Zamknij

Jak działa tabletka "dzień po"?

Artykuł sponsorowany + 11:20, 01.12.2023 Aktualizacja: 11:20, 01.12.2023

W Polsce, mimo rosnącej świadomości na temat unikania niechcianej ciąży, stosowanie antykoncepcji awaryjnej w postaci tabletek "dzień po" nadal budzi wiele kontrowersji. Czy te tabletki są naprawdę bezpieczne, czy też lepiej traktować je jako ostateczne rozwiązanie, gdy inne metody antykoncepcji zawiodły? W niniejszym artykule rozwiewamy wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności antykoncepcji awaryjnej oraz przedstawiamy różne rodzaje tabletek "dzień po".

  1. Czym jest tabletka "dzień po"?
  2. Kiedy stosować antykoncepcję awaryjną?
  3. Skuteczność antykoncepcji awaryjnej
  4. Antykoncepcja awaryjna - skutki uboczne

Przez kogo może zostać przepisana tabletka dzień po? Warto wiedzieć, że wcale nie musi to być lekarz ginekolog. Antykoncepcja awaryjna może zostać przepisana przez lekarza każdej specjalności, także rodzinnego i dyżurującego na oddziale nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Poniżej znajdziesz garść najważniejszych informacji na temat stosowania antykoncepcji awaryjnej. Więcej znajdziesz na https://www.erecept.pl/tabletka-dzien-po.

Czym jest tabletka "dzień po"?

Tabletka dzień po to lek hormonalny stosowany po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub w sytuacji, w której stosowana metoda antykoncepcji zawiodła. Dzięki antykoncepcji awaryjnej można zapobiec niechcianej ciąży. Co ważne, to środek ostateczny, stosowany w awaryjnych sytuacjach.

Jak działa antykoncepcja awaryjna? Na polskim rynku dostępne są dwa preparaty:

  • tabletki zawierające lewonorgestrel w dawce 1,5 mg - po przyjęciu tabletki gęstość śluzu szyjkowego wzrasta, co utrudnia migrację plemników w drogach rodnych kobiety i uniemożliwia zagnieżdżenie potencjalnie zapłodnionej komórki jajowej. Mogą także hamować owulację, blokując uwalnianie komórki jajowej;
  • tabletki zawierające octan uliprystalu w dawce 30 mg - powodują opóźnienie owulacji lub jej zahamowanie poprzez zatrzymanie uwalniania komórki jajowej i dodatkowo utrudniają przemieszczanie się plemników w drogach rodnych kobiety.

Kiedy stosować antykoncepcję awaryjną?

W wielu sytuacjach życiowych kobieta może podjąć decyzję o skorzystaniu z antykoncepcji awaryjnej. Tabletka "dzień po" nie jest przeznaczona do regularnego stosowania jako metoda antykoncepcji. Sięga się po nią, gdy:

  • doszło do stosunku bez zabezpieczenia,
  • prezerwatywa uległa uszkodzeniu lub zsunęła się,
  • wkładka domaciczna wysunęła się,
  • kobieta zapomniała zażyć tabletkę antykoncepcyjną,
  • metoda antykoncepcyjna została zastosowana w sposób nieprawidłowy.

Ważne, aby tabletkę zażyć do 72 godzin od odbytego stosunku w przypadku leku z lewonorgestrolem oraz 120 godzin przy tabletce z octanem uliprystalu.

Skuteczność antykoncepcji awaryjnej

Nie tylko czas zażycia ma wpływ na skuteczność tabletki po. Duże znaczenie ma również faza cyklu menstruacyjnego, w której doszło do zastosowania tabletki. Przykładowo: gdy pigułka zawierająca lewonorgestrel jest stosowana dzień przed owulacją, tuż po niezabezpieczonym stosunku, jej skuteczność wynosi 90%, ale spada jedynie do 16%, gdy ta sama tabletka jest używana po 3 dniach od współżycia. Jeśli zastosowanie tabletki z lewonorgestrelm odbywa się w dniu owulacji, bezpośrednio po stosunku, skuteczność tej metody antykoncepcyjnej wynosi 49%, a po upływie 72 godzin spada już tylko do 8%.

Antykoncepcja awaryjna - skutki uboczne

Po zastosowaniu tabletki "dzień po" mogą pojawić się różnego typu działania niepożądane i skutki uboczne. Przeważnie są to bóle i zawroty głowy, bóle brzucha, nudności, wrażenie zmęczenia, a także plamienia niezwiązane z miesiączką.

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%