Zamknij

Przepisy dotyczące bezpieczeństwa i ewakuacji, które należy znać

14:17, 22.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:18, 22.06.2022

Każdy z nas powinien doskonale wiedzieć, jak zachować się podczas ewakuacji z różnego rodzaju obiektów. Od wiedzy tej może zależeć zdrowie, a nawet życie. Odpowiednio przeprowadzona ewakuacja pozwala na zminimalizowanie skali wielu zagrożeń. Co należy wiedzieć na ten temat, jakich przepisów i zasad dotyczących bezpieczeństwa przestrzegać, a także czego nie robić podczas ewakuacji? Wyjaśniamy!

Przepisy dotyczące bezpieczeństwa i ewakuacji, które należy znać

Przepisy polskiego prawa dokładnie określają wszelkie zasady bezpieczeństwa jeśli chodzi o przeprowadzanie ewakuacji. Mowa tutaj zarówno o ewakuacji z obiektów użyteczności publicznej, jak i prywatnych nieruchomości. Ogromną rolę przywiązuje się w szczególności do wszelkiego typu zagrożeń w zakładach pracy, ponieważ to właśnie tam mamy do czynienia ze sporą liczbą osób. Reguły BHP obowiązują jednak każdego i to niezależnie od okoliczności. 

Ewakuacja - na czym polega i kiedy przeprowadzić?

Głównym założeniem ewakuacji jest jak najszybsze, bezpieczne i sprawne opuszczenie danego budynku. Obowiązkiem osób, które są ewakuowane jest z kolei podporządkowanie się wytycznym wydawanym przez osobę kierującą akcją ewakuacyjną. W większości przypadków trzeba jednak radzić sobie samemu i nie ma czasu na jakiekolwiek pytania. Ewakuację przeprowadza się w sytuacji, gdy istnieje jakiekolwiek zagrożenie, w tym pożarowe, alarm bombowy, rozpylenie gazu, możliwa katastrofa budowlana itp. Najczęściej jest to działanie zaradcze, ale nie oznacza to, że można je bagatelizować, a wręcz przeciwnie. Co do zasady, ewakuację trzeba rozpocząć od pomieszczeń, w których powstało zagrożenie, kluczowe jest także takie jej przeprowadzenie, aby nie doszło do zbytniego zatłoczenia dróg ewakuacyjnych. 

Jakie zasady podczas ewakuacji?

To dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie obiektu, w tym wyznaczenie ścieżek ewakuacyjnych, stosowne oznaczenia, a także zapewnienie właściwej infrastruktury. Mowa tutaj na przykład o drabinach ewakuacyjnych, które znajdziecie pod adresem: https://www.crynoline.pl/zestawy-z-koszem-ochronnym,18,3,125. Podczas ewakuacji należy zachować spokój i myśleć nie tylko o sobie, ale także o innych. Opuszczając budynek sprawdzajmy po drodze, czy ktoś nie potrzebuje pomocy. Nie bierzmy też ze sobą żadnego sprzętu, a ten który może powodować dodatkowe zagrożenie, zabezpieczamy lub wyłączamy.  

Ewakuacja z budynku - na co zwrócić uwagę? 

Podczas ewakuacji zabronione jest przede wszystkim używanie wind, a także pozostawanie w jednym miejscu, chyba że wymagają tego okoliczności. Zawsze trzeba zachowywać się elastycznie, na bieżąco reagując na każdą sytuację. Nie otwieramy także okien, szczególnie jeśli mamy do czynienia z pożarem. Najlepszym rozwiązaniem jest kierowanie się do wyjścia, jak najbliżej ścian, a często także podłogi. W przypadku silnego zadymienia, zabezpieczmy drogi oddechowe przy użyciu zmoczonej tkaniny. Jeśli jesteśmy odpowiedzialni za przeprowadzenie ewakuacji lub zarządzamy danym obiektem, warto dokładnie zgłębić temat i dowiedzieć się, jakie narzędzia są niezbędne w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Więcej informacji znajdziesz na stronie Crynoline.pl
 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%