Zamknij
REKLAMA

Co to jest i czym się zajmuje KRD?

16:17, 02.03.2021 | Materiał partnera

Krajowy Rejestr Dłużników to jedna z kilka baz dłużników, do której wpisywane są osoby niespłacające na czas swoich zobowiązań. Nie oznacza to, że każdy może trafić do KRD. Istnieją konkretne wymagania, które należy spełnić, aby móc wpisać kogoś do rejestru. Jak sprawdzić siebie w KRD oraz kogo można sprawdzić poza sobą? I jak usunąć wpis, jeśli pojawił się tam niesłusznie lub zobowiązanie zostało już spłacone?

KRD, czyli Krajowy Rejestr Dłużników - czym zajmuje się ta organizacja?

Krajowy Rejestr Dłużników jest spółką akcyjną i działa na podstawie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych z 3 kwietnia 2010 roku. To rejestr, do którego trafiają osoby, które nie spłacają zaciągniętych pożyczek i kredytów. Wpis do KRD znacznie obniża zaufanie do danej osoby lub firmy, a także sprawia, że otrzymanie wsparcia finansowego czy nawiązanie współpracy z inną firmą staje się utrudnione lub wręcz niemożliwe. Do rejestru KRD mogą trafić:

osoby fizyczne, które posiadają nieuregulowane zadłużenie o wartości nie niższej niż 200 zł oraz opóźnienie w spłacie minimum 60 dni,

firmy, które posiadają nieuregulowane zadłużenie o wartości nie niższej niż 500 zł oraz opóźnienie w spłacie minimum 60 dni.

Nie można dokonać wpisu do KRD bez wcześniejszego, pisemnego wezwania do zapłaty. Wierzyciel musi je wysłać do dłużnika co najmniej 30 dni przed wpisem do rejestru. Dodatkowo w wezwaniu musi znaleźć się informacja o tym, że w przypadku braku zapłaty konsekwencją będzie wpis do bazy dłużników.

Czy wpis do Krajowego Rejestru Dłużników uniemożliwia wzięcie pożyczki?

Tak, w większości przypadków otrzymanie zobowiązania z wpisem do Krajowego Rejestru Dłużników będzie niemożliwe. Na pewno nie ma szans na otrzymanie kredytu w banku oraz w innych instytucjach, które sprawdzają bazy dłużników.

Alternatywą są pożyczki prywatne, w których wierzyciel nie sprawdzi bądź nie będzie zwracał uwagi na wpis do KRD oraz pożyczki bez baz, dostępne w sprawdzonych firmach pożyczkowych. Gdzie ich szukać? Najlepsze oferty znajdziesz w wygodnym rankingu: https://loando.pl/wpis/pozyczki-bez-baz-krd-erif-big-infomonitor

Jak działają takie pożyczki? Firmy badają zdolność kredytową klienta i jeśli uznają ją za wystarczającą, to udzielają mu pożyczki na zasadach, która ogranicza ryzyko ponoszone przez wierzyciela. Może to być zastaw, specjalne oprocentowanie (wyższe niż zazwyczaj) albo poręczyciel. W ostatnim przypadku żyrant przejmuje spłatę pożyczki, jeśli osoba zadłużona nie wywiąże się z umowy.

Jak sprawdzić, czy jestem w KRD?

Raz na pół roku każdy może za darmo sprawdzić siebie w KRD. Warto to zrobić, jeśli podejrzewamy, że z jakiegoś powodu ktoś mógł dokonać takiego wpisu - zwłaszcza, jeśli zamierzamy wnioskować o kredyt lub pożyczkę. Może się okazać, że posiadamy zadłużenie w KRD, które nie jest nasze - ktoś np. wyłudził na nas pożyczkę. Wtedy należy podjąć odpowiednie kroki prawne.

Aby sprawdzić siebie w Krajowym Rejestrze Dłużników, należy:

zarejestrować się na stronie KRD,

potwierdzić swoją tożsamość za pomocą przelewu weryfikacyjnego (1zł),

zalogować się do systemu,

wybrać usługę “sprawdź swój PESEL”.

Na twoim koncie zostanie wygenerowany raport, z którego dowiesz się, czy, gdzie i na ile jesteś zadłużony. W podobny sposób można sprawdzać firmy. Jedyną różnicą jest wybór opcji “Sprawdź wiarygodność firmy” oraz podanie jej NIP-u. Możesz też w ten sposób sprawdzić siebie oraz firmę w kilku innych bazach dłużników, ale to dodatkowo płatna opcja. Sprawdź, jak z niej skorzystać: https://franczyzawpolsce.pl/finanse-i-nie-tylko/8582-krajowy-rejestr-dlugow-czym-sie-zajmuje-co-moze-dac-tobie-i-jak-sprawdzic-krd-za-darmo

Jak usunąć wpis z KRD?

Podstawą jest spłata zadłużenia. Jeśli uregulujesz zaległe zobowiązania, to wierzyciel ma obowiązek zgłosić to do KRD w ciągu 14 dni. Potem wpis zostanie usunięty. Wierzyciele starają się usuwać spłacone długi z KRD na bieżąco, ponieważ za niedopilnowanie tego grozi kara w wysokości 30 tys. zł. Jednak jeśli tego nie zrobią, masz możliwość zgłoszenia zarzutu do Krajowego Rejestru Dłużników, a wtedy instytucja sama zajmie się sprawą.

Z KRD można usunąć także każdy przedawniony dług. Wystarczy złożyć wniosek do Rejestru. Nie warto jednak czekać na przedawnienie się długu, ponieważ w zależności od jutro rodzaju może być to nawet kilka lat. Dodatkowo istnieje możliwość przerwania biegu przedawnienia - procedura została dokładnie i szczegółowo opisana w oficjalnym źródle: https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/kontrahenci-i-klienci/chce-odzyskac-dlug/odzyskiwanie-dlugow-jak-to-robic/kiedy-dlugi-ulegaja-przedawnieniu

Jak wpisać dłużnika do Krajowego Rejestru Dłużników?

Tylko firmy, które posiadają tytuł wykonawczy do danej wierzytelności mogą dokonać wpisu do rejestru. Wpisanie kogoś polega na złożeniu wniosku do KRD. Pracownicy instytucji po weryfikacji sprawy osobiście dokonują wpisu. Do wpisania do KRD osoby fizycznej lub firmy potrzebne są konkretne dane:

imię i nazwisko oraz numer PESEL,

albo nazwa firmy i jej numer NIP.

Konieczne jest też udowodnienia, że dana osoba/instytucja nie rozliczyła się z zaległości oraz udowodnienie, że wcześniej wysłane zostało wezwanie do zapłaty wraz ostrzeżeniem o planowanym wpisie.

 

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%