Zamknij
REKLAMA

Jak wybrać najlepszy odkurzacz?

17:28, 28.06.2022 | Materiał partnera

Odkurzacze to jedne z najbardziej rozpowszechnionych produktów gospodarstwa domowego, ale w ostatnich latach dostępne technologie znacznie się rozwinęły, co utrudnia wybór odpowiedniego odkurzacza dla domu. Gdy stajemy przed taką decyzją, to najczęściej tracimy swój czas i zaczynamy czytać i szukać informacji o danym sprzęcie. Co najlepiej zrobić w takiej sytuacji?

Jest sposób na to, aby trochę skrócić czas poszukiwań. Z pomocą przychodzą nam liczne rankingi internetowe. W tym artykule omówimy każdy z tych aspektów, aby umożliwić podjęcie właściwej decyzji o zakupie, dostosowanej do potrzeb i budżetu użytkownika.

Początek poszukiwań, czyli rodzaje odkurzaczy

Obecnie najczęściej spotykane są odkurzacze workowe i bezworkowe, przy czym oba te rodzaje mają zalety i wady. Nadal niewielu użytkowników wie jednak, że w sklepach sprzedawane są również inne rodzaje odkurzaczy, na przykład odkurzacze stojące lub piorące, które są przydatne w niektórych sytuacjach.

Oprócz nich przy zakupie odkurzacza należy wziąć pod uwagę także inne, pozornie mniej istotne czynniki, takie jak rodzaj końcówki (szczotki), moc silnika, rodzaj powierzchni, którą chcemy odkurzyć, poziom hałasu czy wielkość i waga. Na takie aspekty zwraca uwagę Rankingo, które rzetelnie opisuje każdy sprzęt i do rankingu wybiera tylko najlepsze i polecane sprzęty.

Ogólnie rzecz biorąc, typowy odkurzacz składa się z korpusu centralnego, w którym gromadzi się kurz, ssawki lub szczotki do odkurzania, węża łączącego ssawkę z korpusem centralnym oraz przewodu zasilającego. W zależności od sposobu gromadzenia kurzu wyróżnia się kilka głównych typów odkurzaczy:

  • Odkurzacz z workiem 

Najpopularniejszym typem odkurzacza jest odkurzacz workowy, w którym kurz jest zasysany do papierowego lub materiałowego worka. Zazwyczaj torby materiałowe można opróżniać i używać ponownie, ale torby papierowe są jednorazowe. W przypadku odkurzaczy workowych jednorazowego użytku należy poszukać produktu, którego worek zamyka się automatycznie po napełnieniu, co zapewnia większą higienę. Dzięki bardzo przystępnej cenie są to najpopularniejsze typy odkurzaczy.

  • Odkurzacz bezworkowy 

Staje się on coraz bardziej popularnym sprzętem w każdym domu i polega na odkurzaniu kurzu do plastikowego pojemnika na kurz. Chociaż eliminuje to konieczność kupowania worków, to później wanna jest trudna do czyszczenia, ponieważ kurz może łatwo rozprzestrzeniać się w powietrzu, ale niektóre modele posiadają funkcję kompresji kurzu w stosunkowo kompaktowej obudowie. Z czasem modele bezworkowe stały się coraz bardziej przystępne cenowo, dlatego też stały się preferowane przez kupujących i polecane w licznych rankingach. 

  • Odkurzacz pionowy

Odkurzacz pionowy, przydatny na małych powierzchniach, jest zwykle zasilany bateryjnie (akumulatorem) i umożliwia skuteczne zasysanie kurzu do małej, zwykle plastikowej miski w kształcie kubka. Wydajność nie jest tak dobra jak w przypadku zwykłych odkurzaczy, ale odkurzacze pionowe są 2-3 razy droższe od tradycyjnych, a jedynym powodem, dla którego są preferowane przez niektórych kupujących, jest ich doskonała mobilność i brak kabla zasilającego, co jest zmorą, jeśli w domu jest dużo mebli - na tej stronie można zobaczyć kilka popularnych modeli;

  • Odkurzacz automatyczny

Odkurzacz automatyczny (robot) to jeden z najmniejszych odkurzaczy używanych w domu. Dzięki czujnikom odkurzacze te samodzielnie poruszają się po domu i zasysają kurz we wszystkich dostępnych miejscach, wymagając jedynie zaprogramowania czasu pracy i opróżnienia pojemnika na odpady. Producenci tych małych robotów zaznaczają, że te produkty gospodarstwa domowego są jedynie pomocne w codziennym sprzątaniu, a do okresowego lub gruntownego sprzątania i tak potrzebny jest "normalny" odkurzacz. Na stronie https://rankingo.com.pl/ranking-odkurzaczy-automatycznych/ znajdziesz dokładniejszy opis takich nowoczesnych odkurzaczy.

  • Odkurzacz z myjką

Jest to odkurzacz, który zawiera również pojemnik z wodą i detergentem do prania dywanu podczas odkurzania. Jest on przydatny dla rodzin z małymi dziećmi lub zwierzętami domowymi, które często brudzą dywan, ale ma tę wadę, że jest większy, cięższy i dlatego trudniejszy w użyciu.

