Zamknij
REKLAMA

Jak bezpiecznie przechowywać zdjęcia

15:57, 18.05.2020 | Materiał partnera

Obecnie sporą część zdjęć przechowujemy na dyskach i innych wirtualnych nośnikach. Są jednak takie fotografie, które chcielibyśmy trzymać nie tylko w formie cyfrowej. Jak bezpiecznie przechowywać wywołane zdjęcia, by móc się nimi cieszyć przez wiele lat?

Przechowywanie zdjęć w antyramach

Mieszkanie, w którym na ścianach nie widać żadnych zdjęć i obrazków sprawia wrażenie pustego. To właśnie nasze rodzinne fotografie nadają charakteru i ciepła domowego ogniska miejscu, w którym żyjemy na co dzień. Ponadto zdjęcia umieszczone w ramkach lub antyramach sprawiają, że częściej wspominamy miłe chwile, przypominamy sobie niesamowite przygody, które przeżyliśmy i znajdujemy radość nawet w najgorszych momentach naszego życia.

Antyramy są także doskonałym sposobem na zabezpieczenie zdjęcia przed zniszczeniem. Dzięki zastosowaniu dobrej jakości szyby lub tworzywa sztucznego, z dodatkową powłoką antyrefleksyjną, nie musimy obawiać się o szkodliwe promienie UV, które przyczyniają się do wyblaknięć i przebarwień starych zdjęć. Antyramy świetnie sprawdzają się zwłaszcza w przypadku niewielkich formatów zdjęć, ponieważ optycznie je powiększają, przykuwając uwagę widza.

Ramki na zdjęcia

Inną formą wyeksponowania i zabezpieczenia najbardziej szczególnych dla nas fotografii są tradycyjne ramki na zdjęcia. Można je kupić w różnych wersjach materiałowych i kolorystycznych – mogą to być ramki drewniane, jak i ramy aluminiowe, które świetnie nadadzą się do wnętrz urządzonych w minimalistycznym lub nowoczesnym stylu.

Grubsza krawędź zewnętrzna oraz mocna krawędź boczna sprawia, że ramka na zdjęcia nie tylko wspaniale się prezentuje, ale również doskonale chroni fotografię przed zniszczeniem. Podobnie jak w przypadku antyram, ramki mogą również zawierać szkło muzealne z powłoką antyrefleksyjną, która chroni dzieło przed promieniami słonecznymi i zwiększa przejrzystość, eliminując refleksy.

Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie technologii passe partout, dzięki której nie tylko wyróżnimy fotografię, ale również odseparujemy ją od szkła unikając nadmiaru wilgoci i dodatkowo chroniąc przed zniszczeniem.

Bezpieczne albumy

Niestety, nie wszystkie zdjęcia możemy powiesić na ścianie. Te, na które nie znajdzie się miejsce w ramkach i antyramach, a są już wywołane, warto również zabezpieczyć poprzez odpowiednie przechowywanie. Zapomnijmy o trzymaniu zdjęć w pudełkach czy rozmieszczeniu ich luzem. Aby fotografie były dobrze zabezpieczone, powinniśmy sięgnąć po odpowiedni album.

Najpopularniejszym wyborem jest wersja z kieszeniami, która dzięki folii zabezpiecza zdjęcia przed zniszczeniem. Takie rozwiązanie jednak nie sprawdzi się, jeśli posiadamy fotografie w różnych formatach. Wówczas większe pole do popisu daje nam album tradycyjny, do którego wklejamy odbitki z pomocą kleju lub taśmy, a strony są przełożone bibułą, by zapewnić właściwą ochronę. Taka opcja niestety wiąże się z brakiem możliwości rearanżacji zdjęć czy późniejszego wykorzystania ich w inny sposób, dlatego zanim przejdziemy do segregacji albumu, należy dobrze zaplanować rozmieszczenie zdjęć.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA