Zamknij

Zawód architekt — prestiż czy przemijająca moda?

15:32, 11.04.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 15:32, 11.04.2024

Zawód architekta wciąż w oczach społeczeństwa kojarzy się z prestiżem i wysokimi zarobkami? Czy na pewno tak jest? Czy obecnie warto poświęcić się architekturze? Sprawdź w naszym artykule, zwłaszcza jeżeli marzysz o tym kierunku.

Na czym polega zawód architekta?

Architekt zajmuje się i budynków mieszkalnych, chociaż nie tylko. Jego zadaniem jest przeniesienie wymagań klientów, wyobrażeń i życzeń na szkic. Dlatego ważne są nie tylko jego umiejętności myślenia przestrzennego oraz ścisłego, ale również zdolność do rysowania. Takich rzeczy uczą nie tylko na studiach, ale także na specjalnych kursach rysunku: https://nauka-rysunku.pl/.

Architekt projektujący dom jednorodzinny, powinien także umieć oszacować koszty oraz to, czy projekt zmieści się w zakładanym budżecie. Do tego powinien umieć określić użytkowy charakter wnętrz oraz styl. Do przygotowania projektu używa specjalnych programów komputerowych. czy na tym kończy się jego rola? Otóż architekt czuwa nad przebiegiem projektu, rozmawia z innymi fachowcami oraz pilnuje, by całość została zrealizowana. Powinien wykazywać się znajomością prawa budowlanego i tym podobnych.

Tak wygląda przykładowa praca przy projektowaniu domu, ale architekci specjalizują się także w projektowaniu budynków przestrzeni miejskiej, miejsc użyteczności publicznej oraz zabudowań na terenach wiejskich. Do każdej z tych dziedzin istnieją bowiem oddzielne specjalizacje, które architekt może nabyć.

Jakie są specjalizacje architekta?

Wyróżnia się kilka głównych specjalizacji, w kierunku których architekt może skierować swoje zawodowe drogi. W zależności od przedmiotu projektów wyróżniamy:

  • architekta urbanistę, który zajmuje się przestrzenią miejską
  • architekta ruralistę, który projektuje budynki przestrzeni wiejskiej
  • architekta krajobrazu, który nie zajmuje się budynkami, ale terenami zielonymi, parkami czy ogrodami. Planuje m.in.: rozmieszczenie roślin oraz przebieg tras, służących do przemieszczania się. Co ciekawe, również w przypadku tej specjalizacji istotna jest nauka rysunku i planowania przestrzennego, którą można nabyć na kursie rysunku, nawet w formie online: https://domin.pl/kurs-rysunku/.
  • architekta wnętrz, który zajmuje się organizacją pomieszczeń oraz ich urządzaniem.

Jak zdobyć zawód architekta?

Aby zostać pełnoprawnym architektem, należy ukończyć studia na uczelni wyższej. To zazwyczaj 3-letnie lub 4-letnie studia licencjackie, oraz dodatkowe 2-letnie studia magisterskie. To jednak nie koniec tej drogi. Konieczne jest odbycie praktyk zawodowych, które trwają dwa lata i oraz zdanie egzamin. To pozwoli na zdobycie uprawnień budowlanych. Dopiero po tym możesz liczyć na wpis do Izby Architektów.

W przypadku architektury wnętrza czy krajobrazu ta wymagania nie są tak wyśrubowane. Zawód architekta wnętrz oferują niejednokrotnie nawet szkoły policealne. W przypadku architekta krajobrazu możesz ukończyć studia, ale nie musisz starać się o zdobycie państwowych uprawnień.

Niezależnie od tego, którą drogę wybierzesz, warto znać podstawy rysunku, poćwiczyć wyobraźnię przestrzenną oraz poznać od podszewki sztukę rysowania architektury. W tym zakresie możesz uczyć się samemu albo podjąć zaawansowany kurs tematyczny, który przygotuje Cię do tego zawodu. Sprawdź, na czym to polega, jaki jest program i zagadnienia takich indywidualnych lekcji lub odbywających się w małych grupach, na przykład pod tym linkiem: https://domin-gdansk.pl/.

Czy zawód architekta jest przyszłościowy?

Pozostaje odpowiedź na najważniejsze pytanie — czy warto iść w architekturę? Niestety, odpowiedź nie jest jednoznaczna. To zawód, który wymaga wielu różnorodnych umiejętności, zarówno technicznych, jak i artystycznych. należy mieć wprawiona rękę oraz umieć obsługiwać programu komputerowe służące do projektowania. Do tego, jeżeli pracujesz bezpośrednio z klientami, powinieneś umieć słuchać i odpowiednio urzeczywistniać ich marzenia. Przydaje się tutaj duża doza empatii.

Jeżeli chodzi o zarobki, to średnia miesięczna wypłata dla architektów to około 4600 zł netto. Na zarobki zdecydowanie największy wpływ ma doświadczenie oraz zdobyte umiejętności. Najlepsi architekci z powodzeniem przekraczają tę kwotę nawet dwukrotnie. Ważne jest także miejsce zatrudnienia, wielkość firmy oraz miejscowość. warto jednak zauważyć, że ze względu na trudność tej pracy oraz dużą odpowiedzialność, średnie zarobki nie są zbyt wysokie. To szczególnie zaskakujące, biorąc pod uwagę duże znaczenie tego zawodu.

Jeżeli nie zmieniłeś swojego zdania i czujesz, że to zawód dla Ciebie — warto spróbować! Zrealizujesz swoją pasję i będziesz wykonywać jeden ze szczególnie ważnych i potrzebnych zawodów.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%