Zamknij
REKLAMA

Co powinno zawierać CV - jakie elementy się na nie składają?

23:42, 19.05.2022 | Materiał partnera

W znalezieniu wymarzonej pracy pomoże profesjonalnie napisane CV. Jest to dokument wymagany w przypadku procesu rekrutacyjnego. Na podstawie CV potencjalny pracodawca podejmuje decyzję, czy chce się skontaktować z daną osobą i poznać ją bliżej.

Konieczne jest wobec tego stworzenie życiorysu w taki sposób, aby do siebie zachęcić i zrobić dobre wrażenie. Przez ręce rekruterów przechodzi mnóstwo CV. Czasem wystarczy krótkie spojrzenie na dokument, aby stwierdzić, że nie warto nawet zapoznać się z jego treścią. Jeśli na dane stanowisko pracy jest wielu kandydatów, to życiorys musi się czymś wyróżniać. Pojawia się wobec tego pytanie, co powinno zawierać CV, aby uzyskać pożądany efekt. Bardziej szczegółowe informacje o CV znajdziesz na Portalu cvninja.pl.

Co powinno zawierać CV, jakie elementy się na nie składają?

Mogłoby się wydawać, że napisanie CV nie jest niczym trudnym. Wystarczy podać swoje dane personalne, napisać coś o umiejętnościach, wykształceniu, doświadczeniu zawodowym. W praktyce wygląda to jednak nieco inaczej. Jeśli CV jest byle jakie, to w taki sposób będzie się postrzeganym przez potencjalnego pracodawcę. Na próżno wobec tego liczyć na to, że ktoś będzie chciał mieć w swojej firmie osobę, której nie chce się nawet wysilić i napisać profesjonalnego CV. Istotne jest także to, aby nie rozpisywać się nadmiernie w życiorysie. CV powinno być zwięzłe, zajmować nie więcej niż dwie strony w formacie A4. Podać należy najważniejsze informacje, skupić się na wymaganiach wymienionych w ogłoszeniu o pracę, na którą się odpowiada. O szczegóły rekruter zapyta podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Najważniejsze będzie jednak to, aby napisać CV w taki sposób, aby zainteresować swoją osobą i zachęcić do kontaktu. Konieczne staje się wyróżnienie na tle pozostałych kandydatów i przekonanie potencjalnego pracodawcy do tego, że jest się właściwą osobą na dane stanowisko pracy. Można powiedzieć, że życiorys służy do zareklamowania się. Jeśli wysyła się CV elektronicznie, to należy zapisać je w formacie PDF, aby wszystko się prawidłowo wyświetlało na innych komputerach. W CV nie może zabraknąć imienia i nazwiska, numeru telefonu, miejsca zamieszkania, adresu mailowego. Można też dodać link odsyłający do profilu założonego na LinkedIn / Goldenline, portfolio lub prowadzonej strony internetowej.

O czym pisać w życiorysie, aby zwiększyć swoje szanse na rozmowę kwalifikacyjną?

Istotną częścią w każdym CV jest oczywiście profil zawodowy. Ma on zawierać krótkie podsumowanie kandydatury na dane stanowisko pracy, zachęcać do skontaktowania się. Kolejną kwestią jest doświadczenie zawodowe. Należy wymienić swoje poprzednie prace. Trzeba napisać o okresie pracy, podać pełne nazwy firm i stanowisk. Znaczenie mają powierzone obowiązki i zdobyte osiągnięcia. Warto też wspomnieć o nabytych umiejętnościach. W CV musi znaleźć się także wykształcenie. Potencjalnego pracodawcę będą interesowały informacje dotyczące ukończonych studiów po szkole średniej. Podać trzeba nazwę uczelni, wydział, specjalizację, uzyskany tytuł. Potem można przejść już do sekcji dotyczącej umiejętności twardych i miękkich. Skupić należy się na tym, co będzie istotne na danym stanowisku pracy i pomoże efektywnie wypełniać powierzone obowiązki. Trzeba wobec tego dokładnie zapoznać się z ogłoszeniem i dopasować umiejętności do tego, co zostało wymienione w ofercie. Jeśli ktoś ma zainteresowania związane z danym stanowiskiem pracy, pokazujące go w dobrym świetle, pozwalające się wyróżnić z tłumu, to warto o nich napisać w CV.

Bardzo ważna jest także dołączona klauzula do CV. Należy traktować ją jako zakończenie życiorysu. Oczywiście można napisać jej treść własnymi słowami. Istotne jest to, aby jasno z niej wynikało, że wyraża się zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Można też wkleić gotową treść klauzuli, np.: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).”.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%