Zamknij
REKLAMA

Sprawdzali jak prezentuje się ekonomia społeczna w działaniu

00:43, 05.10.2018 | P.C
Skomentuj
REKLAMA

Jak skutecznie pobudzać aktywność społeczną i zawodową osób z niepełnosprawnością intelektualną w sposób efektywny – tego dowiadywali się liderzy lokalnych organizacji pozarządowych oraz dyrektorzy i pracownicy instytucji pomocowych podczas intensywnej, dwudniowej wizyty studyjnej organizowanej przez Rzeszowski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej (ROWES).

Uczestnicy wizyty studyjnej  zapoznali się z działaniami Centrum Integracji Społecznej w Przemyślu, Warsztatów Terapii Zawodowej i Zakładu Aktywności Zawodowej w Jarosławiu oraz podobnych placówek w Dębicy. Prowadzą je stowarzyszenia, które zaczynały ponad 10 lat temu od zera, a dziś zatrudniają kilkaset osób, w tym osoby z umiarkowaną i znaczną niepełnosprawnością intelektualną. Produkują meble, pamiątki, wyroby z ceramiki i drewna, sprzedają je w galeriach i czerpią z tego zyski, które przeznaczają na pomoc niepełnosprawnym i ich rodzinom.

Osoby z niepełnosprawnością intelektualną ramię w ramię z osobami sprawnymi codziennie przygotowują w ZAZ Jarosław 700 obiadów dla szkół, przedszkoli i mieszkańców Jarosławia. Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Radość miesiąc temu otworzyło w Dębicy Bar Smaki Radości, w którym każdy codziennie zje świeży i niedrogi posiłek. Niepełnosprawni pracownicy po pracy jadą do mieszkań, w których samodzielnie dbają o siebie, spędzają wspólnie czas, a jeśli potrzebują wsparcia, dostają je od specjalistów i opiekunów. Wszystko po to, aby trenować różne umiejętności, rozwijać je i stawać się możliwie jak najbardziej samodzielnym w życiu codziennym.

Jarosławskie Koło Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną zarządza również marką K-Lumet, pod którą kryje się produkcja ekologicznej podpałki do grilla, wykonywanej ręcznie od początku do końca przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Na razie można ją kupić w lokalnych sklepach. W przyszłości Stowarzyszenie planuje nawiązać współpracę z wielkimi sieciami sprzedażowymi.

Inicjatorem powstania w Mielcu programu wspierania ekonomii społecznej jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który w grupie tworzącej środowisko reprezentują Joanna Boryczka-Szęszoł, Elżbieta Kwolek i Joanna Zacharska. W pracach uczestniczy także Beata Kardyś, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Elżbieta Wyparło, dyrektor Powiatowego Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych, Małgorzata Działo z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Mielcu oraz liderzy organizacji pozarządowych: Maria Orłowska ze Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Aktywności Zawodowej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie, Alicja Krogulec z Towarzystwa im. Św. Brata Alberta, Bogusław Kołacz i Wirginiusz Królewicz ze Stowarzyszenia Trzeźwościowego Nowe Życie, Aneta Siembab ze Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Autystycznych i Niepełnosprawnych SUN RISE oraz Marcin Żywica z Fundacji Odwaga jest w Tobie. Animatorem grupy jest Kinga Bielec z ROWES.

Program ma zawierać pomysły na działania wspierające rozwój podmiotów ekonomii społecznej, nowe sposoby na rozwiązywanie problemów społecznych przy zaangażowaniu instytucji samorządowych oraz stowarzyszeń i fundacji. Twórcy programu starają się odpowiedzieć na pytanie co lokalnie można zrobić na rzecz włączenia osób z mniejszymi szansami poprzez działania nakierowane na zysk społeczny i ekonomiczny.

Dotychczas ze wsparcia finansowego udzielanego przez Rzeszowski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, prowadzonego przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A., skorzystało kilkadziesiąt osób, które znalazły zatrudnienie w podmiotach ekonomii społecznej, w tym w stowarzyszeniach, spółdzielniach socjalnych i spółkach non-profit. W powiecie mieleckim działa 9 przedsiębiorstw społecznych oraz ponad setka podmiotów ekonomii społecznej, w tym Zakład Aktywności Zawodowej prowadzony przez gminę Tuszów Narodowy oraz szereg stowarzyszeń i fundacji.

 

(P.C)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

MelanieMelanie

0 0

Although you may't change this feature in Craigslist, you
may delete every one of the Craigslist URLs within your Internet browser.
Don't accept a check mark that isn't drawn using a local bank, ,
nor complete the sale on the weekend or holiday when you'll be able to't cash the check immediately.
all of craigslist The report checks for title problems, ownership history, accidents, and service records.

Items available for sale on Craigslist vary from furniture and appliances to farm equipment and camping gear. 10:31, 03.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GeriGeri

0 0

Hi there! I'm aat work browsing your blog from my new iphone!

Just wanted to say I love reading your blog and look forward to
all your posts! Keepp up the great work!
site bet betting match 18:25, 18.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

:/:/

0 0

Hej Mielec - patrzcie powyżej, już nie tylko youtuberzy o Was mówią - sława sięga coraz dalej. Gratulacje 18:31, 18.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA