Pierwsza porażka siatkarek Stali [RELACJA, FOTO]

19:17, 14.11.2020 P.C Aktualizacja: 20:47, 14.11.2020
Skomentuj

Tradycyjnie już mecz Stali ze Szczyrkiem rozstrzygnął się w piątym secie. Młode siatkarki szkoły mistrzostwa sportowego w decydującym momencie zaprezentowały jakość w swoim ataku i zasłużenie sięgnęły po zwycięstwo.

Siatkówka, 1 liga kobiet
SPS STAL MIELEC - SMS PZPS SZCZYRK
(25:19, 25:12, 23:25, 23:25, 16:18)

Stal: 1. Hanna Łukasiewicz, 4. Łucja Laskowska, 5. Paulina Stroiwąs, 6. Katarzyna Żabińska, 7. Katarzyna Bryda, 10. Aleksandra Stachowicz ©, 11. Dominika Mras, 12. Marta Duda, 13. Patrycja Wardęga oraz 2. Olga Samul (libero)
Trener: Agnieszka Rabka

SMS PZPS: 1. Dominika Pierzchała, 2. Oliwia Poreda, 4. Natalia Szmajduch, 6. Martyna Borowczak, 8. Julita Piasecka ©, 9. Zuzanna Kulig, 10. Izabela Dąbrowska, 13. Sonia Stefanik, 14. Martyna Leoniak, 15. Martyna Czyrniańska, 17. Magdalena Stambrowska oraz 12. Natalia Rejment (libero)
Trener: Wiesław Popik

MVP meczu: 8. Julita Piasecka (Szczyrk)

[FOTORELACJA]8356[/FOTORELACJA]

Mecz rozpoczął się od przewagi licealistek 2:0, po świetnym bloku. Stal jednak szybko doprowadziła do wyrównania i długo trwała gra punkt za punkt. Blok Pauliny Stroiwąs i zagrywka Hanny Łukasiewicz dały gospodyniom przewagę 7:5, ale dwa własne błędy przywróciły remis, atakiem ze skrzydła przyjezdne wyszły natomiast na prowadzenie 8:7 i o czas poprosiła trener Agnieszka Rabka. Po kiwce nad blokiem siatkarki ze Szczyrku wygrywały 11:9, gdy zagrywką pocelowała Izabela Dąbrowska to młode mistrzynie przeważały 13:10. Stal odpowiedziała błyskawicznie i doprowadziła do remisu 14:14. Licealistkom nie udało się podbić ataku Stroiwąs co przyniosło przewagę mielczanek 16:15.

Dobra postawa w ataku Katarzyny Brydy przyniosła Stali dwa oczka przewagi, a gdy Martyna Czyrniańska uderzyła w aut mielczanki wygrywały 21:18 i trener Wiesław Popik poprosił o swój drugi czas w pierwszym secie. Kolejny autowy atak wyprowadził Stal na prowadzenie 23:18, gospodynie spokojnie zapisały pierwszego seta na swoją korzyść.

Gdy Łukasiewicz obija blok ze Szczyrku to Stal przeważała 4:1 w drugiej partii. Przy zagrywce Żabińskiej gospodynie zbudowały sobie przewagę 10:3. Trener Popik próbował pobudzić swój zespół, ale pojedynczy blok Łukasiewicz powiększył przewagę Stali do dystansu dziewięciu oczek. Podopieczne Agnieszki Rabki kontrolowały tę partię i łatwo objęły prowadzenie w całym meczu 2:0.

Trzecia odsłona rozpoczęła się od pokazu sporych możliwości, jakie drzemią w zawodniczkach z prestiżowej szkoły PZPS. Prowadziły 9:5 po pojedynczym bloku Dominiki Pierzchały. Atak w taśmę Marty Dudy oznaczał przewagę przyjezdnych 13:7, na co rozmową ze swoim zespołem zareagowała Agnieszka Rabka.

Po błędzie ustawienia przewaga siatkarek SMS stopniała do trzech oczek, ostra zagrywka Martyny Borowczak pozwoliła jednak siatkarkom Popika odskoczyć do stanu 18:13 na swoją korzyść. Kolejne akcje natomiast należały do gospodyń, które podwójnym blokiem zapewniły sobie remis 19:19. Zupełnie to zaskoczyło zespół ze Szczyrku, który nagle miał kłopoty z przyjęciem i błyskawicznie przewaga Stali zaczęła rosnąć, do rezultatu 22:19.

Ofensywę mielczanek przerwała dopiero ostrą zagrywką Martyna Leoniak, Stal nie kończyła swoich akcji i Szczyrk odzyskał prowadzenie 23:22 i ostatecznie doholował zwycięstwo w tym secie, utrzymując się jeszcze w grze.

Pierwsze akcje partii numer cztery należały do drużyny ze Szczyrku, ale Stal szybko opanowała sytuację i wyszła na dwupunktowe prowadzenie. Ofiarna obrona i szczęśliwy atak z sytuacyjnej piłki oznaczał jednak remis 11:11. Był to zwiastun determinacji zawodniczek ze Szczyrku, które robiły wszystko co w ich mocy by w Mielcu zapunktować. Stroiwąs skutecznie przepchała się na środku siatki i zmusiła rywalki do prostego błędu, Duda trafiła z zagrywką i Stal znacznie oddaliła marzenia Szczyrku o tie-breaku, uciekając do stanu 18:14.

Wyraźna przewaga mogła zdekoncentrować gospodynie, które zwolniły rękę w ataku, szukały kiwnięć i pozwoliły odrodzić się drużynie Popika, która niespodziewanie przełamała Stal na swoją przewagę 22:20. Atak po przekątnej zakończył czwartego seta, którego wygrały nakręcone pozytywnie dziewczęta z SMS-u. Doszło w efekcie do piątego seta, co już staje sią tradycją w pojedynkach pomiędzy Mielcem i Szczyrkiem.

Młodość brała górę także od początku decydującej odsłony tego meczu. SMS rozpoczął tie-break od przewagi 2:0. Chwilę później prowadził 6:3, ale to przede wszystkim efekt zapaści w grze Stali, szczególnie przy kończeniu swoich ataków. Zespoły zmieniały się stronami przy rezultacie 8:6 dla SMS.

Stal wróciła do gry przy remisie 8:8. Wreszcie mielczankom udało się mocno i precyzyjnie zaatakować. To jednak znów było chwilowe zjawisko. Atakiem daleko w aut mielczanki podarowały dziesiąty punkt swoim przeciwniczkom, pogubiły się zupełnie i SMS uciekł do przewagi 12:8.

Dwie zastawy zniwelowały straty gospodyń do jednego punktu, ale nadal w ataku konkretniejsze były  siatkarki SMS i w kolejnej akcji obroniły swoje prowadzenie. Borowczak trafiła ze skrzydła i SMS miał pierwszą piłkę meczową przy stanie 14:12.

Gospodynie obroniły dwa meczbole, bo zespół SMS nie podbił kiwki. Mielecka drużyna nie znalazła jednak argumentu by przełamać ofensywę rywalek i po grze na przewagi uległa 2:3, co oznacza pierwszą porażkę w tym sezonie.