Zamknij

Oznaczenia felg - jak zrozumieć ich kodowanie? Praktyczny przewodnik dla kierowców

Artykuł sponsorowany + 10:53, 07.08.2024 Aktualizacja: 10:55, 07.08.2024

Oznaczenia na felgach wciąż pozostają tajemnicą dla wielu kierowców. Warto pamiętać o tym, że to właśnie niewielkie napisy stają się ważnym źródłem informacji dotyczących parametrów i posiadanych certyfikatów. W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak odczytywać oznaczenia widoczne na felgach samochodowych!

Gdzie znajdziemy oznaczenia felg?

Prawidłowe odczytanie oznaczeń felg pozwala na ich identyfikację oraz dobór do pojazdu. Większa świadomość umożliwi jednocześnie maksymalne wykorzystanie ich funkcjonalności w codziennej jeździe. Usytuowanie kodów zależeć będzie od rodzaju felg. W przypadku modeli stalowych znajdziemy je najczęściej po zewnętrznej stronie w okolicy obręczy. Felgi aluminiowe oznaczenia posiadają natomiast po wewnętrznej stornie w części centralnej lub na ramionach. W przypadku aluminiowych modeli sportowych mogą znajdować się także na zewnątrz.

Jak odczytać kodowanie felg?

Oznaczenia widoczne na felgach informują nas o najważniejszych parametrach technicznych oraz certyfikatach bezpieczeństwa. Ich znajomość pozwoli na odpowiednie dobranie felg do samochodu. W kodzie znajdziemy przede wszystkim dane dotyczące średnicy i szerokości felgi. Warto pamiętać o tym, że wartości najczęściej wyrażone są w calach. Wiele modeli posiada dodatkowo parametr odsadzenia ET, czyli odległość między miejscem montażu a środkiem felgi.

W oznaczeniach pojawiają się także litery. Pierwsza z nich następuje po szerokości i wskazuje na profil kołnierza, który zależeć będzie przede wszystkim od przeznaczenia felgi. Przykładowo litera A odnosi się do motocykli, rowerów, skuterów oraz ciężarówek. Następna litera podawana po średnicy będzie opisywać profil przekroju felgi. W tym przypadku stosuje się oznaczenia H, H2, FH, FH2, CH, EH2, EH2+. Litery opisują przeważnie ilość i ukształtowanie tzw. garbów (ang. hump).

Uwagę kierowców powinno zwrócić także oznaczenie PCD, który składa się z dwóch elementów – ilości otworów montażowych oraz średnicy okręgu, dla którego została podana. Może występować przykładowo pod postacią zapisu 5x112, gdzie 5 wskazuje na ilość otworów, a 112 na średnicę okręgu. Po skrócie CH lub CB znajdziesz natomiast średnicę otworu centralnego.

Oznaczenie felg – certyfikaty bezpieczeństwa

Odpowiednio dobrane felgi znacznie podnoszą komfort i bezpieczeństwo codziennej jazdy. W oznaczeniach znajdziemy dodatkowo informacje dotyczące posiadanych certyfikatów, które stanowią potwierdzenia przeprowadzenia dodatkowych testów i spełniania wymaganych standardów. Do najpopularniejszych oznaczeń należy m.in. TÜV, czyli potwierdzenie niemieckiej agencji, która przeprowadza testy bezpieczeństwa i wydaje stosowne uprawnienia.

Zaufanie kierowców wzbudzają także certyfikaty ABE (Allgemeine Betriebserlaubnis), czyli Ogólna Krajowa Karta Homologacji oraz ECE (Economic Commission for Europe) potwierdzana przez Komisję Gospodarczą dla Europy. Warto pamiętać jednak o tym, że wybór felg powinien zależeć od zaleceń producenta samochodu. Tylko wtedy masz pewność, że spełnią swoją rolę.

Na bezpieczeństwo jazdy bezpośrednio wpływa także wykupienie odpowiedniej polisy. Każdy kierowca zobowiązany jest do posiadania ubezpieczenia OC, które chroni poszkodowanych w spowodowanych przez nas zdarzeniach. Już dziś wybierz dla siebie najlepszą ofertę z pomocą porównywarki OC AC!

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%