Zamknij

Mielecka młodzież na szlaku walk Legionów Polskich

12:51, 23.10.2019 K.S Aktualizacja: 12:53, 23.10.2019
Skomentuj

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu po raz drugi wzięli udział w wyprawie na Ukrainę, szlakiem II Brygady Legionów Polskich (w dniach 1-5 października). 105 lat po przejściu Legionów Polskich przez Przełęcz Rogodze Wielkie, mielczanie ponownie przemierzyli szlak walk od Przełęczy Legionów poprzez Rafajłową, Zieloną, Pasieczną aż do Nadwórnej. Wyjazd był kontynuacją obchodów Jubileuszu Niepodległości i powtórzeniem ubiegłorocznej wyprawy szlakiem upamiętniającym walki polskich żołnierzy.

Uczniowie zatrzymali się w Rafajłowej, huculskiej wsi w Gorganach, skąd wyruszyli w góry - kilkudziesięciokilometrową trasą na Przełęcz Legionów, chcąc oddać hołd poległym tam żołnierzom. Pod tzw. krzyżem Legionów wzięli udział w polowej Mszy św., wspominając Polaków walczących w tym miejscu z Rosjanami o niepodległość w 1915 roku. Tam uczniom zostały wręczone pamiątkowe „orzełki” – jako pamiątka wyprawy i symbol walk o niepodległość kraju. „Była to taka swoista lekcja historii; bo fakty unaoczniają się tam w całej swej dosłowności”, jak mówi nauczyciel historii w II LO, Henryk Dugiełło, organizator całego przedsięwzięcia. 

W kolejnych dniach złożyli biało-czerwone wieńce przy pomnikach upamiętniających walki Legionów w Nadwórnej, Pasiecznej i Zielonej. Dzięki dr. Jerzemu Skrzypczakowi (dyrektorowi Muzeum Regionalnego w Mielcu) wysłuchali też mnóstwa opowieści o walkach legionowych oraz wyjątkowym duchu bojowym polskich żołnierzy, co skutkowało później odzyskaniem wolności.   

Uczniowie Kopernika pamiętają też o wybitnych mielczanach niegdyś związanych z Nadwórną – księdzu Józefie Smaczniaku (niegdyś proboszczu tamtejszej parafii rzymskokatolickiej) oraz Franciszku Sokole (dawniejszemu starosty Nadwórnej). Oni obydwaj w latach 30. XX wieku przyczynili się do znacznego rozwoju społecznego miasta.

We Lwowie mielczanie zwiedzali Stare Miasto oraz Cmentarz Łyczakowski. Na Cmentarzu Orląt Lwowskich młodzież Kopernika spotkała się z konsul Katarzyną Sołek, która opowiadała o sytuacji Polaków na Ukrainie. Uczniowie II LO zabrali ze sobą również środki czystości, które wcześniej zebrali w szkole, przekazując je zaprzyjaźnionej z nimi polskiej Szkole Podstawowej nr 10 im. Św. Marii Magdaleny we Lwowie. Trzeba dodać, że była to już kolejna taka akcja mieleckiego „Kopernika”, od lat wspierającego miejscową społeczność polską.  

Te wyjątkowe działania młodzieży doceniła Telewizja Polska (oddział w Rzeszowie), która we Lwowie zrobiła z uczniami II Liceum wywiad oraz nakręciła krótki film na temat tej wyjątkowej wyprawy historycznej. 

Opiekunami młodzieży byli: Henryk Dugiełło oraz Edyta Gracz-Chmura (nauczyciele II LO), a także Marek Zalotyński z ramienia Obywatelskiego Komitetu Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości, inicjator wielu działań na terenie Mielca o charakterze patriotycznym. 

Wyprawa odbyła się pod narodowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Andrzeja Dudy,  oraz starosty mieleckiego Stanisława Lonczaka. W finansowaniu wyprawy wsparły szkolę mieleckie firmy.

(K.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

PytajnikPytajnik

0 0

Czy Lwy na Cmentarzu Orląt Lwowskich wciąż są zabite dechami? 18:09, 23.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

gośćgość

0 0

tak 21:52, 04.11.2019


reo

JusbJusb

1 3

ogromnie komuś zależy na uklepaniu historii posolidarnościowej 80, a z tym trzeba ostrożnie jak z śmierdzącym jajem,
- zawsze mnie zastanawia dlaczego nazwa legion jednoznaczna denon/szatan wiąże się z fetą religijną katolików i krzyżem, jakim wobec tego ?
- ulica legionów na starówce to ku chwale których legionów tym razem, bo ja wiem z całą pewnością, że chodzi o ukraiński waffen ss (ß) i cichy zabójca cyklon b plus pochodne 07:37, 24.10.2019

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

JusbJusb

3 0

może zanim za-hejtujesz to włącz myślenie i poczytaj coś więcej niż propagandową indoktrynację, bo raczej nie należysz do narodu wybranego, ale otumanionego,
myślenie nie boli, zapewniam 20:06, 24.10.2019


noddynoddy

1 1

Dawno cie wypuścili z ośrodka? 22:01, 25.10.2019


JusbJusb

1 2

wystarczająco, żeby przejrzeć na oczy po "głupim jasiu"
martw się o własne zdrowie, upośledzenie percepcji powinno budzić niepokój,
doba nano-technologii, polityki podprogowej i pogodowej w zarządzaniu. a ty łykasz propagandę jak pigułkę na mdłości,
bravo średniowiecze, bravo pustogłowie, bravo ciemnogród ?
18:38, 28.10.2019


0%