Zamknij

Czym zajmuje się firma spedycyjna?

12:59, 29.12.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:00, 29.12.2020

Działalność firm spedycyjnych może być bardzo różnorodna i może na nią składać się wiele procesów. W największym skrócie spedycja odpowiedzialne są za transport ładunku z punktu A do punktu B. Obowiązki z tym związane to znalezienie odpowiedniego środka transportu, kontakt z przewoźnikiem oraz dbanie o wszelkie formalności i dokumentację przewozową.

Rola spedytora
W całej układance transportowej ważną osobą jest spedytor. Dzień na spedycji zaczyna się od włączenia komputera i służbowego telefonu. Najczęściej ma to miejsce wcześnie rano, około 7-8 godziny. Pierwszym zadaniem jest sprawdzenie korespondencji i ogłoszeń na giełdzie transportowej. Spedytor wystawia lub szuka ładunków na giełdzie, a następnie przypisuje do nich środki transportowe. 

Spedycje mają pod sobą samochody, które prowadzą. W zależności od specjalizacji zajmują się transportem po Europie lub po kraju. Kierowcy od rana czekają na informację od spedytora, z którym pozostają w stałym kontakcie. Najczęściej sms-owo lub telefonicznie informowani są o miejscu załadunku oraz rozładunku. Spedytor oczywiście musi dopasować środki transportowe w sposób opłacalny tak, aby firma spedycyjna na każdym transporcie zarobiła. 

Dobry spedytor potrafiący podejmować szybkie i prawidłowe decyzje to prawdziwy skarb, najlepsi są w stanie wypracować pokaźny zysk dla firmy. Spedytor rozliczany jest na podstawie osiąganych rezultatów, tzn. od każdego wypracowanego zysku ma procent, w dobrym miesiące jest w stanie uzbierać pokaźną kwotę, która składa się na jego pensję. 

W przypadku transportów międzynarodowych konieczna jest znajomość lokalnego rynku, ograniczeń w transporcie oraz znajomość języka obcego, z reguły wystarcza angielski, ale chcąc działać np. na rynku francuskim, dobrym rozwiązaniem będzie stała pomoc osoby francuskojęzycznej.

Zadania przewoźnika
Zadaniem przewoźnika jest zapewnienie środków transportu w określonym miejscu i określonym czasie. Firmy przewozowe z reguły nawiązują stałą współpracę z firmami spedycyjnymi. Duży przewoźnik posiada w swojej flocie kilkadziesiąt aut, które, aby na siebie zarobić, muszą jeździć praktycznie bez przerwy. 

Najlepiej płatne są przewozy naczepowe, ale trzeba wziąć pod uwagę, że wiążą się z ponoszeniem największych kosztów. Kierowca wyruszający w trasę po Europie z reguły nie zjeżdża do domu przez kilka tygodniu i jeżdżą po różnych europejskich krajach. Spanie w samochodzie wbrew pozorom wcale nie wiąże się z niskim komfortem. 

W obecnych czasach ciągniki siodłowe czy busy wyposażone są w ogrzewane miejsca do spania. Sprawna współpraca pomiędzy firmą spedycyjną a przewoźnikiem to podstawa do osiągnięcia sukcesu w biznesie transportowym. 

Przewoźnik zobowiązany jest do kontroli dokumentów, czasu pracy kierowcy oraz terminowego dojazdu na miejsce załadunku, oraz rozładunku. Jest to bardzo ważne, ponieważ za nieterminowe podstawienie samochodu wystawiane są noty obciążeniowe. Ważne jest także zabezpieczenie ładunku przed wyjazdem, ponieważ za uszkodzenie towaru z winy przewoźnika również przewidziane są kary.
 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%