Zamknij
REKLAMA

Paląca sprawa wyposażenia

17:54, 26.06.2020 | Artykuł sponsorowany

Zespoły zarówno zawodowych strażaków, jak i ochotników narażają własne życie, aby ratować cudze. Zdobycze technologii wspierają ich w tym wysiłku. Sprawdźmy, jak wygląda wyposażenie strażackie.

Zawód strażaka cieszy się prawdopodobnie najwyższym szacunkiem i uznaniem w naszym społeczeństwie. Właśnie nim zawdzięczamy uratowanie wielu istnień oraz majątków. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim wyszkolenie, regularne treningi i zgrany zespół. Składową, bez której nie obejdzie się żaden strażak, jest wyposażenie. Może ono się różnić od siebie w zależności od realizowanego zadania. Celem nadrzędnym jest ochrona strażaka przed czyhającymi niebezpieczeństwami, a tych jest naprawdę wiele.

Ubranie bojowe

Strażacy mierzą się z różnymi zagrożeniami, ale najczęściej kojarzy się ich ze sprzętem gaśniczym. Nie mniej podstawową kwestią, o której należy pamiętać, jest ubranie bojowe. Jego zadaniem jest ochrona użytkownika, ale także wygoda. Dzięki temu możliwe jest swobodne poruszanie się podczas akcji. Element ten ma istotne znaczenie podczas misji, gdy trzeba dotrzeć do celu przez różnego rodzaju przeszkody. Podstawowy ubiór można podzielić na kurtkę i spodnie. Nie są to jednak zwykłe stroje, które można spotkać w sklepach z odzieżą.

Zastosowane do produkcji tworzywa mają na celu zabezpieczenie strażaka. Wśród nich wyróżnić można materiał aramidowy powlekany zmniejszającym pylność poliuretanem. Takie tworzywa, ale także nowatorskie systemy ochrony znaleźć można w produktach Rosenbauer. Ergonomiczne wzmocnienia w łokciach wykonane w technologii paraaramidowej powlekanej poliuretanem, zabezpieczony klapką osłonową zamek błyskawiczny, kołnierz chroniący przed płomieniami kompatybilny z hełmem czy dodatkowe zabezpieczenia przed ciepłem na ramionach, to cechy solidnej kurtki ochronnej. Spodnie są z nią kompatybilne, posiadają przydatne kieszenie i zwykle dostosowane są do potrzeb użytkownika.

Niezbędne dodatki

Podczas akcji nie tylko kurtka i spodnie chronią strażaka. Niezbędnymi elementami wyposażenia będą również kask, rękawice i buty. Każdy element ciała należy odpowiednio zabezpieczyć przed potencjalnym zagrożeniem. Nie mniej najważniejsza jest głowa, która podczas akcji jest naszym centrum dowodzenia. Bez odpowiedniej ochrony przypadkowe uderzenie mogłoby ogłuszyć strażaka i zwiększyć ryzyko utraty życia. Dlatego Rosenbauer stworzył kask, który nie dość, że spełnia wszystkie wymagane prawem normy, to jest funkcjonalny i waży tylko 1,3kg. Jego uzupełnieniem mogą być dodatkowe przesłony chroniące oczy, które instaluje się bezpośrednio do kasku.

Innowacji nie zabrakło również w obuwiu. Zainstalowano w nim system BOA, który przede wszystkim obniżył masę obuwia. Ponadto zakładanie butów i ustawienie docisku do nogi jest bardzo proste i stanowi swoiste połączenie obuwia sznurowanego oraz zapinanego zamkiem. Dodatkowo zostały wzmocnione membraną Sympatex, a pod stopą i na przedniej jej części zainstalowano wkłady stalowe chroniące przed przebiciem oraz zgnieceniem. Staw skokowy jest wspierany przez system Ankel-Protection, co zapewnia stabilność podczas wykonywania zadania.

Do boju!

Strażacy poza umiejętnościami, doświadczeniem i dobrą organizacją do efektywnej walki z żywiołem lub niebezpieczeństwem, potrzebują odpowiedniego sprzętu. Ich drugą skórą są specjalne kombinezony dostosowane do wykonywania konkretnych czynności. Nie może zabraknąć hełmu, wzmocnionego obuwia i chroniących dłonie rękawic. Taki zestaw jest niezbędnym minimum, które ma za zadanie chronić strażaka. Dobrze więc postawić na rozwiązania wysokiej jakości. W końcu gra toczy się o ludzkie życie.

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA