[FOTORELACJANOWA]12569[/FOTORELACJANOWA]
Widowisko w niedzielny wieczór rozpoczęło się w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny sceną Ostatniej Wieczerzy, a następnie przeniosło się na plac przy świątyni i w okolice Zamku Przecław.
Reżyserem wydarzenia był Jorge De Las Heras, mieszkający obecnie w Mielcu hiszpański artysta teatralny, który nadał inscenizacji głęboki wymiar duchowy i artystyczny.
- Dziękuję ponad sześćdziesięciu aktorom, którzy przez ostatnie tygodnie dzielnie znosili próby na świeżym powietrzu w chłodnej, polskiej wiośnie. Dzięki waszemu zaangażowaniu, skupieniu i obecności udało się na chwilę uchylić zasłonę rzeczywistości, by dostrzec tę inną – ukrytą, pulsującą pod powierzchnią wszystkiego – przekazał w mediach społecznościowych Jorge De Las Heras.
- Dziękuję Domowi Kultury w Przecławiu za ogromną pracę produkcyjną, za sięgnięcie po maksimum wyobraźni i talentu, aby z nawiązką nadrobić brak publicznego i prywatnego wsparcia dla tego projektu. I za cierpliwość oraz zrozumienie w najtrudniejszym z wyzwań – znoszeniu mojego zdenerwowania, wątpliwości i lęków w najbardziej ludzkim stylu. Gdyby istniała narodowa nagroda teatralna za to – bez wątpienia powinna trafić do was – przekazuje dalej reżyser widowiska.
- Dziękuję również parafii w Przecławiu i właścicielom zamku za to, że ich mury i ogrody stały się biblijną Jerozolimą – dodaje Jorge De Las Heras.
W przedstawieniu wzięło udział ponad sześćdziesiąt aktorów i wolontariuszy, w tym członkowie lokalnej Grupy Teatralnej „Teatr po godzinach” oraz mieszkańcy Przecławia.
Misterium okazało się wielkim sukcesem, zarówno pod względem organizacyjnym, jak i duchowym. Publiczność doceniła nie tylko zaangażowanie aktorów, ale także wyjątkową atmosferę wydarzenia, które pozwoliło na głęboką refleksję nad tajemnicą Wielkiego Tygodnia.
- Cieszę się, że po latach Misterium znów wraca do Przecławia, do naszej świątyni. Misterium to jednak nie spektakl teatralny – mówił podczas krótkiego wstępu proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Przecławiu ksiądz Krzysztof Orzeł.
Zachęcał w ten sposób zebranych, by udział w Misterium wykorzystali właśnie do refleksji nad istotą Wielkiego Tygodnia, świąt Wielkiej Nocy. W trakcie wydarzenia robił to także reżyser, który podchodził do publiczności i zachęcał, by zbliżyć się do aktorów, by współuczestniczyć w kolejnych scenach, inscenizacjach.
I tak się stało. Wierni w dużym skupieniu, ale też z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w tym niecodziennym wydarzeniu. A gdy aktorzy zrealizowani ostatnią z zaplanowanych scen, gdy zgasły światła – pod wzgórzem zamkowym – zapanowała cisza. Przez dłuższy czas publiczność zastygła, by niemal w milczeniu rozpocząć powrót do domu.
Ksiądz Orzeł zaznaczył, że inicjatywa organizacji w tym roku Misterium Męki Pańskiej w Przecławiu, które ostatni raz odbyło się w 2019 roku, wyszła od dyrektora Domu Kultury w Przecławiu Krzysztofa Urbańskiego.
Sam dyrektor dziękował wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie. To nie tylko sześćdziesięciu aktorów, ale grupa pracowników technicznych, wolontariuszy i strażaków OSP z gminy Przecław. Nad realizacją Misterium pracowało około sto osób!
Organizatorami byli: Dom Kultury w Przecławiu, parafia w Przecławiu, Stowarzyszenie Rędziny oraz Zamek Przecław. Portal hej.mielec.pl objął to wydarzenie patronatem medialnym.