• Za nami siódma gala wręczenia nagrody Prometeusz - przyznawanej przez Mielecką Radę Działalności Pożytku Publicznego. W tym roku doceniono przede wszystkim osiągnięcia za 2024 rok.
• Nagroda główna - statuetka Prometeusz 2024 - trafiła do Chorągwi Podkarpackiej Związku Harcerstwa Podkarpackiego - Hufiec Mielec - im. Antoniny Gębicowej.
• - Wiara w lepsze jutro, którą wpaja się młodzieży, zaangażowanie społeczne, pomoc bliźniemu. To nie jest tylko stawanie przy pomnikach, ale codzienna praca, służba na rzecz drugiego człowieka i myślę, że wszyscy tak utożsamiamy harcerzy - powiedział Radosław Swół, prezydent Mielca.
• - To nie jest praca tylko w 2024 roku, to są lata pracy z młodzieżą, z dziećmi, które zdobywają nowe umiejętności, sprawności i poszerzają swoją wiedzę - powiedział harcmistrz Dariusz Nowosiadło, komendant Hufca ZHP Mielec.
• - Najważniejszą rzeczą, dla której to robimy, jest uczenie naszych harcerzy odpowiedzialności za działania - dodawał harcmistrz Bartłomiej Maryniak, zastępca komendanta ds. pracy z kadrą. - To nagroda dla wszystkich harcerzy, którzy swoją pracą przyczynili się do tego sukcesu. Z pewnością jest ona motywacją do dalszego działania - podkreślił.
[FOTORELACJANOWA]11922[/FOTORELACJANOWA]
Już po raz siódmy Mielecka Rada Pożytku Publicznego wraz z samorządem Miasta Mielca przyznała statuetkę Prometeusz - będącą formą docenienia aktywności organizacji pozarządowych za działania na rzecz mieszkańców miasta Mielca. Co ciekawe, takich organizacji jest w Mielcu ponad setka.
W tym roku cztery organizacje pozarządowe zostały nominowane przez Mielecką Radę Działalności Pożytku Publicznego do nagrody Prometeusz: Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Aktywności Zawodowego Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Mielcu, Automobilklub Mielecki, Towarzystwo Śpiewacze „Melodia” im. Stanisława Lachmana.
Zaszczytny tytuł i główną nagrodę - Statuetkę Prometeusza za działalność w 2024 roku otrzymała natomiast Chorągiew Podkarpacka Związku Harcerstwa Podkarpackiego - Hufiec Mielec - im. Antoniny Gębicowej.
- Po raz siódmy jako samorząd miasta Mielca wręczamy nagrodę Prometeusza - nagrodę dla organizacji, ale tak naprawdę dla ludzi, którzy stoją za daną organizacją, bo to zawsze działają ludzie i to dobro czynią ludzie - powiedział Radosław Swół, prezydent Mielca, wręczając statuetkę na ręce harcmistrzów.
- Kiedy myślimy mitycznym Prometeuszu, który dawał nadzieję, który wszystko poświecił dla ludzkości, to właśnie harcerze są osobami, które uosabiają tego mitycznego Prometeusza. Gratuluję naszej chorągwi, ale i kapitule. która dokonała tak trafnego wyboru - dodał.
Swół podkreślił, że „to wszystko, co robią harcerze, trudno jest przekazać słowami”. - Wiara w lepsze jutro, którą wpaja się młodzieży, zaangażowanie społeczne, pomoc bliźniemu. To nie jest tylko stawanie przy pomnikach, ale codzienna praca, służba na rzecz drugiego człowieka i myślę, że wszyscy tak utożsamiamy harcerzy - podkreślił.
- Harcerze niosą uśmiech, promień pozytywnej energii. Harcerstwo to szczera wola - wynikająca z serca, a sercem myśli się najlepiej - powiedział Marek Zalotyński, przewodniczący Mieleckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, która przyznała nagrodę Prometeusza.
- Dziękuję za to wyróżnienie. To nie jest praca tylko w 2024 roku, ale to są lata pracy z młodzieżą, z dziećmi, które zdobywają nowe umiejętności, sprawności i poszerzają swoją wiedzę - przyznał harcmistrz Dariusz Nowosiadło, komendant Hufca ZHP Mielec.
- Najważniejszą rzeczą, dla której to robimy, jest uczenie naszych harcerzy odpowiedzialności za działania, uczyć, że jeżeli podejmują się czegoś to robią to do końca - powiedział natomiast harcmistrz Bartłomiej Maryniak, zastępca komendanta ds. pracy z kadrą. - To nagroda dla wszystkich harcerzy, którzy swoją pracą przyczynili się do tego sukcesu. Z pewnością jest ona motywacją do dalszego działania, aby dalej pracować z młodzieżą i nadal kształtować ją w duchu harcerskich ideałów - dodał.
Warto dodać, że mielecki Hufiec ZHP liczy obecnie 389 członków, w tym 104 zuchy, 140 harcerzy, 79 harcerzy starszych, 39 wędrowników, 23 instruktorów i 19 członków drużyn Nieprzetartego szlaku. To organizacja działająca w Mielcu od 1911 roku, która każdego roku angażuje młode osoby do szeregu aktywności, wydarzeń i spotkań, które kształtują postawę, uczą odpowiedzialności i przygotowują do aktywnego, sprawczego funkcjonowania w dorosłym życiu.