Zamknij

Montaż kalenicy – samodzielnie czy z pomocą specjalistów? Jak to zrobić?

13:56, 11.04.2024 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:56, 11.04.2024

Jednym z najważniejszych punktów całej konstrukcji dachowej jest kalenica. To miejsce, gdzie w formie poziomej linii łączą się ze sobą dwie przeciwległe połacie dachowe. A zatem mianem kalenicy możesz nazwać punkt, gdzie stykają się poszczególne warstwy poszycia dachowego. Jak wykonać kalenicę, aby konstrukcja dachu była zabezpieczona? Zobacz!

W praktyce wykonanie projektu, a następnie przeprowadzenie wszystkich niezbędnych prac dekarskich byłoby ciężkie na własną rękę. Jeśli nie masz doświadczenia, narzędzi i wiedzyw budowie dachów – lepiej nawiąż współprace ze specjalistami. Tylko w ten sposób zyskasz gwarancję, że wykonana kalenica jest szczelna i wytrzymała.

Czym jest łata kalenicowa? Więcej w artykule: Łata kalenicowa – wspornik.

Kalenica dachu – co jest niezbędne do jej wykonania?

Kalenica jest elementem, który pojawia się naturalnie w prawidłowo wykonywanych konstrukcjach dachowych. Specjaliści z zakresu dekarstwa doskonale wiedzą, że kalenica stanowi najważniejszy punkt zabezpieczający całą konstrukcję dachu przed zniszczeniamii oddziaływaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Standardowo kalenica dachowa składa się z takich elementów, jak:

  • krokwie,
  • pokrycie wstępne,
  • łaty i kontrłaty,
  • taśmy kalenicowe,
  • wywietrzniki,
  • gąsiory.

Montaż kalenicy nie wydaje się skomplikowany, ale wymaga wiedzy i doświadczeniaw dekarstwie. W miejscu styku dwóch połaci dachowych niezbędne jest zastosowanie membrany zabezpieczającej konstrukcję dachu przed odkładaniem się pary wodnej.

Dowiedz się więcej: Kalenica – charakteryzacja i montaż.

Montaż kalenicy dachowej krok po kroku

Procedura montażu kalenicy dachowej nie jest skomplikowana. Kiedy już położysz warstwę siatki paroprzepuszczalnej w miejscu kalenicy, możesz przystąpić do następujących kroków:

  1. Do krokwi zamontuj kontrłaty, które stworzą przestrzeń do wentylacji całej konstrukcji pod pokryciem dachowym.
  2. Przygotuj łaty końcowe do montażu. Najlepiej w taki sposób, aby końcówki ostatnich rzędów połaci dachowych nie stykały się ze sobą, ale jednocześnie zamki dachówek muszą być przykryte przed gąsiory.
  3. Przed gąsiory zamontuj łatę kalenicową na wspornikach.
  4. Następnie możesz przygotować docelową kalenicę, która będzie połączeniem dwóch połaci dachowych.

Do wykonania kalenicy niezbędna jest dedykowana taśma, a także narzędzia powszechnie stosowane w dekarskie. Pamiętaj też, ze zakończenia kalenicy muszą być estetycznei precyzyjnie wykonane, aby konstrukcja dachu nie była narażona na zniszczenia w wyniku oddziaływania niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Zanim zaczniesz jakiekolwiek prace, przeczytaj: Kalenica – najczęściej popełniane błędy montażowe.

Jaką funkcję pełni kalenica dachowa? Podsumowanie

W praktyce kalenica dachowa to część konstrukcji, która zapewnia odpowiednią wentylację dachu. Estetyczne i trwałe połączenie połaci dachowych np. na dachach dwuspadowych to podstawa. Kalenica odpowiada tu nie tylko za cyrkulację powietrza, ale też szczelność zadaszenia budynku.

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%