Zamknij
REKLAMA

Zakłady bukmacherskie w Polsce. Jak legalnie obstawiać?

12:38, 12.11.2020 | Materiał partnera

Zakłady bukmacherskie cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem wśród polskich kibiców. Warto jednak pamiętać o ustawie hazardowej, która działa w Polsce od trzech lat i wymusza obstawianie zakładów wyłącznie u legalnych bukmacherów. Jak zatem wygląda sytuacja z zakładami wzajemnymi w Polsce i jak legalnie obstawiać wydarzenia sportowe? 

Legalne zakłady bukmacherskie

W kwietniu 2017 roku w życie weszła nowelizacja obowiązującego prawa, na mocy której cały hazardowy sektor w naszym kraju stanął do góry nogami. Panujący rząd był zmuszony wnieść poprawki do obowiązującego prawa, wszystko przez nielegalne firmy hazardowe, które oferowały usługi na terenie Polski. Zgodnie ze statystykami, ponad połowa obrotów z polskiego sektora bukmacherskiego wędrowała w ręce firm z tzw. „szarej strefy”, co oznacza, że nie płaciły żadnych podatków do Skarbu Państwa. Zgodnie z ówczesnym prawem takie firmy były nielegalne, jednak nie istniały żadne konkretne obostrzenia i były w zasadzie bezkarne.
Przełom nadszedł trzy lata temu. Wprowadzono szereg norm i regulacji, które gwarantują, że 100% obrotów wędruje do polskich bukmacherów, płacących ogromne podatki do Skarbu Państwa. Jak zatem legalnie oferować zakłady wzajemne?

Jeśli firma bukmacherska chce w dozwolony sposób organizować zakłady bukmacherskie, musi posiadać specjalną licencję wydaną przez Ministerstwo Finansów. Proces zdobycia takiego zezwolenia jest długi, żmudny oraz wiąże się z wieloma kontrolami. Ministerstwo dokładnie prześwietla firmę pod kątem finansowym, strategii rozwoju oraz innych kryteriów. Kluczowym wymaganiem jest posiadanie głównej siedziby na terenie Polski. Jeśli wszystkie normy zostają spełnione, taki legalny bukmacher otrzymuje wymagany dokument i może rozpocząć działalność na terenie kraju drogą online lub stacjonarną. 

Gdzie w Polsce grać legalnie?

Mimo skomplikowanej procedury przyznania licencji od Ministerstwa Finansów, chętnych na zezwolenie nie brakuje. W ciągu 3 lat w Polsce powstało kilka nowych legalnie działających firm m.in. Superbet, eWinner i Betfan które z sukcesem podbiły serca polskich kibiców.

Nowi bukmacherzy wyrastają jak grzyby po deszczu i w ciągu roku pojawia się kilka nowych firm na rynku. W momencie pisania tego artykułu, polski rynek legalnych bukmacherów składa się z 17 firm, które oferują zakłady w internecie oraz w punktach stacjonarnych. Zobacz pełną listę legalnych bukmacherów na spryciarz.com wraz z dokładnym opisem oferty zakładów, promocji i bonusów. 

Jeżeli na rynku pojawi się nowy bukmacher z licencją to informację znajdziesz również na stronie ministerstwa dotyczącą zakładów wzajemnych podatki.gov.pl wraz informacją o numerze przyznanej licencji i stronie internetowej na której zakłady będą oferowane.

Kibice piłkarscy

Bukmacherzy bez licencji

Tak, jak zostało to wcześniej ujęte. Głównym celem wprowadzenia nowelizacji hazardowej w 2017 było wyrzucenie z polskiego rynku firm z szarej strefy, które nie odprowadzały należytego podatku do Skarbu Państwa. Wszyscy bukmacherzy bez licencji zostali wpisani na rejestr zablokowanych domen, na które nie da się wejść z polskiego adresu IP. Zagraniczni bukmacherzy szukają obejść i bocznych bramek, które pozwalają im publikować ofertę kursową na terenie Polski. Zmieniają adres domeny, stosują inne przekierowania lub nakazują potencjalnym klientom użycie oprogramowania VPN. Trzeba jednak pamiętać, że to złamanie polskiego prawa.

Korzystanie z usług nielegalnych, zagranicznych bukmacherów, którzy nie posiadają licencji w naszym kraju jest zabronione i wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi. Depozyt środków do takich firm jest obarczony bardzo dużym ryzykiem, nie mamy pewności co dzieje się z naszymi środkami i bardzo możliwe, że taki bukmacher ich nam nie odda w momencie zlecenia wypłaty. 

Betfan zezwolenie MF PS4.6831.3.2018, Ewinner zezwolenie MF PS4.6831.29.2017, Superbet zezwolenie MF PS4.6831.4.2017;
 

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA