[FOTORELACJANOWA]13209[/FOTORELACJANOWA]
Od 2017 roku Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej organizuje konkurs, w którym promuje aktywność fizyczną i zaangażowanie społeczne. Uczestnicy włączają się do akcji poprzez wyjeżdżanie kilometrów na rowerze na rzecz jednej z organizacji zakwalifikowanej do konkursu. Lokalne organizacje mogą liczyć w ten sposób na wsparcie finansowe.
Konkurs o zasięgu ogólnopolskim trwał do 17 sierpnia. Tegoroczna edycja była już ósmą w historii programu. Do rywalizacji zakwalifikowało się 28 organizacji z całej Polski, w tym Stowarzyszenie Domy Dziecka w Skopaniu. Zwycięskie organizacje otrzymują pieniądze, które można przeznaczyć na realizację zakwalifikowanych projektów zaproponowanych przez organizacje.
W tym roku udział w konkursie wzięło również Stowarzyszenie Domy Dziecka w Skopaniu, które cieszy się wielkim wsparciem mieszkańców regionu mieleckiego i może liczyć na 30 tysięcy złotych dotacji za zwycięstwo w konkursie. Każdy mógł podczas swojej rowerowej wycieczki zarejestrować w dedykowanej aplikacji Activy na smartfony swoją trasę przejazdu i kilometry, które pokonał, przekazując je dla Skopania.
Intensywnie w akcję wykręcania rowerowych kilometrów dla Domu Dziecka w Skopaniu włączyła się już mielecka drużyna Szlachetnej Paczki wraz z członkami różnych stowarzyszeń lokalnych. Wspólnymi wyprawami rowerowymi po regionie mieleckim intensywnie wspierali dzieci ze Skopania, namawiając wszystkich chętnych cyklistów do podobnego działania.
Z podobnym wsparciem dla Skopania ruszyli także nestorzy tarnobrzeskiego kolarstwa szosowego, którzy „podarowali” kolejne tysiące kilometrów. Odzew był wielki i przyniósł efekt w postaci zwycięstwa.
Dom Dziecka w Skopaniu zbierał pieniądze na zorganizowanie zimowego wyjazdu dla swoich podopiecznych.
- Każdy kilometr w waszym wykonaniu jest dla nas wielkim darem serca, jesteście niesamowici. Zawsze jesteście bardzo miłe u nas widziani, by tworzyć naszą społeczność, by nasze dzieciaki miały pewność, że mają przyjaciół –
powiedział Damian Szwagierczak, prezes Stowarzyszenia Domy Dziecka w Skopaniu i dyrektor Centrum Opieki nad Dzieckiem, podczas niedawnego spotkania w Skopaniu z cyklistami i przyjaciółmi placówki.
Stowarzyszenie ma już za sobą sukcesy w poprzednich edycjach konkursu – w 2021 i 2023 roku również zajęło pierwsze miejsce, a w 2018 roku uplasowało się na 12. pozycji.
Zwycięstwo w konkursie "odLOTTOwa jazda 2025" oznacza, że dzieci z Domu Dziecka w Skopaniu po raz kolejny będą mogły spełnić swoje marzenia o zimowym wyjeździe i nauce jazdy na nartach, co stanowi nie tylko formę wypoczynku, ale także okazję do rozwijania nowych umiejętności. Placówka w Skopaniu opiekuje się obecnie 44 podopiecznymi.
Przemysław Cynkier [email protected]