Zamknij

Norweski rynek pracy - jak wygląda praca w Norwegii?

artykuł sponsorowany + 14:53, 19.02.2021 Aktualizacja: 00:05, 22.02.2021

Norweski rynek pracy słynie ze swojego otwarcia na obcokrajowców. Obowiązujące tu jasne zasady dotyczące wynagrodzeń, dodajmy, że znacznie wyższych niż w Polsce, czytelny system podatkowy oraz atrakcyjne zasiłki sprawiają, że Norwegia od wielu lat pozostaje jednym z najczęstszych kierunków emigracji zarobkowej naszych rodaków. W 2019 roku w Norwegii pracowało i mieszkało niemal 100 tysięcy naszych rodaków. Z kolei na początku roku 2020 w Kraju Fiordów zarejestrowanych było o 2.500 więcej imigrantów z Polski niż rok wcześniej. Dla blisko 120.000 osób mieszkających w Norwegii, krajem ojczystym jest Polska. Polacy niemal równie chętnie wyjeżdżają do Norwegii do pracy sezonowej (45%), jak do pracy stałej (55%). Znalezienie pracy w Norwegii, zwłaszcza w zawodach okołobudowlanych, nie jest trudne, ale panujące powszechnie przekonanie, że praca leży na ulicy jest złudne. Jeśli zależy nam na tym, żeby znaleźć dobrze płatne zajęcie w swoim zawodzie, podpisać umowę z rzetelnym pracodawcą oraz bez kłopotów dopełnić wszystkie formalności, najlepiej skorzystać z usług profesjonalnego Biura Pośrednictwa Pracy za Granicą. To duże udogodnienie zwłaszcza dla osób, które nie znają języków obcych i nigdy nie miały kontaktu z zagranicznym rynkiem pracy.

Jasne zasady dotyczące wynagrodzeń i atrakcyjne zarobki

W Norwegii nie obowiązuje uogólniona płaca minimalna. W poszczególnych sektorach gospodarki obowiązują inne minimalne stawki godzinowe, których wysokość renegocjowana jest corocznie między pracodawcami a związkami zawodowymi. 

Minimalne stawki godzinowe w budowlance, sektorze, który zasila wielu naszych rodaków, w roku 2020 kształtowały się następująco:

  • wykwalifikowani pracownicy mogą liczyć na nie mniej, niż 209,70 NOK za godzinę;
  • niewykwalifikowani pracownicy bez doświadczenia w branży mogą liczyć minimum na 188,40 NOK za godzinę;
  • niewykwalifikowani pracownicy z przynajmniej rocznym doświadczeniem w budownictwie zarobią minimum 196,50 NOK za godzinę;
  • pracownicy poniżej 18. roku życia mogą liczyć na przynajmniej 126,50 NOK za godzinę.

Za pracę w nadgodzinach należy się dodatek do pensji. W przypadku nadgodzin w niedziele, święta, bądź nadgodziny między 21:00 a 6:00, należy się stawka dwa razy wyższa. Zgodnie z prawem koszty dojazdu, zakwaterowania oraz wyżywienia ma obowiązek pokryć firma, która przenosi pracownika na budowę poza miejsce zamieszkania. 

Pracownicy zatrudnieni na stałe zarabiają więcej, niż sezonowi. 

Czytelny system podatkowy

Każda osoba zatrudniona w Norwegii jest zobligowana do posiadania kart podatkowej (Skattekort). Karta pokazuje stawkę podatku, jaką pracodawca będzie musiał odprowadzić od pensji. Karta podatkowa dostarczona pracodawcy jest gwarancją naliczenia prawidłowej kwoty podatku. W przypadku niedostarczenia Skattekort może on potrącić 50% podatku od wynagrodzenia, co przekłada się na znacznie niższą kwotę pensji netto.

Żeby otrzymać kartę podatkową, należy udać się do urzędu podatkowego i przedłożyć paszport albo inny dokument tożsamości, uzupełniony formularz RF-1209 (wykażemy w nim przewidywany dochód na dany rok podatkowy), dokument potwierdzający nadanie norweskiego D-nummer albo numeru personalnego i umowę o pracę bądź dokument potwierdzający założenie firmy. Nadanie stałego numeru personalnego gwarantuje, że od tej pory będziemy się rozliczać z podatków w lokalnym urzędzie. Jeśli mamy nadany wyłącznie numer tymczasowy, otrzymamy swoją Skattekort od Sentralskattekontoret for utenlandssaker w Stavanger, czyli urzędu obsługującego emigrantów. 

Atrakcyjne zasiłki 

Norwegia przeznacz rocznie 13% PKB na zasiłki i świadczenia socjalne. Wprawdzie w Polsce na zasiłki  przeznacza się w ostatnich latach jeszcze więcej – mówi się nawet o 16,4% – ale to wartość PKB decyduje ostatecznie o wysokości wypłacanych beneficjentom kwot, a Norwegia ma PKB znacznie wyższy od Polski. 

Pracownicy z Polski, podobnie jak emigranci z innych krajów, mogą liczyć na zasiłek rodzinny (barnetrygd), zasiłek opiekuńczy (kontantstøtte) czy rentę zdrowotną (uføretrygd), a także emeryturę gwarantowaną. Podstawą do otrzymania tego ostatniego świadczenia jest sam fakt legalnego zamieszkiwania w Norwegii.

 

Za pomoc w napisaniu artykułu dziękujemy agencji pośrednictwa pracy Jobbassistanse. Interesuje Cię praca w sektorze budowlanym w Norwegii? Sprawdź aktualne oferty na stronie https://jobbassistanse.com/praca-w-norwegii/.

 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%