[FOTORELACJANOWA]13158[/FOTORELACJANOWA]
Jedenaście wieńców dożynkowych przygotowali mieszkańcy gminy Przecław - po jednym na każde sołectwo. Ich prezentacja odbyła się na terenach zielonych za Szkołą Podstawową w Dobryninie. To właśnie ta miejscowość stała się gospodarczem tegorocznych dożynek gminnych.
Starostami dożynek byli państwo Gwoździowie - Ewelina i Piotr, którzy razem z synami prowadzą prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne „Zagroda U Gwoździ”. Mają kozy, króliki, kury i wiele innych zwierząt. Zajmują się również produkcją mleka i wytwarzaniem serów, które znane są w regionie. Ich codzienna praca to przykład oddania, pasji i szacunku do ziemi i tradycji rolniczej. Prężnie działają też w Kole Gospodyń w Dobryninie, Piotr Gwóźdź jest też członkiem Koła Łowieckiego „Łoś” w Mielcu.
- Dożynki to jeden z najpiękniejszych, staropolskich obyczajów, który wpisuje się w tradycję polskiej wsi. Wieniec dożynkowy, bochen chleba - to symbole wspólnoty, działania, wyraz wdzięczności Bogu, że błogosławi nas w tych trudnych czasach, w tej trudnej pracy - powiedział Maciej Jemioło, burmistrz Przecławia.
Jak dodał, „zakończenie prac polowych to okazja do podziękowań dla rolników, gospodarzy, przetwórców żywności”. Za ich ciężką pracę, wkład, jaki wnoszą w polską ziemię, dzięki czemu mamy najwyższej jakości produkty, które możemy spożywać właśnie z ich gospodarstw, dzisiaj im serdecznie dziękujemy - powiedział.