Zamknij
REKLAMA

Ośmiolatki za sterami odrzutowca TS 11 Iskra [FOTO]

14.37, 24.11.2022 PC Aktualizacja: 14.38, 24.11.2022
PC
REKLAMA

Uczniowie z II klasy Szkoły Podstawowej nr 13 z Mielca wizytowały lotniczy hangar. Niecodzienny charakter zajęć był możliwy dzięki uprzejmości Fundacji Biało-Czerwone Skrzydła działającej na terenie lotniska.  

[FOTORELACJA]9710[/FOTORELACJA]

Kilka dni temu uczniowie z SP13  zamienili mury swojej szkoły na lotniczy hangar, którego przestrzeń zajmują samoloty i sprzęt Fundacji Biało-czerwone Skrzydła.  Organizacja ta remontuje „zabytki nieba”, które produkowane były  w mieleckich zakładach lotniczych: jak odrzutowce TS 11 Iskra, I-22 Iryda czy legendarny Antonov-2 potocznie nazywany „Antkiem”.  

W hangarze na młodych amatorów lotnictwa czekali piloci Piotr Maciejewski i Jakub Kubicki, czyli najbardziej rozpoznawalne postacie FCBS.   Obaj odpowiadali na liczne pytania zwiedzających zdradzając im tajniki lotu i budowy samolotów. 

Spotkanie lotniczych pokoleń zainicjowane i częściowo ufundowane zostało przez Polską Fundację Lotniczą, która zajmuje się  na co dzień lataniem i szkoleniem na nieco lżejszych konstrukcjach lotniczych jak szybowce.

   – Z tej bardzo dobrej współpracy dwóch lotniczych organizacji FCBS i PFL tworzą się nowe, atrakcyjne warunki do edukacji i szczepienia lotnictwa wśród najmłodszych. Zawsze mam w pamięci, że status lotniczej stolicy Polski nie jest dany naszemu miastu na zawsze i o niego należy dbać. Wierzę, że takie działania przedłużą trwałość pokoleń zakochanych w awiacji. Dzieci podczas spotkania na terenie lotniska, miały też udostępniony symulator lotu i próbowały swoich sił jako wirtualni piloci Black Hawków. Ich radość była najlepszą walutą płatniczą za nasz poświęcony czas  – podsumował Jakub Cena, prezes Polskiej Fundacji Lotniczej. 

Ostatnią atrakcją dla dzieci była próba błędnika na urządzeniu typu „żyroskop” nazywanym inaczej kołem reńskim. 

Każdy z uczniów mógł sprawdzić za sprawą symulatora akrobacji lotniczej jak znosi takie figury w powietrzu. Organizatorzy spotkania zapowiadają, że takie spotkania będą powtarzane. 
 

(PC)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
0%