We wrześniu „geodeci” z klasy II Tb pod opieką pani Światowiec i pani Balcerzak wybrali się do Rzemienia na ćwiczenia terenowe z geografii. Zajęcia zaplanowano w ramach realizowanego w naszej szkole projektu Comenius „Duch Nadziei”.
Po przyjeździe do Rzemienia uczniowie odbyli krótką wycieczkę krajoznawczą po okolicy. Najpierw udali się na stromy brzeg zakola Wisłoki by obserwować ujście Rudy-Młynówki do Wisłoki. Następnie obok młyna oglądali śluzę na Rudzie i spiętrzenie wody, a potem udali się malowniczą drogą między stawami do Południowej Bramy przy średniowiecznej Baszcie w Rzemieniu. Dalszą część spaceru odbyto w bród rzeki, by podziwiać urokliwe zakątki meandrów Rudy- Młynówki, która zachwyciła wszystkich swym górskim charakterem.
Kolejnym etapem wycieczki były ćwiczenia terenowe polegające na pomiarze czasu przepływu wody w nurcie rzeki oraz głębokości mokrego koryta rzeki. Gdy uczniowie, podzieleni na 5 osobowe grupy, znaleźli odpowiedni odcinek rzeki, odmierzali określoną odległość, zaznaczali ją kołkami, a potem stojąc w wodzie puszczali pływak by sprawdzić czas przepływu wody. Następnie mierzyli głębokość mokrego koryta rzeki w przekroju poprzecznym wzdłuż wytyczonej linii. Zarówno chłopcy jak i dziewczęta dobrze się przy tym bawili. Pogoda dopisała, a woda okazała się zaskakująco ciepła. Wszyscy byli w doskonałych humorach. Niekiedy nawet rzeka przyłączała się do żartującej grupy, porywając buty jednemu z uczestników wycieczki. Na szczęście osoba ta posiadała druga parę.
Do szkoły wrócili z nowymi doświadczeniami, jak i wspaniałymi wspomnieniami.
Następnego dnia na lekcji geografii w czasie ćwiczeń kameralnych kontynuowali swoją pracę obliczając prędkość przepływu wody, powierzchnię poprzecznego przekroju mokrego cieku oraz wielkość przepływu wody w rzece. Aby dokonać wszystkich obliczeń musieli także sporządzić wykres przekroju poprzecznego rzeki.
Nauczycielki, które towarzyszyły uczniom, były pod wrażeniem wielkiego zaangażowania uczniów w wykonanie ćwiczenia.
wichz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu hej.mielec.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz