Zamknij

Bezzwrotna dotacja dla firmy ? sprawdź, czy Twój projekt może liczyć na wsparcie

14:29, 05.08.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:29, 05.08.2020

Dotacje unijne z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Dodatkowe środki to szansa na rozwój firmy i wzrost jej konkurencyjności. Wciąż można składać wnioski o bezzwrotne dofinansowanie w ramach perspektywy finansowej 2014-2020. Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z unijnych pieniędzy, muszą się jednak pospieszyć – mają czas tylko do końca tego roku. A jest o co powalczyć! Budżet konkursu to nawet 350 mln zł.

Projekt innowacyjny, czyli jaki?

Innowacje są w cenie! Aby projekt został objęty dofinansowaniem, musi być przełomowy i nowatorski. Produkty lub procesy technologiczne wdrożone przy pomocy środków UE powinny „wyprzedzać” aktualnie dostępne rozwiązania w danej dziedzinie.

W konkursach unijnych promowane są projekty wpisujące się w Krajowe Inteligentne Specjalizacje takie jak Zdrowe Społeczeństwo, Zrównoważona Energetyka (np. rozwój transportu przyjaznego środowisku, energooszczędne budownictwo), Innowacyjne Technologie i Procesy Przemysłowe (np. automatyzacja i robotyka). Pełną Listę Krajowych Inteligentnych Specjalizacji można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju.

Kwota dofinansowania różni się nie tylko w zależności od statusu przedsiębiorstwa, ale także jego lokalizacji. Firmy z sektora MŚP położone w województwach na wschodniej granicy (w warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim i podkarpackim) mogą uzyskać nawet do 70% dofinansowania. Do konkursów unijnych mogą przystąpić także osoby prowadzące firmy jednoosobowe, a nawet startupy (jeśli są w stanie udokumentować pochodzenie środków na wkład własny).

Pieniądze z dotacji można przeznaczyć m.in. na pokrycie kosztów wynagrodzenia dla pracowników; rozbudowę parku maszynowego; zakup specjalistycznej aparatury badawczej, surowców i odczynników, a także patentów, licencji i oprogramowania. Dofinansowanie unijne dla firm to szansa na rozwój nie tylko na terenie kraju, ale także ekspansja na rynki zagraniczne.

 

Czy warto skorzystać z pomocy doradcy przy tworzeniu wniosku?

Czasu jest jednak niewiele, konkurencja duża, a jury konkursowe wymagające. Dlatego coraz więcej osób korzysta z usług profesjonalnych doradców, którzy zajmują się m.in. analizą potrzeb danej firmy, przygotowaniem pełnej dokumentacji, zbieraniem danych i opracowaniem budżetu projektu.

Czym się kierować przy wyborze firmy świadczącej usługi doradcze w zakresie dofinansowań unijnych? Zwróć uwagę, jak długo firma istnieje na rynku. Im większe doświadczenie, tym większa szansa na uzyskanie środków. Sprawdź, jakie projekty dotychczas udało im się zrealizować. Dowiedz się, czy firma może się pochwalić nagrodami i wyróżnieniami branżowymi. Wybór dobrego doradcy to pierwszy krok do pozyskania wysokich dotacji, a w dłuższej perspektywie – do realnego rozwoju firmy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%