Zamknij
REKLAMA

Czy lte może zastąpić stacjonarny Internet

05:31, 02.06.2020 | materiały partnera

W dzisiejszych czasach już chyba nikt nie wyobraża sobie życia bez Internetu. Firmy nie istnieją bez stron internetowych i reklam w sieci, a dzięki nowoczesnym technologiom możemy kontaktować się z bliskimi przebywającymi w niemal każdym zakątku świata. Do niedawna podstawowym sposobem podłączenia do sieci był Internet stacjonarny, jednak w ostatnim czasie nastała era Internetu lte. Czy jest on w stanie całkowicie zastąpić Internet stacjonarny?

W domu i w podróży

Internet lte ma ogromną przewagę nad Internetem stacjonarnym pod tym względem, że jest mobilny. Zapewnia to swobodę podłączenia się do sieci w dowolnie wybranym przez nas miejscu. Jest to zatem idealne rozwiązanie dla osób, które pracują poza domem i biurem lub często uczestniczą w spotkaniach biznesowych poza siedzibą firmy. Dzięki temu nie muszą każdorazowo prosić o hasło do wi-fi. Ponadto z Internetu mobilnego chętnie korzystają osoby, które często zmieniają miejsce zamieszkania bądź dużo podróżują. Internet lte sprawdza się również w miejscach, do których nie dotarła jeszcze infrastruktura naziemna. Opłata miesięczna za Internet stacjonarny zależy od wybranego pakietu, jednak średnia cena to około 50-60 zł. Za Internet lte będziemy musieli zapłacić podobną kwotę, choć zależne jest to od ilości transferu danych, jaki będzie nam w danym okresie potrzebny.

Szybkość przesyłu danych

Na jakość połączenia internetowego wpływa wiele czynników. Przede wszystkim jest ona zależna od szybkości transferu danych, jaką oferuje dany operator. W przypadku Internetu stacjonarnego operator zwykle nie stosuje żadnych limitów transferu, szybkość łącza jest więc stała i nie zależy od tego, czy akurat przeglądamy skrzynkę pocztową, portale internetowe czy oglądamy film bądź pobieramy pliki. Oczywiście może zdarzyć się, że Internet będzie spowalniał w takich sytuacjach jak zła pogoda, duża liczba użytkowników, prace serwisowe. Zdarza się to jednak stosunkowo rzadko. Internet lte działa na innych zasadach - pomimo, iż niektórzy operatorzy oferują brak limitu transferu danych, to w rzeczywistości po przekroczeniu pewnej liczby gigabajtów Internet zwalnia. Konieczny jest wtedy zakup dodatkowego pakietu, jeśli chcemy korzystać z szybkiej sieci. W tym przypadku miesięczna cena Internetu idzie znacząco do góry. Dodatkowo deklarowana przez operatora jakość sygnału jest osiągana tylko w idealnych warunkach radiowych. 

Co wybrać?

Internet lte jest przeznaczony dla klienta o innych potrzebach niż użytkownika Internetu stacjonarnego. Niemniej jednak patrząc na rosnące potrzeby sieciowe zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców trudno byłoby prorokować, że zastąpi on całkowicie Internet stacjonarny. Jest to oczywiście dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają w danej sytuacji dostępu do Internetu stacjonarnego, jednak w szerszej perspektywie nie jest on dostosowany do potrzeb osób spędzających długie godziny w Internecie, czyli właściwie nas wszystkich. Chodzi tutaj przede wszystkim o stosunek ceny do jakości i szybkości transferu danych, a tutaj walkę zdecydowanie wygrywa Internet stacjonarny. 

Więcej infrormacji znajdziecie na: https://panwybierak.pl/oferty/internet-domowy-lte/57

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA