji. 
  • Ogranicz liczbę przysmaków podawanych grubemu kotu. Najlepiej zupełnie z nich zrezygnuj, dopóki masa ciała mruczka nie wróci do normy. Jeśli jednak nie chcesz pozbawiać kota tej przyjemności, pamiętaj o tym, że przysmaki nie mogą stanowić więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego Twojego ulubieńca.
  • Zapewnij kotu codzienną porcję ruchu. Grube koty szybciej się męczą, więc aktywność fizyczną należy zwiększać im stopniowo. Na początku wystarczy kilkuminutowa zabawa wędką, kulką z papieru rano i wieczorem.
  • Podawaj kotu mokrą karmę. Zawiera ona około 4 razy mniej kalorii (w przeliczeniu na masę produktu) niż suchy pokarm. Z tego powodu jest idealnym posiłkiem dla pupila z nadwagą lub z tendencją do przejadania się. 
(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%