  • Inne typy odkurzaczy 

Na rynku dostępne są również odkurzacze ręczne, które są przydatne do odkurzania kanap i innych małych powierzchni, gdzie kurz jest zatrzymywany w głowicy urządzenia. Istnieją również odkurzacze do kłaczków i myjki do okien, które również posiadają rozpylacz detergentu.

najwazniejszeelementyktoremusisz

Coraz bardziej popularnym typem odkurzaczy stają się małe i poręczne odkurzacze samochodowe. Z nim szybko zbierzesz resztki jedzenia, kurz i wszelkiego rodzaju brud. Z takim odkurzaczem zapewnisz sobie dobre warunki jazdy. Jeśli przygotowujesz się do wakacji, teraz jest idealny czas, aby pomyśleć o warunkach drogowych i zadbać o czyste, bezpyłowe powietrze we wnętrzu samochodu. Sprawdź ranking takich odkurzaczy - kliknij tutaj i znajdź odpowiedni sprzęt przed sezonem.

Najważniejsze elementy, które mają znaczenie w rankingach

Ssawki i szczotki odkurzacza, czyli elementy, które mają bezpośredni kontakt z odkurzaną powierzchnią, są często całkowicie ignorowane przez kupujących, mimo że odgrywają istotną rolę w działaniu odkurzacza. Wbrew pozorom, moc pochłaniania kurzu zależy nie tylko od mocy silnika odkurzacza wyrażonej w watach i promowanej jako jedna z głównych cech produktu, ale przede wszystkim od jakości i konstrukcji ssawek i szczotek. Właśnie takie, z pozoru mało ważne informacje mają znaczenie w rankingach.

Ważne jest, aby wybrać odkurzacz, który oferuje szeroki wybór ssawek i szczotek jako akcesoriów, oraz aby używać ich w zależności od rodzaju odkurzanej powierzchni.

Kolejny ważny aspekt - moc odkurzacza i siła ssania

Jak wspomniano powyżej, producenci reklamują głównie całkowitą moc odkurzacza, a na rynku można znaleźć głównie urządzenia o mocy co najmniej 1600 W. Ta charakterystyka daje jednak co najwyżej wskazówkę co do zużycia energii elektrycznej.

Aby dowiedzieć się, jaka jest rzeczywista moc odkurzacza, należy odczytać wartość znajdującą się obok siły ssania. Wartość ta, wyrażona również w watach (W), jest znacznie mniejsza niż całkowita moc odkurzacza, ale daje znacznie lepszy obraz tego, ile kurzu jest pochłaniane. Większość współczesnych odkurzaczy ma moc ssania 300-450 W, natomiast w przypadku tanich odkurzaczy moc ssania wynosi zazwyczaj około 200-300 W. Szczególną uwagę zwraca na to już wcześniej wspomniana strona z rankingiem. Na stronie https://rankingo.com.pl/ranking-odkurzaczy/ sprawdzisz, co jeszcze jest ważne przy wyborze najlepszego odkurzacza.

Nawet o najlepszy odkurzacz musisz zadbać

Jak prawie każde inne urządzenie domowe, odkurzacz wymaga częstej konserwacji, zwłaszcza filtrów. Producenci zalecają wymianę filtra wylotowego raz w roku, a w przypadku odkurzaczy workowych filtr należy wymieniać co 6 miesięcy. Podobnie jest w przypadku odkurzaczy bezworkowych filtr zbierający należy także wymienić co najmniej raz na pół roku.

nawetonajlepszyodkurzaczmusiszza

Są to jednak zalecenia producentów, dlatego najważniejsze jest, aby samemu ocenić sytuację i w odpowiednim momencie wymienić filtr. Jeśli posiadamy zwierzęta, to ich sierść może nam zużywać filtr, więc warto go wymieniać częściej. Taka sama sytuacja dotyczy osoby z alergiami. Jeśli mamy uczulenie na kurz to nie możemy tego bagatelizować - sprawdź tutaj więcej informacji na ten temat. Pamiętajmy, że zdrowie nasze i naszych bliskich powinno być najważniejsze. Uważamy, że najlepiej jest regularnie sprawdzać stan filtrów i wymieniać je wtedy, gdy czujemy, że nadszedł na to odpowiedni czas.

Wnioski 

Wybór odpowiedniego odkurzacza dla domu nie jest łatwy, ponieważ trzeba zwrócić uwagę na szereg aspektów technicznych i cech. Nie ograniczaj się do wyboru odkurzacza workowego lub bezworkowego, ale sprawdź dokładnie, jakie ma dysze i szczotki oraz jaka jest rzeczywista moc ssania.

Zwróć również uwagę na pojemność zbiornika na kurz, rodzaje filtrów i poziom hałasu, które również są ważne dla dobrego odkurzacza, z którego możesz korzystać przez dłuższy czas. A jeśli tylko masz jakieś wątpliwości to skorzystaj z rankingów internetowych. W końcu są robione po to, aby nam pomóc i rozwiać wszelkie wątpliwości.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%