Zamknij

Duże możliwości, jedna uczelnia – Politechnika Krakowska. Rekrutacja trwa

00:00, 01.09.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:44, 01.09.2022

Doskonale skrojona oferta studiów, nowoczesne laboratoria z ogromnym potencjałem, współpraca z przemysłem, śmiałe projekty naukowe. Politechnika Krakowska to prężnie działająca instytucja naukowa i edukacyjna, której wpływ na wiele dziedzin życia i gospodarki jest ogromny. Silną pozycję uczelni w polskim środowisku naukowym potwierdzają ogłoszone właśnie wyniki oceny dyscyplin naukowych, przeprowadzonej przez Komisję Ewaluacji Nauki. 7 z 8 dyscyplin realizowanych na Politechnice Krakowskiej uzyskało wysoką kategorię A, co jest jednym z najlepszych wyników w Polsce. Kandydaci na studia wciąż mają szansę na dołączenie do grona studentów Politechniki. Czekają na nich m.in.: architektura krajobrazu, budownictwo, inżynieria chemiczna i procesowa, energetyka, odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna, inżynieria czystego powietrza, inżynieria materiałowa, nanotechnologie i nanomateriały czy inżynieria wzornictwa przemysłowego.

Jedna z najlepszych uczelni w kraju

W niedawno zakończonej ewaluacji za lata 2017-2021 niezależne gremium eksperckie oceniało jakość działalności naukowej w ramach dyscyplin nauki uprawianych na uczelniach i w instytutach badawczych. Komisja Ewaluacji Nauki brała pod uwagę publikacje naukowe w prestiżowych pismach i wydawnictwach, uzyskane patenty, realizowane projekty naukowe, a także efekty finansowe na jakie przekładają się badania naukowców oraz to, jaki mają wpływ na społeczeństwo i gospodarkę.

Na Politechnice Krakowskiej poddano ocenie 8 wiodących dyscyplin naukowych. Wysoką kategorię A przyznano aż 7 z nich: architekturze i urbanistyce; automatyce, elektronice i elektrotechnice; inżynierii chemicznej; inżynierii lądowej i transportowi; inżynierii materiałowej; inżynierii mechanicznej; inżynierii środowiska, górnictwu i energetyce. Ponadto, jedna z najmłodszych dyscyplin naukowych na Politechnice – informatyka techniczna i telekomunikacja – otrzymała kategorię B+. – Niezwykle cieszymy się ze znakomitego dla Politechniki Krakowskiej wyniku ewaluacji dyscyplin naukowych, jednego z najlepszych w kraju – podkreśla rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Białkiewicz. – Potwierdza wysoki poziom naukowy Politechniki, sytuuje nas w gronie najlepszych polskich szkół wyższych, czołówce uczelni technicznych. Jest wyrazem uznania dla naszej aktywności badawczej, publikacyjnej, patentowej oraz w obszarze współpracy z przemysłem. Potwierdza też, że nasza praca naukowa ma istotny wpływ na komfort życia i bezpieczeństwo zwykłych ludzi, ma też ważny wpływ na rozwój gospodarki.

Jak zaznacza rektor PK, dzięki tak wysokim ocenom dorobku naukowego, uczelnia ma już prawo nadawania stopni naukowych w ramach wszystkich dyscyplin, które poddała ocenie. Wyniki ewaluacji mają wpływ na wysokość budżetowego wsparcia finansowego dla uczelni, ale nie tylko. – Mamy nadzieję, że otworzą też przed nami kolejne pola do – bogatej już teraz – współpracy z firmami i instytucjami z kluczowych branż gospodarki, które skorzystają ze wsparcia ekspertów Politechniki Krakowskiej i naszych nowoczesnych laboratoriów – mówi rektor Białkiewicz.

Świetnie skrojona oferta edukacyjna

Wysoki poziom naukowy Politechniki Krakowskiej, potwierdzony wynikami ewaluacji, a do tego bogata współpraca z biznesem i gospodarką to świetne wieści dla studentów uczelni i kandydatów na studia. Mają zapewniony dostęp do najnowszej wiedzy i kształcenia prowadzonego przez ekspertów w najważniejszych branżach gospodarki. Krakowska uczelnia pilnie śledzi zapotrzebowanie rynku i dostosowuje swoją ofertę do zmieniających się trendów, dzięki czemu absolwenci nie muszą obawiać się o swoją przyszłość. Kandydaci na studia dostają szeroki wachlarz możliwości. Do wyboru mają ponad 30 kierunków studiów. Rekrutacja na studia I stopnia wciąż trwa. Na zainteresowanych czekają ciekawe propozycje, m.in.: inżynieria chemiczna i procesowa, budownictwo, energetyka, inżynieria środowiska, inżynieria i gospodarka wodna, odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna, gospodarka przestrzenna, inżynieria czystego powietrza, informatyka w inżynierii komputerowej, inżynieria materiałowa, fizyka techniczna, nanotechnologie i nanomateriały, a także kierunki artystyczne – architektura krajobrazu oraz inżynieria wzornictwa przemysłowego.

Rejestracja na studia na PK odbywa się elektronicznie. Warto jak najszybciej zapoznać się z harmonogramem i zasadami dotyczącymi rekrutacji, a także szczegółami oferty edukacyjnej. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na Portalu Rekrutacyjnym pod adresem rekrutacja.pk.edu.pl. Tam również możliwość przejścia do systemu elektronicznej rejestracji.

