Zamknij

Na jakim etapie najlepiej kupić mieszkanie?

15:25, 28.12.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:26, 28.12.2021

Jeżeli planujesz zakup mieszkania z rynku pierwotnego, to możesz je nabyć na różnych etapach budowy. W którym momencie zakup nieruchomości od dewelopera jest najkorzystniejszy? Zobacz, kiedy podpisać umowę, aby zaoszczędzić.

Gotowe mieszkania – ile kosztują i dlaczego warto się zdecydować?

Szukasz mieszkania dla siebie lub pod inwestycję? Jeżeli obawiasz się ryzyka, jakie wiąże się z zakupem lokalu będącego w budowie, rozwiązaniem jest nabycie już gotowego (wybudowanego) mieszkania. Zaletą takiego lokalu może być jego cena. Przeceny na mieszkania organizowane przez deweloperów z reguły dotyczą właśnie wybudowanych nieruchomości. Nie jest to przypadek, bo na tym etapie firmy deweloperskie dysponują już niewielką liczbą mieszkań. Z drugiej strony najczęściej są to lokale:

  • O nietypowym, mało pożądanym przez potencjalnych nabywców układzie pomieszczeń – w rezultacie trudniej je zagospodarować
  • O ponadprzeciętnym metrażu, co winduje ich cenę – niewielu klientów może pozwolić sobie na ich zakup i utrzymanie
  • Położone na parterze – nie cieszą się one dużą popularnością, mimo że często przynależy do nich ogródek

Jeżeli jesteś skłonny pójść na ustępstwa, możesz w korzystnej cenie nabyć mieszkanie w atrakcyjnej, dobrze skomunikowanej lokalizacji.

Zakup mieszkania w trakcie budowy – czy to się opłaca?

Mieszkanie możesz zakupić również w trakcie jego budowy. Takie rozwiązanie ma kilka niewątpliwych zalet. Po pierwsze, wybór jest większy niż po oddaniu osiedla do użytku. Po drugie, ryzyko, że firma deweloperska nie dokończy inwestycji, jest mniejsze w porównaniu do etapu „dziury w ziemi” – masz możliwość zweryfikowania, czy dotychczas prace przebiegały zgodnie z harmonogramem.

Czy zakup mieszkania w trakcie budowy opłaca się pod względem finansowym? Z pewnością nie możesz liczyć na rabaty ze strony dewelopera – na tym etapie sprzedaży promocje najczęściej nie są przewidziane. Masz jednak szansę na zakup mieszkania w przystępnej cenie, jeżeli zdecydujesz się na cesję praw z umowy deweloperskiej. Niektórzy klienci ze względu na zmianę planów lub problemy finansowe mogą oferować taniej mieszkanie, którego zakup zapewnili sobie wcześniej przez podpisanie takiej umowy.

Czy warto kupić „dziurę w ziemi” od firmy deweloperskiej?

Jak podaje Narodowy Bank Polski, w 2020 r. – mimo pandemii COVID-19 – w Polsce oddano do użytku ponad 222 tys. mieszkań, co oznacza wzrost o 7 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. To właśnie duży popyt na lokale mieszkalne powoduje, że deweloperzy zaczynają sprzedaż na długo przed zakończeniem inwestycji, oferując klientom tzw. dziurę w ziemi. Ile kosztuje mieszkanie na tym etapie?

Jeżeli jesteś zdecydowany na zakup lokalu i możesz poczekać na jego odbiór 2-3 lata, to powinieneś się pospieszyć. Aby zachęcić potencjalnych nabywców do zainteresowania się ofertą, firmy deweloperskie przygotowują pulę atrakcyjnych rabatów na pierwszych kilka mieszkań. Inaczej mówiąc, kto pierwszy, ten zaoszczędzi. Jest przy tym jeszcze jeden plus zakupu lokalu mieszkalnego na wczesnym etapie – mowa o dużym wyborze.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%