Przydomowe oczyszczalnie ścieków cieszą się coraz większym zainteresowaniem, zarówno ze względów ekologicznych, jak i ekonomicznych. Montaż przydomowej oczyszczalni pozwala obniżyć wydatki odbioru ścieków. Dlaczego warto i w jaki sposób uzyskać dofinansowanie wykonania inwestycji w 2025 roku?
Wykonanie przydomowej oczyszczalni ścieków to rozwiązanie, które niesie ze sobą określone korzyści. Najczęściej mówi się o aspekcie ekologicznym. Oczyszczenie ścieków sprawia, że do środowiska naturalnego przedostaje się zdecydowanie mniej zanieczyszczeń. W ten prosty sposób można skutecznie zadbać o wody gruntowe, a także lokalne ekosystemy, redukując ryzyko ich skażenia.
W miejscach, w których znajdują się przydomowe oczyszczalnie ścieków, można istotnie ograniczyć zużycie czystej wody. Oczyszczone ścieki mogą zostać wykorzystane, np. do podlewania ogrodu. Oczyszczanie ścieków w przydomowych oczyszczalniach pozwala zredukować ślad węglowy. Te niewielkie konstrukcje cechuje wysoka wydajność działania i skuteczność. Do tego zużywają one zdecydowanie mniej energii niż klasyczne oczyszczalnie, obniżając ilość CO₂, emitowanego do atmosfery.
Poza zaletami ekologicznymi przydomowe oczyszczalnie to także rzeczywista oszczędność. Wiele osób decyduje się na zmiany, ponieważ dzięki temu mogą obniżyć wydatki związane z odprowadzaniem ścieków. Co prawda realizacja projektu wiąże się z koniecznością poniesienia określonych wydatków początkowych, ale dzięki możliwości pozyskania dofinansowania — koszt ten może być zdecydowanie niższy. Analizując temat w aspekcie finansowym, warto zauważyć, że nieruchomości z przydomową oczyszczalnią wyceniane są obecnie korzystniej.
Posiadanie przydomowej oczyszczalni ścieków to rozwiązanie bardzo praktyczne, pozwalające na uniezależnienie obiektu od ogólnodostępnej sieci kanalizacyjnej. Obecnie wykonywane oczyszczalnie są łatwe w obsłudze, polegającej przede wszystkim na regularnej konserwacji.
Pozyskanie dofinansowania na wykonanie przydomowej oczyszczalni jest bardzo korzystnym rozwiązaniem, pozwalającym obniżyć początkowe wydatki. Ze względu na coraz bardziej restrykcyjne przepisy, uruchamiane są różne warianty dofinansowań. Na szczeblu rządowym realizowane są projekty, takie jak “Czyste Powietrze”. Środki pozyskać można też z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach których wspierane są projekty modernizujące systemy ściekowe.
Alternatywnym rozwiązaniem jest możliwość pozyskania środków na szczeblu samorządowym, zgodnie z lokalnie opracowanymi programami. W zależności od regionu kwota wsparcia może się różnić. Innym sposobem na pozyskanie dofinansowania realizacji projektu przydomowej oczyszczalnie ścieków mogą być projekty obywatelskie.
Poza krajowymi źródłami obecnie można pozyskać środki również z unijnych programów. Regionalne Programy Operacyjne oraz Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko wspierają osoby, które chcą jeszcze lepiej dbać o środowisko.
Dla każdego programu ustalane są szczegółowe kryteria dotyczące tego, kto i na jakich warunkach może ubiegać się o dofinansowanie. Zazwyczaj z pomocy skorzystać mogą:
Szczegółowe kryteria, określające możliwość skorzystania z danego wariantu dofinansowania, zapisane są w założeniach poszczególnych projektów. Wśród warunków jest m.in. brak dostępu do sieci kanalizacyjnej, lokalizacja nieruchomości na obszarach wiejskich. Dofinansowanie budowy przydomowej oczyszczalni uzyskać można tylko na projekty, spełniające wymagane założenia projektowe, gwarantujące bezpieczeństwo dla środowiska. Przykładem mogą tu być rozwiązania dostępne w ofercie https://xymen.pl/. Firma oferuje oczyszczalnie biologiczne i ekologiczne, o różnych parametrach, aby łatwiej było dopasować wariant do wymagań konkretnego projektu.
Jednym z często pojawiających się warunków jest współfinansowanie projektu. Regulamin korzystania z pomocy określa poziom wkładu własnego właściciela nieruchomości. Jego wysokość może różnić się, najczęściej obejmuje on 10%-30% wartości projektu.
Proces składania wniosku może różnić się, w zależności od źródła finansowania. Najlepiej dokładnie sprawdzić wymagania i procedowanie wniosków, lub skorzystać z pomocy doradców. Specjaliści przeprowadzą dokładną analizę możliwości oraz wskażą najkorzystniejszy z dostępnych wariantów.
Do złożenia wniosku wymagane są określone dokumenty, w tym m.in. akt własności nieruchomości, projekt techniczny oraz szczegółowy kosztorys, a także odpowiednie oświadczenie lub zaświadczenie, o braku możliwości przyłączenia do sieci kanalizacyjnej. Projekt techniczny przydomowej oczyszczalni musi być wykonany przez podmiot posiadający odpowiednie uprawnienia i certyfikację.
Prawidłowo wypełniony wniosek wraz z wymaganą dokumentacją składany jest i weryfikowany przez wyznaczony organ. Warto pamiętać, aby dokładnie sprawdzić, czy dokumentacja jest kompletna. Braki formalne mogą wydłużyć czas oczekiwania na decyzję.
Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku podpisywana jest umowa i dopiero można rozpocząć realizację inwestycji. Trzeba pamiętać, aby dokładnie dokumentować wydatki. Jest to niezbędne w celu rozliczenia kosztów pozyskanych z dotacji.
Wysokość dofinansowania oraz poziom wkładu własnego przy budowie przydomowej oczyszczalni zależy przede wszystkim od rodzaju programu. Inne kwoty pozyskać można, ubiegając się o pomoc rządową, inne samorządową, czy unijną. Wśród czynników, które mają wpływ na wysokość przyznanych kwot, wskazać można m.in. rodzaj oczyszczalni, wysokość dochodów.