Dobra współpraca z biznesem i nowoczesne laboratoria

Na wysoką jakość kształcenia składa się kilka elementów. Jednym z nich jest bez wątpienia znakomita kadra dydaktyczna – specjaliści w swoich dziedzinach, którzy dzielą się wiedzą i doświadczeniem z młodymi ludźmi. Ponadto, Politechnika Krakowska prowadzi szeroko zakrojoną współpracę z otoczeniem biznesowym. Współpraca z przedstawicielami różnych gałęzi przemysłu przynosi wiele korzyści studentom – inicjuje praktyki i staże w czołowych firmach, które oferują młodym inżynierom stypendia oraz atrakcyjną pracę po studiach. Wiele z tych firm patronuje konkretnym kierunkom studiów, współtworzy ich programy kształcenia, daje dostęp do zaplecza technologicznego, dzieli się wiedzą dzięki wykładom i szkoleniom. Grono renomowanych przedsiębiorstw, które kooperują z PK jest bardzo duże. Są wśród nich m.in.: Astor, Grupa Azoty, Toyota, Nokia, NEWAG, PKP PLK, MAN, Siemens Mobility, ABB itd.

Badania naukowe na najwyższym światowym poziomie pracownicy, studenci i doktoranci Politechniki Krakowskiej mogą prowadzić m.in. dzięki wielu unikatowym laboratoriom, które dają niezwykłe możliwości badawcze. Laboratorium Badań Technoklimatycznych i Maszyn Roboczych czy powołane niedawno Centrum Badawcze – Laboratorium Ekstremalnie Niskich Temperatur należą właśnie do takich. Pozwalają testować obiekty inżynierskie, materiały i procesy technologiczne w skrajnie wysokich lub niskich temperaturach, przy narażeniach na ekstremalne czynniki pogodowe. Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego wiedzie prym w zakresie testowania technologii energooszczędnych, rozwiązań materiałowych, konstrukcyjnych i instalacyjnych oraz komfortu użytkowania budynków niskoenergetycznych. Możliwości badawcze Politechniki poszerzy niebawem Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej – jedno z najnowocześniejszych w Europie. Posłuży do prowadzenia badań modelowych i symulacji komputerowych dotyczących dynamicznego oddziaływania na smog i przewietrzanie miast oraz eksperymentalnych badań wpływów środowiskowych i klimatycznych na rozwiązania inżynierskie.

W ramach projektu Narodowa Sieć Metrologii Współrzędnościowej (NSMET), którego PK jest liderem, na terenie kampusu uczelni w Czyżynach ma powstać Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. W placówkach naukowych NSMET, wyposażonych w specjalnie zaprojektowaną aparaturę badawczą, będą prowadzone najdokładniejsze pomiary współrzędnościowe na świecie. Warto podkreślić, że laboratoria PK to nie tylko wyspecjalizowane placówki badawcze. To także poligony dydaktyczne dla studentów Politechniki. Od ub. roku na uczelni funkcjonuje laboratorium Internetu Rzeczy (IoT), ufundowane przez firmę GlobalLogic. W nowocześnie zaaranżowanym wnętrzu znajdują się stanowiska komputerowe ze specjalistycznym sprzętem, w tym zestawami mikrokontrolerów (Embedded Kits), służącymi do programowania systemów wbudowanych będących podstawą technologii Internet of Things, czyli sieci przedmiotów codziennego użytku, które mogą się ze sobą komunikować – wysyłać i odbierać dane – dzięki połączeniu z Internetem.

Śmiałe projekty i ważne rozwiązania

Naukowcy z PK, a także studenci i doktoranci stawiają nierzadko śmiałe tezy, testują możliwości rozwiązań do tej pory niewykorzystywanych, czy też ulepszają te już funkcjonujące. Przykłady można mnożyć. O wynalazkach i sukcesach badaczy z Politechniki regularnie donoszą media. Zespół naukowców z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej pod kierunkiem dr inż. Jolanty Jaśkowskiej opracował ekologiczną technologię, która pozwoli nawet o 90 proc. skrócić czas produkcji leków antydepresyjnych, przeciwnowotworowych i przeciwbólowych, a do tego wpłynie korzystnie na portfele pacjentów. Uniwersalna metoda bazuje na wykorzystaniu ultradźwięków jako niskoenergetycznej i skutecznej alternatywy dla klasycznych sposobów produkcji obecnie stosowanych w przemyśle farmaceutycznym, a ponadto pozwala zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko.

Na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Fizyki prowadzone są prace nad stworzeniem uniwersalnego domu jednorodzinnego z elementów drukowanych na dużych drukarkach 3D. Do postawienia domu można wykorzystać kompozyty na osnowie betonu lub hybryd betonowo-geopolimerowych. Naukowcy z PK chcą, aby transport takich elementów był łatwy, ich montaż bardzo szybki, a konstrukcję drukowanych domów można było rozbudować w zależności od potrzeb ich mieszkańców. Od lat na uczelni realizowane są prace nad wykorzystaniem technologii wodorowych w przemyśle i gospodarce. Na Wydziale Mechanicznym PK pod kierunkiem prof. Marka Brzeżańskiego, realizowany był projekt dotyczący wykorzystania odpadowego wodoru do celów energetycznych. Dzięki tym pracom Politechnika dysponuje obecnie samodzielnie opracowanym, nowoczesnym systemem wtryskowego zasilania wodorem tłokowych silników spalinowych.

Nie czekaj i zostań studentem jednej z najlepszych uczelni w Polsce. Wybierz Politechnikę Krakowską!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%