Zamknij

Społeczna inspekcja pracy - co to jest i czym się zajmuje?

10:58, 29.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:58, 29.06.2022

Zadaniem społecznej inspekcji pracy jest kontrola warunków pracy oraz monitorowanie wszelkich nieprawidłowości, które mogłyby zagrozić zdrowiu lub życiu pracowników. Społeczni inspektorzy pracy wybierani są przez samych pracowników zatrudnionych w danych przedsiębiorstwie. Co ważne, uprawnienia społecznych inspektorów pracy są dość szerokie. Warto zatem wiedzieć, czym jest i na jakich zasadach funkcjonuje ta instytucja.

Na jakiej zasadzie działa społeczna inspekcja pracy?

Społeczna inspekcja pracy funkcjonuje na podstawie przepisów Ustawy o społecznej inspekcji pracy. Powoływana jest przez samych pracowników i jest niezależna od zewnętrznych organów nadzoru. Podstawowym zadaniem społecznej inspekcji pracy okazuje się kontrolowanie przestrzegania prawy pracy, w tym przepisów z zakresu BHP. Wszystko po to, aby pracownicy mieli zapewnione bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Społeczna inspekcja pracy chroni i reprezentuje wszystkich pracowników zatrudnionych w danym zakładzie pracy.

Jak wygląda wybór społecznych inspektorów pracy?

Jak wspomniano, społeczni inspektorzy pracy wybierani są przez samych pracowników. Tak samo jest w przypadku ich odwołania. Kadencja społecznych inspektorów pracy trwa 4 lata. Do społecznej inspekcji pracy kandydować mogą wszyscy pracownicy danego zakładu pracy, którzy należą do związku zawodowego. Co jednak ważne, taki pracownik nie może pełnić funkcji kierowniczej w przedsiębiorstwie. Dodatkowo społeczny inspektor pracy mieć powinien przynajmniej 5-letnie doświadczenie zawodowe w branży, w której działa zakład pracy. Wybory społecznych inspektorów pracy przeprowadzane są przez organizacje związkowe działające w zakładzie pracy. Co ważne, społeczny inspektor pracy może być odwołany przed końcem swojej kadencji. Dzieje się tak, jeśli nie wywiązuje się należycie ze swoich obowiązków. O jego odwołanie wystąpić musi przynajmniej 1/5 zatrudnionych pracowników.

Jakie uprawnienia ma społeczna inspekcja pracy?

Społeczna inspekcja pracy ma bardzo szerokie uprawnienia. Do jej obowiązków należy m.in. kontrola stanu budynków, maszyn oraz urządzeń technicznych i sanitarnych. Społeczni inspektorzy kontrolują także przestrzeganie prawa pracy w przedsiębiorstwie. Mowa tu nie tylko o zapisach kodeksu pracy, ale również o przepisach BHP oraz wewnętrznych regulaminach. Dodatkowo społeczni inspektorzy pracy biorą udział w ustalaniu przyczyn wypadków pracowniczych na terenie zakładu pracy. Poza tym opiniują plany związane z poprawą bezpieczeństwa i warunków pracy.

Jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy wobec społecznych inspektorów pracy?

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie społecznym inspektom pracy jak najlepszych warunków do tego, aby mogli oni wykonywać swoje obowiązki, takie jak sporządzanie analizy stanu BHP w przedsiębiorstwie. Co ważne, pracodawca musi również pokrywać koszty związane z działalnością społecznej inspekcji pracy. Nie dotyczy wynagrodzenia, ponieważ społeczni inspektorzy pracy nie otrzymują dodatkowych gratyfikacji pieniężnych. Jak sama nazwa wskazuje, swoje obowiązki wykonują społecznie.

Artykuł powstał we współpracy z twórcą oprogramowania BHP - VITS.CO.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%