Zamknij

Czym wyróżnia się szkocka whisky? Sprawdź! 

18:52, 23.12.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 18:52, 23.12.2020

Szkocka whisky znana jest na całym świecie. Jest tak silnie powiązana z miejscem swojego pochodzenia, że, gdy myślimy: Szkocja, pierwsze co przychodzi nam do głowy to właśnie butelka bursztynowego trunku (na drugim i trzecim miejscu najczęściej plasują się kilt i potwór z Loch Ness). Co sprawia, że Scotch Whisky jest tak popularna? Jak miejsce jej pochodzenia wpływa na kompozycje smakowo-zapachowe? Sprawdź, czym się wyróżnia szkocka whisky!

Made in Scotland, czyli jakie warunki musi spełnić whisky, żeby stać się Scotch Whisky?

Po pierwsze Scotch Whisky musi być produkowana (destylowana i leżakowana) na terenie Szkocji. I to na mocy prawa! Taki przepis znajdziemy w dokumencie Scotch Whisky Regulations 2009. Po drugie: nie może zawierać dodatków z wyjątkiem wody i karmelu, który pełni funkcję naturalnego barwnika. Po trzecie: szkocka whisky musi dojrzewać przez minimum trzy lata w dębowych beczkach po innych alkoholach takich jak sherry czy porto. Dzięki temu nabiera wyjątkowego smaku i zapachu. Objętość beczek, w których leżakuje Scotch Whisky, nie może przekraczać 700 litrów. Po czwarte: prawo określa także minimalną zawartość alkoholu w trunku. Musi to być przynajmniej 40%.

Gdzie powstaje szkocka whisky?

Odpowiedź oczywiście brzmi na terenie Szkocji, ale bardziej dociekliwi czytelnicy zapytają: gdzie dokładnie? Zerknijmy więc na mapę! Whisky na terenie Szkocji produkuje się od pokoleń. Pierwsza destylarnia powstała w drugiej połowie XVIII wieku, ale Szkoci dużo wcześniej produkowali whisky domowymi sposobami.

Najpopularniejsza Scotch Whisky, znana i doceniana na całym świecie, pochodzi z jednego z pięciu regionów: górzystego Highlands położonego na północno-zachodnim wybrzeżu, nizinnego Lowlands na południu, Speyside znajdującego się w dorzeczu rzeki Spey, Campbeltown położonego w południowo-zachodniej części Szkocji oraz na wyspie Islay, skąd pochodzi jedna z najpopularniejszych szkockich whisky: torfowy Ardbeg. Informacja o tym, skąd pochodzi dany trunek, nie jest bez znaczenia! Whisky smakuje inaczej w zależności od regionu, w którym powstała. Whisky produkowane na południu, gdzie klimat jest nieco cieplejszy i łagodniejszy, charakteryzują się delikatniejszym smakiem. Z kolei trunek powstający na północy oraz na wyspach jest cięższy i bardziej wyrazisty w smaku. Obecnie whisky produkuje ponad 100 gorzelni na terenie całej Szkocji. Wiele współcześnie działających destylarni kontynuuje rodzinne tradycje zapoczątkowane wiele wieków wcześniej. Choć na mapie nie brakuje też pustych miejsc po gorzelniach, które upadły po II wojnie światowej i już nigdy się nie podniosły.

Rodzaje szkockiej whisky

Możemy wyróżnić kilka rodzajów szkockiej whisky: Single Malt Scotch Whisky, czyli whisky słodowa powstająca ze słodu jęczmiennego, Single Grain Scotch Whisky, Blended Scotch Whisky, Blended Malt Scotch Whisky oraz Blended Grain Scotch Whisky. Największym uznaniem wśród konsumentów oraz koneserów bursztynowego trunku cieszy się Single Malt Scotch Whisky np. wspomniany wyżej torfowy Ardbeg, a także Balvenie, Benriach, Bowmore czy Glenfiddich.

Więcej informacji na temat whisky możesz znaleźć na stronie: https://dunder.store/kategoria-produktu/scotch-whisky/

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%