Na półmetku edukacyjnych zmagań kadeci przystąpili do uroczystego ślubowania, będącego podniosłą formą zobowiązania wobec całej społeczności uczniowskiej. Zgodnie z powszechnie przyjętym ceremoniałem członkowie klasy wojskowej składali akt przyrzeczenia na sztandar Zespołu Szkół.
Uroczystość otworzył dyrektor naczelny, Zbigniew Witek, który jest pomysłodawcą i inicjatorem stworzenia profilu mundurowego. W swym przemówieniu nawiązał do chlubnych tradycji polskiego oręża oraz dążeń niepodległościowych kolejnych pokoleń rodaków. Uczniom życzył, aby wybór, jakiego dokonali, przyniósł im osobistą satysfakcję i był pierwszym etapem na drodze do przyszłej służby wojskowej. Po zakończeniu przemówienia dyrektor ZS, w towarzystwie mjra Długopolskiego oraz wychowawcy klasy wojskowej Leszka Łanuchy, wręczył każdemu z uczniów akt ślubowania.
Kolejnym punktem programu był uroczysty apel nawiązujący do 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Akademia upamiętniała też uczniów przedwojennego gimnazjum, którzy polegli podczas I wojny światowej. Mottem montażu słowno-muzycznego były słowa wiersza Kazimierza Wierzyńskiego: „bo nie ma ziemi wybieranej, jest tylko ziemia przeznaczona”. Cytat ten orientował w przekazie uroczystości wypełnionej patriotycznymi występami recytatorskimi, wokalnymi i tanecznymi. Przed publicznością złożoną z zaproszonych gości, rodziców, nauczycieli i uczniów zaprezentowali się: Agnieszka Zielińska, Dawid Kilian, Magdalena Kupiec, Justyna Machnik, Natalia Żmuda, Natalia Wróbel, Katarzyna Szeliga, Jagoda Żmuda, Paulina Truniarz i Angelina Winiarz. Autorkami scenariusza były nauczycielki języka polskiego: Halina Bednarz i Lucyna Maryniak.
Przygotowaniem kadetów do ślubowania zajęli się Leszek Łanucha oraz mjr Leszek Bąk, zaś dekoracją auli nauczycielka historii Marta Borek.
hm
0 0
Pochować te włoski z czoła wystające spod beretów :p
Czasem zastanawiam się nad sensem istnienia takich liceów/profilów o profilach wojskowych/policyjnych/strażackich.
Gdyby to była jakaś "wejściówka" do wyższych uczelini o podobnym kierunku to jak najbardziej. Jednak z tego co się orientuję po tej szkole zostają tylko wielkie nadzieje i rozczarowania. 90% z tych uczniów powinno wiązać swoją przyszłość z służbą mundurową, ale sam po tych zdj mogę wskazać palcem kilka osób które zostaną odrzucone na każdej komisji lekarskiej.
Jeśli ktoś takie liceum traktuje jako ciekawą przygode i w przyszłości planuje jakieś zajęcia bardziej cywilne niż mundurowe to jak najbardziej fajna sprawa!
0 0
A poza tym to w końcu było ślubowanie czy przyrzeczenie?
0 0
jak to po co? marne wyniki matur zniechecily ludzi do posylania dzieci do tej szkoly wiec wymyslili "mundurowe" klasy by nie odwiedzac PUPa
0 0
no w takim przypadku jest to jakiś sposób na zamydlenie oczu
0 0
Zrobienie prawojazdy kat,,C,, za darmo dla poborowego było normą, kto tylko był chętny.Dzisiaj WAT szkoli cywilów i wojskowych. A ukończenie WAT nie wszystkie kierunki uprawniają do uzyskania stopnia oficerskiego
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu hej.mielec.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz