Święto Matki Boskiej Zielnej - obchodzone 15 sierpnia - stanowi duchową oś sierpniowych i wrześniowych uroczystości rolniczych. Mieszkańcy niosą do kościołów bukiety z ziół, zbóż i kwiatów, składając ofiarę z płodów ziemi Maryi Pannie. Tradycja ta sięga wieków i głęboko zakorzeniła się w kulturze podkarpackiej i mieleckiej, gdzie wierni przybywają do licznych sanktuariów regionalnych, ale też spotykają w swoich parafiach i sołectwach, na dożynkach – święcie plonów.
- Za nami święto Matki Boskiej Zielnej, gdzie do kościoła przynosiliśmy zioła, przynosiliśmy zboża, a niektórzy przynosili wieńce wyplecione po to, żeby podziękować za tegoroczne zbiory, żeby poprosić również o to, żeby można było to, co zostało zasiane, zasadzone zebrać oraz dobrze sprzedać – mówiła wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul, gdy w sierpniu odwiedziła dożynki w Wampierzowie, w gminie Wadowice Górne.
- U mnie na pierwszym miejscu też jest rolnik. Gdy objęłam funkcję wojewody podkarpackiej, mój pierwszy wyjazd to był przejazd do rolników protestujących na granicy. Zaraz w dniu następnym – podkreślała.
- Jeżeli popatrzymy na wybrane kraje na naszym globie, to w niektórych krajach jest głód. My na szczęście, mamy to szczęście, że żyjemy w kraju, gdzie żywności nam nie brakuje, ale tym bardziej powinniśmy z szacunkiem, z wdzięcznością podchodzić do pracy polskiego rolnika, który pracuje w bardzo trudnych warunkach, bo nie wie, czy to, co zostało zasiane, będzie zebrane, czy nie będzie jakichś zdarzeń nadzwyczajnych, anomalii pogodowych, powodzi, gradów, wichury, która w ciągu pięciu, dziesięciu minut, a takie przykłady mamy, zniweczy ciężką pracę rolnika – usłyszeliśmy od Teresy Kubas-Hul.
Wojewoda także zauważyła pozytywne zmiany zachodzące na polskiej wsi.
- Jak zmienia się Podkarpacie, jak zmienia się Polska, tak i polska wieś się zmienia. Pięknieje. Rolnicy coraz więcej inwestują w nowoczesny sprzęt, w nowoczesne technologie. Ośrodki doradztwa rolniczego coraz mocnej współpracują z rolnikami po to, żeby doradzić, pomóc – zauważa Teresa Kubas – Hul.
Podkreśla również rolę rolników w zapewnieniu bezpieczeństwa w kraju. - Słowo bezpieczeństwo w dzisiejszych czasach ma szczególny wymiar. Słowo bezpieczeństwo możemy przedstawiać w różnych wariantach. To bezpieczeństwo związane z bezpieczeństwem naszych granic, bo wojnę mamy za wschodnią naszą granicą, ale również to bezpieczeństwo ekonomiczne, bezpieczeństwo żywności – wskazuje.
Święto plonów w regionie mieleckim rozpoczęło się od lokalnych dożynek sołeckich w poszczególnych miejscowościach powiatu mieleckiego. Dzisiaj (6 września) w Przecławiu odbywają się tegoroczne Dożynki Powiatowe powiatu mieleckiego. Wydarzenie zostanie zorganizowane na terenach zielonych za Domem Kultury w Przecławiu, z bogatym programem artystycznym.
Program Dożynek Powiatowych przewiduje:
Szczególną atrakcją będzie konkurs na najsmaczniejsze proziaki, w którym wezmą udział gospodynie z kół gospodyń reprezentujących wszystkie gminy powiatu: Borowa, Czermin, Gawłuszowice, Mielec, Padew Narodowa, Przecław, Radomyśl Wielki, Tuszów Narodowy i Wadowice Górne.
- Ja też pochodzę z rodziny, gdzie moi rodzice mieli gospodarstwo rolne i ja pamiętam jak w tych najtrudniejszych czasach sąsiad sąsiadowi pomagał. I tego Wam życzę, żeby sąsiad zawsze w każdych okolicznościach Wam pomógł, a tych okoliczności, gdzie tej pomocy potrzebujecie jest naprawdę dużo Wszystkim Państwu życzę przede wszystkim dużo zdrowia, siły, siły radości, spokoju i pokoju. Życzę, żeby trud rolnika był zawsze zauważony i zawsze doceniony przez drugiego człowieka – dodała w Wampierzowie Teresa Kubas-Hul, która także spodziewana jest dzisiaj w Przecławiu.
[CGK]3517[/CGK]
Przemysław Cynkier [email protected]