Zamknij

Jak skutecznie pozbyć się zalegających gałęzi w naszym ogrodzie?

07:54, 08.09.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 07:56, 08.09.2020

Wiosenną i jesienną porą widok wyścielonych ściętymi gałęziami ogrodów nie należy do niczego nadzwyczajnego. W tym okresie ogrodnicy intensywnie podcinają drzewa i krzewy, aby nadać im odpowiedni kształt, usunąć chore bądź uschnięte partie. Proces, który przypominać może zabiegi w salonie piękności niesie za sobą szereg korzyści dla wyglądu, jak również rozwoju drzew i krzewów.

Jest także druga strona medalu, a mianowicie odpady w postaci gałęzi pozostałych po cięciu. Jak skutecznie się ich pozbyć lub wykorzystać? Podpowiadamy w dalszej części artykułu.

Co zrobić z pozostałymi po cięciu gałęziami?

5 sposobów, które pomogą uporządkować ogród

Rozdrabniacz elektryczny do gałęzi to urządzenie, które powinno nas zainteresować, jeżeli chcemy usprawnić i przyspieszyć proces uprzątania ściętych gałęzi. Jego działanie polega na drobnym ich szatkowaniu, które następnie wykorzystać możemy na kilka sposobów.

Tak przygotowane gałązki doskonale nadają się na kompost. Przed kompostowaniem warto upewnić się, czy na ścinkach nie widnieją ślady po chorobie. Jeżeli wszystko wydaje się być w porządku, będą one stanowić doskonałe źródło azotu, wpływając m.in. na rozluźnienie i poprawę struktury kompostu.

Wcześniejsze rozdrobnienie gałęzi za pomocą rozdrabniacza ułatwi nam w późniejszym etapie przerzucanie kompostownika oraz, co warto zauważyć, przyspieszy tworzenie się kompostu.

Inną opcją, z której możemy skorzystać, aby pozbyć się odpadów po cięciu, jest spakowanie ich w szare worki i przekazanie służbom porządkowym. Odpady "zielone" z reguły odbierane są raz w tygodniu w okresie od marca do listopada, jednak warto zapoznać się z rozkładem wywozu tego rodzaju odpadów w naszym regionie.

Jak wykorzystać pozostałe po cięciu gałęzie?

Gałęzie możemy również użyć do stworzenia rekreacyjnego ogniska. Nie należy jednak mylić małego ogniska z paleniem gałęzi, które podobnie jak spalanie liści jest w Polsce zabronione i podlega karze do 500 zł.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby drobno pocięte gałązki i konary drzew posłużyły nam do zorganizowania małego ogniska dla rodziny i przyjaciół.

Przed rozpaleniem warto jednak zapoznać się z lokalnymi przepisami tak, aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień.

Rozdrabniacz elektryczny do gałęzi pozwoli nam również na przygotowanie doskonałej rozpałki do kominka, a pojemnik, w który rozdrabniacz jest wyposażony, ułatwi przetransportowanie drewna.

Drobno posiekane i przygotowane gałęzie możemy również wykorzystać jako ściółkę, a nieco bardziej kreatywni mogą pokusić się o stworzenie dekoracji, która nada niepowtarzalny charakter domowemu wnętrzu.

Co zrobić ze ściętymi gałęziami?

Jak się okazuje, gałęzie po wiosennym lub jesiennym cięciu możemy z powodzeniem zastosować w praktyczny, jak i dekoracyjny sposób z korzyścią dla naszego ogrodu.

Zaproponowane w artykule pomysły pomogą Ci znaleźć odpowiedni dla ogrodu sposób na wykorzystanie odpadów po intensywnym okresie przycinania drzew i krzewów, a jednocześnie uprzątnąć i utrzymać w porządku powierzchnię ogrodu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%