Zamknij
REKLAMA

Monitory gamingowe, do pracy, do domu - jak dobrać go do potrzeb?

15:03, 15.02.2021 | Materiał partnera

Aby znaleźć monitor idealny, najpierw trzeba określić swoje potrzeby oraz budżet. Nie ma jednego modelu, który zawsze doskonale się sprawdzi - wiele zależy od przeznaczenia urządzenia. Inne wymagania stawiamy przed monitorem do domu, do pracy, do gania czy oglądania filmów. Poznaj najważniejsze parametry i funkcje.

Monitor dopasowany do potrzeb

Monitor może służyć zarówno do pracy, jak i rozrywki - na rynku jest wiele urządzeń uniwersalnych, ale są też modele przeznaczone do konkretnych zadań, jak na przykład monitory gamingowe.

Każdy używa go w inny sposób - możesz między innymi toczyć boje w grach komputerowych, ścigać się z innymi graczami, śledzić losy serialowych bohaterów, wykonywać grafiki, edytować zdjęcia czy obrabiać filmy wideo. Do każdego z wymienionych zastosowań sprawdzi się inny monitor - podpowiadamy, jak dobrać odpowiedni.

Monitor do gier

Wybierając monitor do grania, zwróć uwagę na częstotliwość odświeżania ekranu, przekątna, rozdzielczość oraz czas reakcji matrycy. Odpowiednia częstotliwość odświeżania obrazu jest wyrażana w hercach, a oznacza liczbę obrazów wyświetlanych podczas jednej sekundy. W standardowych modelach wynosi zazwyczaj 60Hz, ale monitory do gier powinny mieć tę wartość wyższą - najlepiej 144 Hz lub 240 Hz. Taki model zagwarantuje bardzo wysoką płynność każdej rozgrywki.

Poza tym znaczenie ma też czas reakcji matrycy - ważne, aby był on jak najkrótszy - oraz rozdzielczość UHD 4K czy WQHD (Wide Quad HD), która ma aż 1.7 razy więcej pikseli niż Full HD. Na komfort i satysfakcję z grania wpływa również przekątna ekranu - im większą ma monitor do gier, tym lepiej, gdyż można poczuć się jak w centrum rozgrywki.

Wskazana jest też technologia synchronizacji obrazu, w jaką często są wyposażone monitory gamingowe - FreeSync lub G-Sync. Aby nie przeszkadzać innym domownikom, przydatne będą też wbudowane dobrej jakości złącze słuchawkowe lub głośniki.

Monitor do pracy

Inne wymagania stawiane są przed monitorem do biura - model 24" o proporcjach obrazu 16:9 i rozdzielczości Full HD będzie wystarczający. Z kolei częstotliwość odświeżania ekranu może wynieść 60 Hz. Monitor do biura nie musi oferować wysokich parametrów technicznych. Poza tym wybierz monitor z technologią ochrony zwrotu. Poza tym ważne, aby był niezawodny - sprawdź też, czy możesz liczyć na pewny serwis i szybkie wsparcie. Warto też dodać, że osobnym tematem jest monitor dla grafika.

Monitor do domu

Model do domu powinien być przede wszystkim funkcjonalny - zwykle jest on wykorzystywany jako telewizor. Uniwersalny monitor do domu nie musi mieć tak szerokich ustawień ergonomicznych jak wydajny model do biura albo do grania. Może to być monitor Full HD (1920 x 1080 pikseli) z panelem LCD IPS, który posiada częstotliwość odświeżania ekranu 60 Hz. Ekrany UltraWide pozwoli stworzyć w domu warunki zbliżone do kinowych.

Monitor dla graczy, do pracy czy do domu: wybierz taki, którego parametry spełnią Twoje oczekiwania, by w pełni korzystać z multimediów!

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%