Zamknij

Czy fotowoltaika jest opłacalna?

12:32, 14.10.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:33, 14.10.2020

O odnawialnych źródłach energii mówi się najczęściej w kontekście zmian klimatycznych. To bardzo ważna kwestia, przez co nie można o niej zapominać. Jednak z punktu widzenia osoby, która chciałaby zakupić moduły fotowoltaiczne, liczy się również opłacalność całego systemu. Czy warto w nie zainwestować? Zastanowimy się nad odpowiedzią w poniższym wpisie.

Co wpływa na opłacalność fotowoltaiki?

Wbrew pozorom koszt zakupu nie jest jedynym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę. Dobre i wydajne moduły fotowoltaiczne mogą jednak stanowić spory wydatek. Uznani producenci proponują jednak bardzo korzystne ceny. Wynika to bezpośrednio z zaawansowania technologicznego ich produktów. Ponadto każdego roku fotowoltaika tanieje. Widać to zwłaszcza w ofercie godnych zaufania pośredników, takich jak sklep.doko.pl. Hurtownie gwarantują najniższe możliwe ceny dobrych marek.

Do tego dochodzi jeszcze kąt nachylenia dachu oraz jego położenie. Fotowoltaika jest najwydajniejsza w odpowiednich warunkach. Kąt nachylenia paneli powinien wynosić między 30 a 40° (mowa o naszej szerokości geograficznej – w innych krajach wartości będą się różnić). Natomiast najlepszy kierunek to południe. Dachy niespełniające wymagań wcale nie dyskwalifikują budynku z możliwości skorzystania z fotowoltaiki. Po prostu nie będzie osiągać pełni swojej efektywności. Jedynym wyjątkiem jest strona północna. W jej przypadku można mówić już o nieopłacalności inwestycji w moduły fotowoltaiczne. Istnieje przy tym opcja montażu paneli na ziemi, jeśli tylko ma się wystarczająco dużo wolnej przestrzeni na działce.

Gdzie kupować moduły fotowoltaiczne?

Duże znaczenie ma wydajność oraz moc paneli. Im większa efektywność modułów fotowoltaicznych, tym bardziej się opłacają. Dlatego właśnie warto postawić na znanych producentów. Ich systemy cechują się największą mocą. Są też tworzone z wysokiej jakości materiałów, które ciężko uszkodzić i wykazują się długą żywotnością. Na stronie sklep.doko.pl można znaleźć moduły pochodzące od liderów w branży. Nowoczesna hurtownia selekcjonuje produkty spełniające wymagania dotyczące jakości oraz funkcjonalności.

Szacunkowy zwrot z inwestycji

Im większa instalacja, tym więcej kosztuje, ale też szybciej się zwraca. Związane jest to z ilością produkowanej energii. Najbardziej rozbudowane moduły fotowoltaiczne potrafią zwrócić się w ciągu kilku lat. Dla przykładu instalacja o mocy 10 kWp potrzebuje ok. 6 lat. Wytworzenie takiej ilości energii może być niezbędne w zakładach produkcyjnych. Gospodarstwa domowe nie potrzebują zazwyczaj więcej, niż 3-4 kWp (zużycie nie przekracza bowiem 2-3 MWh/rok). W tym przypadku inwestycja zwróci się w około 8 lat.

Oczywiście to tylko szacunki. Na ich podstawie można jednak z całą pewnością stwierdzić, że profesjonalnie wykonane moduły – dostępne m.in. na stronie sklep.doko.pl – są jak najbardziej opłacalne. Wyróżniają się nie tylko rozsądną ceną, ale również bezawaryjnością. Co więcej, dzięki nim można cieszyć się czystą energią przez cały rok. Dlatego właśnie coraz więcej osób decyduje się na zakup modułów fotowoltaicznych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%