Zamknij
REKLAMA

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem – wady i zalety

11.49, 14.09.2022 Materiał partnera

W czasach szalejącej inflacji oraz wzrostu stóp procentowych kredyty gotówkowe ze stałym oprocentowaniem cieszą się coraz większą popularnością. To dobra opcja, aby nieco zabezpieczyć swoje finanse przed stale rosnącymi ratami kredytu. Czym charakteryzuje się kredyt gotówkowy na stałej stopie procentowej? Sprawdź, wady i zalety kredytu gotówkowego ze stałym oprocentowaniem i przekonaj się, że warto skorzystać z takiej opcji finansowania!

Kredyty gotówkowy ze stałą stopą procentową – co to takiego?

Kredyty gotówkowe ze stałym oprocentowaniem to zwykłe zobowiązania finansowe oferowane przez większość banków w Polsce. Decydując się na takie źródło finansowania można liczyć przede wszystkim na stałą miesięczną ratę przez cały okres kredytowania. To dobra opcja, aby uniknąć ewentualnych problemów ze spłatą stale rosnących rat kredytu gotówkowego w wyniku wyższych stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej.

W przypadku kredytów gotówkowych stała stopa procentowa najczęściej obowiązuje przez cały okres finansowania, czyli maksymalnie do 120 miesięcy. Ogólnie rzecz biorąc – kredyt gotówkowy na stałe oprocentowanie działa tak samo, jak ten ze zmiennym, choć różnicą jest nieco większe bezpieczeństwo dla domowego budżetu nawet przez cały czas trwania umowy kredytowej.

Gdzie szukać i jak zaciągnąć kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem?

Kredyty gotówkowe ze stałym oprocentowaniem to zobowiązania, o jakie może ubiegać się praktycznie każdy, kto spełnia podstawowe warunki banku, a mianowicie:

  • Pełnoletność
  • Pełna zdolność do czynności prawnych
  • Odpowiednio wysokie dochody, czyli zdolność kredytowa
  • Brak negatywnych wpisów w BIK.

Najtańszy kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem znajdziesz, współpracując z ekspertem Fines Operator Bankowy. W biurze kredytowym porównasz oferty finansowania od wielu banków i wybierzesz taką, która będzie najatrakcyjniejsza. Oczywiście oferty kredytów gotówkowych ze stałym oprocentowaniem możesz przeglądać na własną rękę, ale zajmie Ci to znacznie więcej czasu i nie da gwarancji wyboru najlepszej propozycji. Pamiętaj, że kredyty z niezmienną ratą wymagają posiadania nieco większej zdolności kredytowej, aniżeli te ze zmienną stopą bazową. Takie oferty najczęściej operują na stawkach zmiennych WIBOR-u, a samo oprocentowanie stałe najczęściej jest nieco wyższe, aniżeli zmienne w chwili wnioskowania o kredyt.

Kredyty gotówkowe a stałe oprocentowanie – wady i zalety

Kredyt gotówkowy ze stałą stopą procentową ma wiele zalet, a przede wszystkim:

  • Niezmienność wysokości rat nawet przez cały okres finansowania
  • Niższe koszty całkowite kredytowania w razie wzrostu stóp procentowych
  • Możliwość zaplanowania domowych wydatków
  • Kwotę kredytu można wpisać do listy cyklicznych, miesięcznych płatności
  • Spokój psychiczny kredytobiorcy ze względu na stabilizację domowego budżetu.

Zanim jednak zdecydujesz się na kredyt gotówkowy na stałej stopie, pamiętaj o tym, że takie źródło finansowania ma też pewne wady. Jakie? Oto kilka z nich:

  • Niezmienne koszty kredytowania w razie spadku stóp procentowych
  • Umowa kredytu ze stałym oprocentowaniem dla zobowiązań gotówkowych obejmuje cały okres finansowania (to wada i zaleta)
  • Ogólne koszty finansowania są najczęściej wyższe, aniżeli w przypadku zmiennej stopy procentowej
  • Konieczność posiadania wyższej zdolności kredytowej na etapie wnioskowania o kredyt.

Kredyt gotówkowy – oprocentowanie stałe czy zmienne? Podsumowanie

Na pytanie odnośnie tego, jaki kredyt gotówkowy warto wybrać musisz odpowiedzieć sobie po dogłębnej analizie warunków finansowania – zarówno na zmiennej, jak i stałej stopie procentowej. Jeśli cenisz sobie maksymalny spokój i bezpieczeństwo finansowe, postaw na kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem. Zobowiązania gotówkowe ze zmienną stopą przeznaczone są dla osób ze sporym zapasem finansowym, które liczą na to, że na przestrzeni lat stopy procentowe ulegną zmniejszeniu. W razie potrzeby porównaj oferty wielu banków na kredyty ze stałym oprocentowaniem np. w sieci biur kredytowych Fines Operator Bankowy i przekonaj się, dlaczego warto postawić na komfort psychiczny i niezmienność rat.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%