Zamknij
REKLAMA

Jakie są typy worków na śmieci?

14.03, 29.09.2022 Materiał partnera Aktualizacja: 14.03, 29.09.2022

To banalne stwierdzenie, ale ciężko byłoby wyobrazić sobie codzienne życie bez worków na śmieci. Zwłaszcza że generujemy bardzo dużo odpadów różnego typu. Nic więc dziwnego, że producenci przygotowali kilka rodzajów worków, które dobierać można do swoich preferencji oraz typu śmieci.

Rodzaje worków ze względu na otwór

Worki na śmieci różnią się rodzajem otworu, który determinuje sposób ich zamykania.

Można podzielić je na trzy grupy:

• tradycyjny worek na śmieci – jest to zwykły, najtańszy i najczęściej spotykany worek, bez żadnych dodatków, które pomogłaby go zamknąć,

• worek na śmieci z uszkami – przy otworze zawiera dwa pionowe paski, które należy zawiązać w celu pozbycia się śmieci, przypomina siatkę do zakupów,

• worek na śmieci z taśmą sięgającą – uchodzi za najbardziej szczelny oraz higieniczny za sprawą specjalnej taśmy, która służy do zaciągania i zamykania śmieci w środku.

Rodzaje worków ze względu na pojemność

Worki na odpady różnią się pojemnością, którą wyraża się w litrach. Dzięki temu można dobrać je do wielkości koszy oraz ilości osób w domu czy firmie, a co za tym idzie, tempa generowanie przez nie śmieci. Najmniejsze worki zaczynają się już od 10l, największe zaś osiągają nawet ładowność 240l. W gospodarstwach domowych najczęściej wykorzystywane są worki o pojemności 35 i 60l. Dla koszy zewnętrznych dedykowane są worki o ładowności od 80l wzwyż.

Rodzaje worków ze względu na tworzywo

Producenci tworzą worki na śmieci z różnych tworzyw, najczęściej jest to jednak polietylen o różnych gęstościach:

• folia HDPE – czyli polietylen wysokiej gęstości, z którego powstają cienkie i słabo rozciągliwe worki, najczęściej wybierane dla koszy, do których nie wrzuca się ciężkich oraz ostrych przedmiotów, świetnie sprawdza się w łazienkach,

• folia LDPE – czyli polietylen niskiej gęstości, z którego produkuje się mocne i grube worki, które warto wybrać do kuchni.

W sklepach coraz częściej spotkać można się także worki na odpady wykonane z materiałów przyjaznych dla środowiska. Zawierają one specjalne substancje, które czynią je biodegradowalnymi. Popularnością cieszy się także produkcja worków z materiałów z recyklingu.

Rodzaje worków ze względu na kolor

Segregacja w Polsce jest zjawiskiem powszechnym, a do tego uregulowanym prawnie. Aby ułatwić tę czynność, produkuje się worki o określonej kolorystyce, co podpowiada, jaki typ odpadów można w nich umieszczać:

• żółty worek na śmieci – dedykowany jest dla tworzyw sztucznych, opakowań wielomateriałowych oraz tekstyliów,

• niebieski worek na śmieci – służy do przechowywania papieru i tektury,

• zielony worek na śmieci – należy w nim umieszczać szkło kolorowe i białe,

• brązowy worek na śmieci – przeznaczony jest do składowania odpadów biodegradowalnych,

• czarny worek na śmieci – dedykowany jest dla odpadów mieszanych.

Worki na śmieci to duża grupa produktów, które wybierać można pod kątem pojemności, tworzywa czy typu składowanych śmieci. Różnią się one także ceną. Warto w przemyślany sposób dopasowywać je do potrzeb gospodarstwa domowego, co znacznie ułatwi segregację odpadów oraz pomoże w utrzymaniu porządku.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%