Zamknij
REKLAMA

Styropian i jego rodzaje

20:18, 13.01.2022 | Materiał partnera

Styropian to najpopularniejszy materiał ociepleniowy. Wykonany z tworzywa sztucznego jest trwały, odporny na wilgoć oraz ma zdolności utrzymywania stałej temperatury w pomieszczeniach.

Styropian to najpopularniejszy materiał ociepleniowy. Wykonany z tworzywa sztucznego jest trwały, odporny na wilgoć oraz ma zdolności utrzymywania stałej temperatury w pomieszczeniach. Styropian można wykorzystać na wiele sposobów. Nadaje się do pakowania paczek, wykonywania dekoracji czy izolacji termicznej fundamentów. Zobacz, jakie są rodzaje styropianu oraz w jaki sposób można go użyć.

 

Rodzaje styropianu

 

Styropian może kojarzyć nam się wyłącznie z cienkimi, lekkimi płytami w formie niewielkich kuleczek zespolonych ze sobą. Zrobiony jest ze spienionego polistyrenu. Materiał ten ma różne rodzaje, formy i wymiary, które przeznaczone są do innych zadań. Zapoznaj się z przygotowanym przez nas przeglądem styropianów.

 

Podział ze względu na sposób wykonania

 

Styropian ekstrudowany

 

Zazwyczaj oznacza się go symbolem XPS. Jego produkcja polega na ułożeniu w formie o wymaganych wymiarach granulek polistyrenu. Po umieszczeniu odpowiedniej ilości produktu następuje jego spienianie i połączenie tworzywa. W ten sposób powstają równe płyty pozbawione skaz i chropowatości. Dzięki temu styropian jest odporny trwały i odporny na wilgoć.

 

Styropian ekspandowany

 

Ten styropian oznaczony jest symbolem EPS. Różni się on od poprzedniego sposobem wykonania, ponieważ najpierw spienia się granulki polistyrenowe, a następnie umieszcza się je w specjalnych formach. W dalszym etapie produkcji tnie się bloki styropianu na płyty o odpowiednich wymiarach. Przez taki sposób wytwarzania styropianu posiada on szorstką powierzchnię, która ma zdolności wchłaniania wilgoci.

 

Podział ze względu na kolor

 

Styropian biały

 

Najczęściej spotykany styropian ma kolor biały. Służy do ocieplania ścian, wypełniania wolnych przestrzeni budowlanych czy izolacji podłóg. Zazwyczaj ma postać płyt o różnych wymiarach. Grubość styropianu może wpłynąć na zmniejszenie powierzchni mieszkalnej budynku.

 

Styropian dalmatyńczyk

 

Nazwa tego rodzaju styropianu wzięła się od skojarzenia z rasą psa. Styropian ten jest połączeniem klasycznego i grafitowego materiału ociepleniowego. Dzięki tym dodatkom ma większe zdolności przewodzenia ciepła. Obrzeża tego styropianu mogą być płaskie lub frezowane, co ułatwia układanie go na zakładkę. Wykorzystywany jest często do izolacji ścian i fasad.

 

Styropian grafitowy

 

Kolor tego styropianu może różnic się w zależności od producenta, spotykane są barwy od srebrnej do czarnej. Producent styropianu Styrmann w swojej ofercie posiada m.in. taki rodzaj styropianu. Grubość tego materiału oscyluje zazwyczaj w granicach 100 milimetrów. Płyty styropianu grafitowego są znacznie cieplejsze niż białe bloki. Dzięki niemu można ocieplić pomieszczenie bez ryzyka zmniejszenia powierzchni przy zachowaniu komfortowej temperatury.

 

Styropian niebieski

 

Styropian ten może występować także w kolorze zielonym. Barwy te mają sugerować właściwości produktu. Styropian niebieski charakteryzuje się niską chłonnością wody. Cecha ta umożliwia stosowanie go przy izolacji fundamentów od podłoża.

 

Podsumowanie

 

Styropian świetnie sprawdza się do ocieplania ścian budynków, pakowania paczek, wykonywania dekoracji czy izolacji. Sposób wykonania lub kolory styropianu determinują, w jaki sposób powinien zostać zastosowany.

 

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMABiżuteria i zegarki - porównaj na Ceneo.pl
0%