Zamknij

Nowy pomysł na miejską radę pożytku? Kandydaci mówią o zmianach [FOTO]

15:34, 20.04.2022 Aktualizacja: 15:40, 20.04.2022
Skomentuj

Trwają wybory do Mieleckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego kadencji 2022 – 2025. Organizacje zaproponowały sześciu kandydatów, we wtorek rozpoczęło się głosowanie. Sami kandydaci artykułują potrzebę metamorfozy samej Rady.

hej.mielec.pl

Tylko u nas!

Mielecka Rada Pożytku Publicznego może liczyć dwunastu członków. Sześciu wybierają wśród swoich przedstawicieli mieleckich organizacji pozarządowych. Kolejnych trzech zgłasza prezydent miasta, także trzech przedstawicieli może przedstawić Rada Miejska.

Właśnie formalnie trwają wybory wśród przedstawicieli organizacji. Urzędnicy miejscy jednak dość oszczędnie promowali te wybory, zainteresowanie nie jest wielkie. Mieleckie organizacje zgłosiły sześciu kandydatów i po formalnym zakończeniu głosowania zapewne staną się członkami Rady Pożytku na trzy lata.

Polskie Towarzystwo Gimnastyczne Sokół 1893 zgłosiło Emilię Żolę, Polski Związek Głuchych w Mielcu zaproponował Andrzeja Lisa, Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej zgłosiło Andrzeja Kobylarza.

Wirginiusz Królewicz jest kandydatem Stowarzyszenia Trzeźwościowego Nowe Życie, Marek Zalotyński został kandydatem Stowarzyszenia Orzeł Biały - Strzelec, a Anna Marek została zgłoszona przez Hufiec ZHP w Mielcu.

We wtorkowe popołudnie w magistracie odbyło się forum organizacji pozarządowych, które inaugurowało głosowanie na kandydatów. Frekwencja była marna. Kandydaci do Rady Pożytku mieli okazję, by się przedstawić, ale też powiedzieć o swoich pomysłach czy zmartwieniach związanych z mieleckim środowiskiem organizacji pozarządowych.

[FOTORELACJA]9215[/FOTORELACJA]

Właśnie mała aktywność lokalnych organizacji NGO najczęściej przewijała się w wystąpieniach przyszłych Radnych Pożytku. 

- Przyznam, że spodziewałam się, że będzie dużo zgłoszeń kandydatów i zaangażuje się więcej młodych ludzi - komentowała Emilia Żola. - Rada Pożytku to ważna działalność, jest organem doradczym dla prezydenta czy urzędu. Możemy także między sobą współpracować. By być dobrym doradcą, reprezentantem organizacji trzeba znać ich problemy - kontynuowała. - Poznajmy się - sugerowała Emilia Żola i podkreślała, że o wielu mieleckich stowarzyszeniach wiedza jest znikoma

Na spotkanie integrujące mieleckie organizacji NGO zaprosił już Andrzej Lis. Dodawał, że jako przedstawiciel Związku Głuchych chce też przeciwdziałać wykluczaniu stowarzyszeń.

Jak aktywizować mieleckie organizacje? Anna Marek zaproponowała dni otwarte. - By organizacje mogły się pokazać. Wiele organizacji jeszcze nie wie, że może zdobywać środki na swoją działalność. Nasza rada powinna spajać organizacje - argumentowała. Emilia Żola sugerowała też, by na stronach internetowych miasta lepiej eksponować informacje o działalności Rady Pożytku i te kierowane do organizacji. 

Marek Zalotyński dodawał, że przyszedł czas, by zastanowić się nad kształtem samej Rady Pożytku, sposobami jej działania. - By miała chociażby realny wpływ na opiniowanie dokumentów - wskazywał. Także dodawał, że trzeba szukać sposobów na pobudzenie działalności organizacji pozarządowych po pandemii koronawirusa. 

Głosowanie w wyborach do Mieleckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego kadencji 2022 – 2025 trwało będzie do 25 kwietnia. Oddawać głosy mogą uprawnieni reprezentanci organizacji pozarządowych działających na terenie miasta Mielca.

Głos można składać do urny wyborczej umieszczonej w Biurze Obsługi Mieszkańca Urzędu Miejskiego w Mielcu przy ul. Żeromskiego 26 lub oddać w formie dokumentu elektronicznego.

Szczegółowe informacje dostępne są w serwisie miasta Mielec - KLIKNIJ I PRZEJDŹ.

Portal

hej.mielec.pl

Napisał o tym

pierwszy

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

OliOli

1 0

Takie rady inne rady ,porady,narady....a szaletów z prawdziwego zdarzenia w naszym zabetonowanym za ciężkie pieniadze Mielcu jak nie było tak nie ma. Jeśli ktoś nie wierzy,niech spróbuje znależć szalet- oznakowanie do niego /jak w cywilizowanym swiecie/i otwarty, czysty...i zeby moznabyło umyc ręce i zapłacic jak trzeba ,ale zeby nareszcie był! 21:09, 20.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%