Zamknij
REKLAMA

Odkurzacze specjalistyczne - co warto o nich wiedzieć?

12.02, 24.11.2021 Materiał partnera

Odkurzacze specjalistyczne różnią się od tradycyjnych, które stosujemy w naszych domach. Wyróżniają ja przede wszystkim budowa, większe rozmiary i możliwości zastosowania. Wśród nich znajdujemy ponadto modele dedykowane różnym branżom. Do czego służą odkurzacze specjalistyczne i kiedy warto zainwestować w jeden z dostępnych na rynku modeli?

Odkurzacz specjalistyczny a domowy

Odkurzacz stosowany w domu nadaje się do usuwania kurzu i powierzchownych zabrudzeń. Do regularnego, zwyczajnego sprzątania podłóg i dywanów jest wystarczający. Jednak zarówno w firmach, jak i branży budowlanej, a nierzadko także w prywatnych domach, niezbędny staje się odkurzacz określany najczęściej jako przemysłowy lub budowlany.

Profesjonalny odkurzacz

Jest to urządzenie będące w stanie uporać się z trudnymi zabrudzeniami, zaschniętymi plamami, usuwaniem rozmaitych pyłów, a nawet smarów czy olejów. Specjalistyczne odkurzacze są ponadto niezbędne w miejscach, w których występuje ryzyko zanieczyszczenia substancjami niebezpiecznymi, w tym pyłami niedostrzegalnymi gołym okiem.

O ile klasyczny, najzwyklejszy domowy odkurzacz radzi sobie tylko z czyszczeniem na sucho, o tyle sprzęt specjalistyczny, np. odkurzacz piorący, może być stosowany do usuwania cieczy.

Oznaczenia M, L, H – co to znaczy?

Odkurzacze przemysłowe występują w trzech klasach: M, L i H. Każda z nich informuje o tym, jakiego rodzaju zanieczyszczenia jest w stanie usunąć wybrany sprzęt.

  • Odkurzacz o klasie M może być stosowany do usuwania opiłków drewna, odprysków farb, lakieru lub gipsu.
  • Odkurzacz o klasie L doskonale usuwa m.in. żwir lub piasek, dlatego najczęściej można go znaleźć na wyposażeniu warsztatów samochodowych i stolarskich.
  • Odkurzacz o klasie H znajduje swoje zastosowanie w pochłanianiu zanieczyszczeń o największym stopniu niebezpieczeństwa. Mowa chociażby o azbeście, pleśni lub wacie szklanej, ale i wielu innych drobinkach pyłu.

Z workiem czy bez?

Specjalistyczne odkurzacze dostępne są w wersjach z workiem lub bez. Obydwa modele mają zalety i wady, dlatego wybór powinien być podyktowany rodzajem przeprowadzonych prac oraz typem zanieczyszczeń, z którymi ma sobie poradzić urządzenie.

Odkurzacze z workami są tańsze w zakupie i eksploatacji, ale moc ssąca spada wraz z zapełnianiem się worka. Za to usuwanie worka jest bardzo proste i wygodne. Bezworkowe odkurzacze przemysłowe należą do droższych i bardziej wymagających w czyszczeniu, jednak oferują stałą moc i eliminują konieczność nabywania worków.

Na co zwracać uwagę podczas wybierania odkurzacza specjalistycznego?

Zarówno klasa, moc działania, jak i dostępność dodatkowych elementów czy funkcji, należy dostosować do miejsca użytkowania oraz najczęściej występujących zabrudzeń. Odkurzacz przemysłowy z otrząsaczem zagwarantuje wydajną pracę i czyste powietrze, dzięki systemowi oczyszczania filtra. Z kolei odkurzacz piorący z filtrem HEPA sprawdzi się nie tylko do pracy na mokro w warsztatach czy firmach, ale i w domach, w których są alergicy.

Jakość wykonania, możliwości zastosowania oraz wymogi pod względem eksploatacji – to najważniejsze elementy, które należy brać pod uwagę w trakcie zakupu.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%