Zamknij
REKLAMA

Łupież, czyli o szamponach przeciwłupieżowych

13:31, 17.02.2020 | P.C

Łuszczący się naskórek głowy, który swoim wyglądem przypomina płatki śniegu, nazywany jest łupieżem. Zazwyczaj towarzyszy mu silny świąd skóry głowy. Choroba nie chce nas opuścić i często nawraca, zwłaszcza w miesiącach zimowych.

Przyczyną łupieżu jest zazwyczaj zakażenie grzybem z rodzaju Malassezia Baill. Jest to choroba, którą można się zarazić. Sprzyja temu używanie wspólnych grzebieni, czy też okryć głowy. Spadek odporności, zaburzenia hormonalne, alergie, stres, niewłaściwa dieta, czy nieodpowiednia pielęgnacja mogą mieć duże znaczenie w rozwoju łupieżu.

W celu rozpoczęcia walki z łupieżem należy wybrać się do apteki i zakupić odpowiedni szampon przeciwłupieżowy do mycia głowy. Powinien on zawierać przynajmniej jeden z poniższych składników:
•    siarczek selenu, np. Capitis Duo,
•    dziegcie mineralne, np. Paraderm Plus,
•    kwas salicylowy, np. płyn Salicylol, siarkę, np. Zdrój,
•    pirytionian cynku, np. Ziaja Med, cyklopiroksolaminę, np. Pirolam,
•    ketokonazol, np. Nizoral.

Musimy pamiętać, że leczenie łupieżu jest procesem długotrwałym i wymaga dużo cierpliwości. Szampony przeciwłupieżowe należy używać naprzemiennie, aby nie doprowadzić do przyzwyczajenia się skóry.

Istnieją także naturalne metody walki z łupieżem, o czym napisałam w artykule na GdziePoLek.pl.

W razie pytań, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Można to zrobić anonimowo zadając pytanie farmaceucie na stronie:
https://www.gdziepolek.pl/zapytaj-farmaceute

Marta Janocha
mgr farmacji
redaktor GdziePoLek.pl

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA