Zamknij
REKLAMA

Korzyści wynikające z zatrudnienia pracownika z pomocą agencji rekrutacyjnej

11:54, 20.07.2021 | Materiał partnera

Od czego warto zacząć poszukiwanie pracownika? Od telefonu do współpracowników, sprawdzenia dokumentów z poprzednich rekrutacji na podobne stanowiska, a może przejrzenia ofert zamieszczonych u konkurencji? Proces rekrutacji, jeśli ma przynieść odpowiednie efekty, powinien być poprzedzony analizą potrzeb przedsiębiorstwa oraz całego rynku. To wymaga jednak czasu i zaangażowania. Dlatego coraz więcej firm decyduje się powierzyć pozyskiwanie pracowników wyspecjalizowanym podmiotom zewnętrznym.

W jaki sposób działa agencja rekrutacyjna?

Pracownicy agencji rekrutacyjnych (takich jak HRK) zapoznają się z działalnością danego przedsiębiorstwa, jego możliwościami, ale także ograniczeniami. Zbierają informacje dotyczące stanowiska, na które prowadzona jest rekrutacja i wymogami stawianymi przez zatrudniającego. Na podstawie wiadomości pozyskanych od klienta oraz pogłębionej analizy rynku pracy w danym sektorze przygotowują profil idealnego kandydata. Następnie zamieszczają ogłoszenia lub przeszukują własne bazy danych, dokonują selekcji i przeprowadzają rozmowy kwalifikacyjne. Rekrutacja to proces wieloetapowy. Nie musi być jednak uciążliwy dla pracodawcy, jeśli zdecyduje się powierzyć obowiązek znalezienia nowego pracownika profesjonalistom.

Zalety pozyskiwania pracowników z pomocą agencji rekrutacyjnej

  1. Oszczędność czasu

Powierzenie przeprowadzenia procesu rekrutacyjnego firmie zewnętrznej pozwala skupić się na bieżącej działalności firmy bez konieczności poświęcania czasu na stworzenie ogłoszenia, selekcję kandydatów i rozmowę z najlepszymi.

  1. Ograniczenie ryzyka nieudanej rekrutacji

Osoby pracujące w zewnętrznych firmach zajmujących się działalnością HR mają dostęp do specjalistycznej wiedzy oraz narzędzi ułatwiających pozyskanie nowych pracowników. Zazwyczaj posiadają także wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu zasobami ludzkimi i wiedzę psychologiczną oraz socjologiczną. Dzięki temu są w stanie znaleźć idealnego kandydata na dane stanowisko, co pozwala znacznie zminimalizować ryzyko powtórnej rekrutacji.

  1. Odciążenie wewnętrznego działu HR

Na współpracę z agencjami rekrutacyjnymi decydują się także firmy, które posiadają własny dział HR. Zlecenie przeprowadzenia rekrutacji firmie zewnętrznej pozwala na przeniesienie części obowiązków i usprawnienie pracy wewnętrznego działu HR (który oprócz rekrutacji zajmuje się także rozliczaniem kadr i płac, działalnością doradczą, szkoleniową, przygotowywaniem umów i cykliczną oceną zatrudnionych pracowników).

  1. Większa płynność zatrudnienia

Zatrudnienie agencji HR to brak przestoju związanego z długotrwałym poszukiwaniem pracowników. Specjaliści z branży są w stanie szybko dotrzeć do kandydatów posiadających odpowiednie kwalifikacje i wyłonić spośród nich najlepszego.

  1. Optymalizacja kosztów

Czy poszukiwanie nowego pracownika to kosztowny proces? Tak, jeśli po kilku tygodniach lub miesiącach okazuje się, że konieczne jest przeprowadzenie ponownej rekrutacji. Tak, jeśli proces ten trwa zbyt długo i firma nie jest w stanie przyjmować tylu zleceń, ile by mogła bez pustego wakatu. Współpraca z agencją HR zwiększa szanse na znalezienie odpowiedniego kandydata w krótkim czasie.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://hrk.pl

 

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%